MAPA: Remont ul. Bieżanowskiej - objazdy
Droga przez dziury
Bieżanowska jest jedną z najważniejszych ulic w dzielnicy. Każdego dnia korzysta z niej od kilkuset do kilku tysięcy kierowców. Nawierzchnia od dawna jest w fatalnym stanie. W czasie ulewnych deszczów płynie tędy wartki potok. Mieszkańcy skarżą się, że trudno wtedy przejechać samochodem.
Problemy z poruszaniem się mają również piesi. Chodniki są popękane i zapadają się. W wielu miejscach brakuje płyt chodnikowych.
- Łatwo złamać sobie nogę czy zwichnąć kostkę. Urzędnicy do tej pory nie potrafili tego zrozumieć - komentuje Jan Krawczyk, mieszkaniec ul. Bieżanowskiej. - Trudno uwierzyć, że tak wygląda jedna z ważniejszych ulic w dzielnicy, gdzie mieszka kilka tysięcy osób. A przecież od lat prosimy o jej remont.
W końcu są pieniądze
Teraz to ma się zmienić. Urzędnikom w końcu udało się znaleźć potrzebne środki. Koszt remontu to osiem milionów złotych.
- Chętnie byśmy wyremontowali tę ulicę wcześniej. Niestety na przeszkodzie stał budżet, a właściwie brak w nim odpowiedniej puli pieniędzy - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Na szczęście teraz odpowiednia suma została zabezpieczona, dlatego możemy rozpocząć remont.
W pierwszej fazie zostanie zerwana nawierzchnia jezdni. Z tego powodu na czas remontu zmieni się organizacja ruchu. Kierowcy będą musieli korzystać z objazdu Bieżanowskiej, który wytyczono ulicami Jerzmanowskiego, Ćwiklińskiej i Mała Góra. Zamknięcie części jednej z najważniejszych tras w okolicy może spowodować korki. Już teraz w godzinach szczytu jest bardzo duży ruch na Ćwiklińskiej. Dlatego urzędnicy sugerują objazd ulicą Wielicką.
Z powodu prac drogowych zmieni się trasa przejazdu pięciu linii autobusowych (szczegóły poniżej).
Remont z objazdem
Prócz jezdni zostaną odnowione chodniki. Powstanie również nowe oświetlenie i dwie zatoki autobusowe. Dodatkowo zostanie przebudowana kanalizacja pod ulicą. Urzędnicy miejscy zapowiadają również wykonanie podjazdów do poszczególnych posesji.
- Na czas remontu droga będzie wyłączona zupełnie z ruchu. Korzystać mogą jedynie kierowcy, którzy mieszkają przy remontowanym odcinku, choć w ograniczonym stopniu - wyjaśnia Pyclik.
Zgodnie z umową z wykonawcą inwestycji, remont ma potrwać do końca listopada przyszłego roku. Wtedy kierowcy przejadą odnowioną ulicą Bieżanowską.
Radości nie kryje przewodniczący dzielnicy XII (Bieżanów-Prokocim) Zbigniew Kożuch. - Rada naszej dzielnicy nie posiada takich środków, żeby wyremontować ten odcinek. Dobrze, że znalazły się wreszcie w budżecie miasta - mówi Kożuch
Do tej pory udało się wyremontować Bieżanowską pomiędzy ulicą Mała Góra i Sucharskiego oraz od Wielickiej do Nad Potokiem. Najważniejsza jest jednak jej część od Jerzmanowskiego do Małej Góry, na której dziś zaczną się roboty.
- Dzięki temu remontowi uda się połączyć te dwa odcinki. To z pewnością bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców - nadmienia przewodniczący Kożuch.
Reszta musi czekać dalej
Urzędnicy w przyszłości planują także remont dalszych fragmentów Bieżanowskiej. Na razie brak jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kiedy.
- Ulica Bieżanowska jest bardzo długa. Teraz trudno odpowiedzieć, kiedy dalsze jej odcinki zostaną wyremontowane. Choć o nich nie mamy zamiaru zapomnieć - zapewnia Pyclik z ZIKiT.
Zmiany w komunikacji
Z powodu rozpoczynającego się remontu ulicy Bieżanowskiej przez blisko rok muszą liczyć się z utrudnieniami m.in. osoby korzystające z komunikacji miejskiej. Pięć linii autobusowych zmieni swoje dotychczasowe trasy.
Linie 143, 243 i 643
Bez zmian kursować będą od ulicy Powstańców Wielkopolskich do przystanku "Prokocim Cmentarz". Następnie autobusy objazdem pojadą przez ulice Jerzmanowskiego i Ćwiklińskiej, aż do skrzyżowania ulic Mała Góra i Bieżanowskiej. Tam znów pojadą swoją stałą trasą. Linia 143 do Bieżanowa, linia 243 do Węgrzec Wielkich, a 643 do Złocienia. Trasa objazdowa obowiązywać będzie w obydwu kierunkach. Autobusy na trasie tymczasowej będą się zatrzymywały na przystankach: "Nowy Bieżanów" i "Ćwiklińskiego".
Nieczynne będą natomiast przystanki "Bieżanów Trafo" i "Bieżanów Szkoła". Dla pasażerów jadących w kierunku centrum Krakowa (na wymienionych trzech liniach) przystanek "Barbara" zostanie przeniesiony przed skrzyżowanie z ulicą Mała Góra.
Linie 163 i 183
Autobusy na tych liniach będą kursować w obydwu kierunkach przez ulicę Mała Góra. Przystanek "Barbary" w kierunku centrum Krakowa zostanie przeniesiony przed skrzyżowanie z tą ulicą.
Wyniki wyborów 2014. Powyborcza mapa Małopolski. Komu wyborcy zaufali, komu podziękowali
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!