https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstanie kolejny park miejski. Jak zmienią się Białe Morza? W kwietniu zostanie ogłoszony ważny przetarg

Aleksandra Łabędź
Białe Morza
Białe Morza Szymon Korta
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zapewnia, że jeszcze w kwietniu ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy, który przygotuje dokumentację projektową dotyczącą zagospodarowania krakowskich Białych Mórz. Miejska jednostka tłumaczy, że wszelkie podejmowane działania maja na celu przekształcenie Białych Mórz w pełnowartościowy park miejski, który będzie łączyć funkcje przyrodnicze, rekreacyjne i edukacyjne, przy jednoczesnym zachowaniu cennych elementów lokalnego ekosystemu. Co dotychczas udało się zrobić?

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie tłumaczy, że prowadzi intensywne działania w ramach dwóch umów związanych z badaniami środowiska przyrodniczego na terenie Białych Mórz - zielonego terenu w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki.

- Jeszcze w kwietniu ponowione zostanie postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy kompleksowej dokumentacji projektowej dotyczącej zagospodarowania terenu. Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie kompleksowej dokumentacji, która będzie podstawą do przyszłego zagospodarowania tego obszaru, z uwzględnieniem jego wartości przyrodniczych potrzeb mieszkańców - podkreśla miejska jednostka.

Konsultacje społeczne w tej sprawie już były

ZZM przypomina też, że konsultacje społeczne w sprawie sposobu zagospodarowania terenu o powierzchni ok. 34 hektarów, który znajduje się w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi i w rejonie ulic Podmokłej i Herberta pn. „Białe Morza” – I etap przeprowadzono w okresie od 1 września do 25 listopada 2022 r.

- Celem przeprowadzonego procesu było uzyskanie opinii mieszkańców i rekomendacji w zakresie preferowanego sposobu zagospodarowania terenu pn. „Białe Morza” z uwzględnieniem funkcji parkowych i sportowo-rekreacyjnych w kontekście zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy ZZM.

Jeszcze w marcu 2024 r. Monika Konieczna z Akcji Ratunkowej dla Krakowa mówiła: - Raport z konsultacji został opublikowany w styczniu zeszłego roku, wtedy też ogłoszono, że będzie drugi etap konsultacji. Otwarte spotkanie organizacyjne miało odbyć się w listopadzie, później w lutym. Jesteśmy zbywani kolejnymi terminami, a do spotkania wciąż nie doszło. I proszę mnie dobrze zrozumieć, nam nie chodzi o to, żeby prace wykonywać szybko, żeby w rok czy dwa park był gotowy. Mamy do czynienia z trudnym terenem, ten park należy urządzać z rozwagą, ale chcielibyśmy wiedzieć, na czym stoimy - wyjaśniała wówczas.

Co dzieje się aktualnie?

Miejska jednostka wyjaśnia, że obecnie trwa realizacja umów dotyczących badań środowiska przyrodniczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Umowa w zakresie wykonania badań środowiska przyrodniczego, w tym gleboznawczych, w aspekcie przyszłego zagospodarowania terenu Białych Mórz. Obejmuje opracowanie dokumentacji przedprojektowej dot. badań środowiska przyrodniczego, w tym gleboznawczych oraz określenie, która część Białych Mórz i jakimi gatunkami roślin może zostać obsadzona, aby miały one szansę na wzrost w tamtejszych warunkach. Druga umowa, będąca jej uzupełnieniem, przewiduje dodatkowe inwentaryzacje przyrodnicze, w tym mszaków, porostów, grzybów wielkoowocnikowych, lepidopterofauny i dendroflory. Umowy realizowane są w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa - wyjaśnia ZZM.

Do udało się zrobić dotychczas?

Miejska jednostka wylicza, że do tej pory wykonano: pomiary teledetekcyjne – w tym laserowe skanowanie terenu oraz analizy morfometryczne i hydrologiczne, badania botaniczne i zoologiczne – opracowano mapy roślinności i wykaz gatunków chronionych, badania gleboznawcze – przeprowadzono odkrywki i analizy laboratoryjne, badania sozologiczne – wykonano mapy cyfrowe i wskazano potencjalne gatunki do nasadzeń oraz badania z wykorzystaniem pszczół – zebrano dane o obecności pestycydów, metali ciężkich i roślin miododajnych.

Co jeszcze w planach?

Na bieżący rok ZZM planuje ogłoszenie postępowań na wybór wykonawców dla kolejnych etapów projektu, w tym:

  • Przeprowadzenia II etapu konsultacji społecznych oraz opracowania koncepcji zagospodarowania terenu,

  • Zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. koszenia i usuwania podrostów drzew lekkonasiennych w celu ochrony siedlisk cennych gatunków,

  • Opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej, stanowiącej bazę dla przyszłych inwestycji.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Na rynkach cisza przed burzą. Inwestorzy czekają na wyniki wyborów

Na rynkach cisza przed burzą. Inwestorzy czekają na wyniki wyborów

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska