FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

Trzy dni pełne warsztatów, spacerów, wykładów i debat, podczas których będzie można poznać historię i dziedzictwo Nowej Huty - tak przedstawia się tegoroczna edycja akcji Muzeum Krakowa „Zajrzyj do Huty”.
Wydarzenie rozpocznie się w piątek 17 września konferencją pt. „Nowohucianie dzisiaj: społeczeństwo, tożsamość, działanie” w Muzeum Nowej Huty. Udział wezmą, m.in.: Bartosz Szydłowski - dyrektor Teatru Łaźnia Nowa, Grzegorz Ziemiański - założyciel i animator społeczności internetowej Nowohucianie, Jacek Dargiewicz - właściciel Klubu Kombinator i Księgarni Cafe NOWA, wiceprezes Fundacji Faktor Kultura. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Muzeum Krakowa.
W kolejnych dniach, w sobotę 18 września i w niedzielę 19 września wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć wystawy w Muzeum Nowej Huty pt. „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina”, „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” czy „Ence-pence - w czyje ręce?”. Wśród weekendowych aktywności znalazły się także spacery, oprowadzania kuratorskie, warsztaty fotograficzne, gra miejska „Twarzą w twarz z Nową Hutą” oraz koncert młodej raperki Zuzy Baum. Nie zabraknie również wydarzeń sportowych, m.in. sesji jogi w dawnej sali kinowej, otwartego treningu biegowego czy spływu kajakowego Dłubnią.
Nowohucką architekturę można będzie podziwiać z okien legendarnego autobusu „ogórek”, który przemknie ulicami najmłodszej dzielnicy Krakowa. Na jego trasie znalazły się m.in. średniowieczny klasztor Cystersów, Centrum Administracyjne, Teatr Ludowy i kościół Arka.
O historii dzielnicy opowiada wystawa plenerowa ”Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie” w opactwie oo. Cystersów w Mogile. To projekt, który koncentruje się wokół 10 mało znanych, ale ważnych dat z lokalnej historii od średniowiecza do 1949 r., kiedy to zaczęto budować Nową Hutę wraz z kombinatem metalurgicznym. Ekspozycja prezentowana będzie w zewnętrznych krużgankach opactwa.
W programie dla najmłodszych znalazło się m.in. wspólne rysowanie kredą czy warsztaty komiksowe, a w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema będzie można wziąć udział w serii warsztatów: „Naukowe zabawy z ciepłem”, „Elektro-gra” i „Pozytywka na ogniwo chemiczne”.
Szczegółowy program i przewodnik dostępne są na stronie internetowej Muzeum Krakowa.
Ze względu na epidemię organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany programu oraz limitów osób uczestniczących w wydarzeniach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zobowiązani są do stosowania się do aktualnie obowiązujących zaleceń władz sanitarnych.
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e-mail: [email protected], tel. 12 426 50 60