https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Walka o zieleń wokół fortu Bronowice. Park czy bloki?

Piotr Ogórek
Obszar II to ponad hektarowy teren, który przejął już deweloper. Obszar III i IV AMW próbuje sprzedać miastu, ale na razie się nie udaje. Jeszcze gorzej idzie ze sprzedażą samego fortu i terenu wokół niego
Obszar II to ponad hektarowy teren, który przejął już deweloper. Obszar III i IV AMW próbuje sprzedać miastu, ale na razie się nie udaje. Jeszcze gorzej idzie ze sprzedażą samego fortu i terenu wokół niego archiwum
Miastu nie udało się przejąć wojskowych działek przy forcie Bronowice. Ofertę urzędu odrzucono. Urzędnicy pozyskali natomiast kawałek terenu od prokuratury. Pytanie, czy i kiedy zrobią tam park?

Wciąż niepewny jest los zielonych terenów wokół fortu Bronowice. To jeden z ostatnich większych obszarów zielonych w tym rejonie miasta. Tymczasem część gruntów należących do Agencji Mienia Wojskowego już trafiło w ręce deweloperów. Walka toczy się jeszcze o działki, które można uratować i zachować pod zieleń.

Tyle że miasto nie potrafi dojść do porozumienia z AMW odnośnie ich przejęcia. Ostatnie rozmowy zakończyły się fiaskiem. Mimo to jest jeszcze tam szansa na zagospodarowany teren zielony. Dość niespodziewanie w ręce Zarządu Zieleni Miejskiej trafiła ponad dwuhektarowa działka po zachodniej stronie fortu. Mógłby na niej powstać park, ale przez zawiłości prawne, na razie nie jest to pewne.

Nie ma planu

Dla rejonu fortu Bronowice opracowywany jest plan miejscowy, który pomoże chronić tereny zielone. Trwa to już dwa i pół roku. Póki planu nie ma, na gruntach mogą powstawać bloki zamiast parku. Zwiastunem tego jest los terenów najbardziej wysuniętych na południe od fortu, przy ulicy Rydla, które trafiły w ręce dewelopera pod koniec 2013 roku. Wojskowi chcą sprzedać większość gruntów. Problem w tym, że część istniejących terenów zielonych w projekcie planu jest również przewidziana pod zabudowę. O zmianie ich przeznaczenia mogą zdecydować radni miejscy. Magistrat może też po prostu wykupić ziemię i urządzić park.

W związku z pracami nad planem, AMW zaoferowała miastu przejęcie działek o łącznej powierzchni dwóch hektarów. Wojskowi chcieli je sprzedać lub zamienić.

Obszar II to ponad hektarowy teren, który przejął już deweloper. Obszar III i IV AMW próbuje sprzedać miastu, ale na razie się nie udaje. Jeszcze gorzej
Obszar II to ponad hektarowy teren, który przejął już deweloper. Obszar III i IV AMW próbuje sprzedać miastu, ale na razie się nie udaje. Jeszcze gorzej idzie ze sprzedażą samego fortu i terenu wokół niego archiwum

Rozmowy bez efektu

- Miasto zaproponowało nam zamianę na działki w okolicach Starego Dębu w Krakowie. Nie spełniały one jednak kryteriów wskazanych przez AMW. Chodzi m.in. o niekorzystne zapisy w opracowywanym tam planie miejscowym - zaznacza Małgorzata Weber, rzeczniczka AMW.

Do zamiany więc nie doszło. Urząd miasta nie był też zainteresowany kupnem, bo za działki trzeba wyłożyć 20 mln złotych. Przekonuje jednak, że to nie koniec sprawy.

- W naszej ocenie negocjacje z AMW nie zostały jeszcze ostatecznie zakończone, nadal trwają rozmowy. Analizujemy nasz zasób nieruchomości pod kątem wskazania gruntów na zamianę - tłumaczy Anna Trembecka, zastępca dyrektora Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa.

To jednak tylko część ogromnego terenu zielonego. Największy jest sam fort z obszarem w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Ponad trzyhektarowa nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 11 mln 900 tys. zł. W przetargu pod koniec lipca nikt się nie zgłosił. Także miasto nie wyraziło chęci zakupu. AMW próbuje się bezskutecznie pozbyć fortu już od kilku lat.

ASP nie zainteresowana

Swego czasu gruntami przy forcie Bronowice była zainteresowana Akademia Sztuk Pięknych, która prowadziła rozmowy z AMW.

- Plany związane z budową kampusu w okolicach fortu Bronowice są nieaktualne. Niedawno rozpoczęliśmy nową inwestycję przy ul. Syrokomli - mówi nam Monika Żarnowska z ASP.

Niespodziewana działka

Okazało się jednak, że jest szansa na przynajmniej częściowe zagospodarowanie terenów zielonych wokół fortu. I to bez kupowania. Chodzi o ponad dwuhektarową działkę przy ulicy Henryka Rodakowskiego, która niespodziewanie trafiła do miasta. Wcześniej należała ona do Prokuratury Regionalnej, ale tej wygasło prawo do zarządzania nieruchomością.

- 20 czerwca zapadła decyzja o wygaśnięciu tego prawa. W trakcie postępowania zwróciliśmy się do Zarządu Zieleni Miejskiej o stanowisko w kwestii pozyskania tej działki - mówi Anna Trembecka.

Zarząd Zieleni wyraził zgodę i działkę przejął. Zwłaszcza, że teren ten w studium zagospodarowania przestrzennego miasta, czyli nadrzędnym dokumencie planistycznym Krakowa, i tak jest przeznaczony pod zieleń urządzoną. Może więc powstać tam park, tak potrzebny w tej części miasta. Tyle że los działki nie jest jeszcze w stu procentach pewny.

- To działka Skarbu Państwa. Proces przekazywania nam jej do użytkowania trwa. Problem w tym, że w życie wchodzą przepisy o krajowym zasobie nieruchomości - podkreśla Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM.

Dlaczego to ważne? Do zasobu gminy mają zgłaszać wszystkie nieruchomości państwa. Przepisy są dopiero wdrażane i urzędnicy dokładnie jeszcze nie wiedzą, jak będą działać w praktyce. ZZM boi się, że zagospodarują działkę, a ta wtedy trafi z powrotem do Skarbu Państwa. Który będzie mógł ją sprzedać.

Daleka droga do parku

Droga do nowego krakowskiego parku jest więc na razie daleka, ponieważ trzeba poczekać na interpretację przepisów i potwierdzenie, że ZZM może zarządzać działką bezterminowo. Dopiero potem będzie się można wziąć do pracy. A tej szykuje się sporo.

- Najpierw będziemy chcieli uporządkować teren. Co niestety może się wiązać ze sporymi nakładami finansowymi. Prokuratura nic bowiem tam nie robiła. Leży mnóstwo gruzu, śmieci, teren jest w strasznym stanie - zaznacza Łukasz Pawlik.

Okoliczni mieszkańcy od dawna apelują, aby ten obszar pozostał zieloną enklawą. Liczą, że miasto dojdzie w końcu do porozumienia z wojskowymi.

- Czas gra na niekorzyść, bo te tereny może przejąć ktoś inny i zabudować - ocenia radny Aleksander Miszalski.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Uwaga!!Sklep Biedronka na oś Kazimierzowskim obok kościoła Arka,kasjerka nr15 oszukuje na paragonach ,dolicza produkty których się nie kupuje. Mnie doliczyła winogrona różowe luz 1,318kg za 10,48zł i to nie pierwszy raz mam taka sytuację . Ponieważ jestem podeszłym wieku nie dowidzę nie mam siły chodzić i reklamować ten paragon.
G
Gość
Uwaga!!Sklep Biedronka na oś Kazimierzowskim obok kościoła Arka,kasjerka nr15 oszukuje na paragonach ,dolicza produkty których się nie kupuje. Mnie doliczyła winogrona różowe luz 1,318kg za 10,48zł i to nie pierwszy raz mam taka sytuację . Ponieważ jestem podeszłym wieku nie dowidzę nie mam siły chodzić i reklamować ten paragon.
m
mhg
Dane z końca 2016:
Osoby zatrudnione w Agencji Mienia Wojskowego, m.in.:

Stawowy Grzegorz – radny PO z Krakowa;
Lipiec Grzegorz – mąż posłanki PO Katarzyny Matusiak-Lipiec zatrudniony w oddziale w Krakowie;
Góralczyk Katarzyna – radna PO z Krakowa;
Sieja Zbigniew – powiatowy radny PO z Wrocławia;
Leman Janusz – wiceprzewodniczący PO w Gdańsku;
Nawrocki Maciej – radny PO w Poznaniu;
Cieszka Krystian – członek PO;
Wrykiewicz Iwona – działaczka biura poselskiego poseł PO Jadwigi Zakrzewskiej.
K
Krakus
Nasz kochany prezydent Majchrowski tańczy ja deweloperzy mu zagrają
J
Janek
A po co nam parki! Zalewać wszystko blokami :D
Jak ktoś chce zieleni to niech wyjedzie :)
a
anonim
Co to za pytanie! Kraków to przecież krajowa stolica żelbetu!
d
des
AMW? Ktos tam z zarzadzajacych radnych czy innych notabli pracuje?
d
dfgb
Macierewicz robi sobie wojska terytorialne, a AMW od lat wyprzedaje ziemię pod bloki, a urzędnicy miejscy klepią tam pozwolenia na te bloki. To wszystko to jawny przekręt na oczach wszystkich, a każda kolejna władza udaje że nie widzi. Niemożliwe jest że urząd miasta bardzo chce zrobić park, ale nie może bo pan z deweloperki chce sobie zarobić i zabetonuje to i sprzeda z gigantycznym zyskiem. Albo się zarządza przestrzenią miejską, albo się nie ma nad nią żadnej kontroli. Jedno albo drugie, jeżeli nie macie kontroli nad miastem to wyp..alać i oddawać uposażenia, z Machlojskim na czele. Zabetonowanie tego obszaru spowoduje dodatkowe zanieczyszczenie i dogęszcza już zagęszczone do niemożliwości miasto. Prosiaki z urzędów po prostu nie wiedzą kiedy przestać żreć i nie przestaną dopóki ich stamtąd nie wywalimy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska