WIDEO: Trzy Szybkie
Wysoko pozycja stolicy Małopolski to efekt dobrych wyników we wszystkich badanych wskaźnikach, decydujących o poziomie życia seniorów. Kraków znalazł się w czołówce niemal każdej z podkategorii uwzględnionych przez twórców rankingu. Stolica małopolski została wysoko sklasyfikowana m.in. w zakresie finansowania badań dla najstarszych mieszkańców. Pod Wawelem mogą oni skorzystać m.in. ze szczepień przeciwko grypie, programu prewencji otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i miażdżycy, badań pomagających w wykrywaniu chorób układu krążenia czy profilaktyki zaburzeń psychicznych.
Trzecie miejsce twórcy rankingu przyznali Krakowowi w kategorii działania władz na rzecz seniorów i ich aktywizacji. Jak wskazują autorzy zestawienia, w stolicy Małopolski działają uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora czy centra aktywności, miasto finansuje również programy takie jak „Miejsce przyjazne seniorom” czy „Złota Rączką – czyli bezpłatna pomoc w drobnych naprawach”.
Na najniższym stopniu podiom Kraków znalazł się także w rankingach bezpieczeństwa oraz dostępności opieki medycznej. Najniżej - na 11. miejscu - miasto zostało ocenione w zakresie kosztów życia. W stolicy Małopolski dużo więcej niż w innych miastach trzeba bowiem zapłacić za bilet do teatru, bilet komunikacji miejskiej, wyjątkowo wysokie są również ceny nieruchomości.
