Od początku tygodnia przed punktem sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, przy ul. Podwale, codziennie stoi kolejka licząca kilkadziesiąt osób. Kolejki ustawiają się także w punkcie przy ul. Mogilskiej.
Przedstawiciele MPK zachęcają aby osoby, które nie chcą stać w kolejce skorzystały z punktów w innych rejonach Krakowa, gdzie klientów jest znacznie mnie lub skorzystały z innych form zakupu jak choćby możliwości nabycia biletu w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej czy przez telefon komórkowy.
Punkty Sprzedaży Biletów w Krakowie:
ul. Podwale 3/5 - czynny pn - pt , 7:00 - 19:00
os. Centrum D bl.7 - czynny pn - pt , 7:00 - 19:00
ul. Mogilska 15a - czynny pn - pt , 7:00 - 19:00
ul. Krowoderskich Zuchów 8a - czynny pn - pt , 7:00 - 19:00
ul. Św. Wawrzyńca 13 - czynny pn - pt , 8:00 - 16:00
ul. Powstańców Wielkopolskich 6 - czynny pn - pt , 8:00 - 18:00
– Najwygodniej jest kupić bilet okresowy w jednym z 66 automatów Krakowskiej Karty Miejskiej – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik MPK i przypomina: Studenci krakowskich uczelni, którzy posiadają Elektroniczną Legitymację Studencką mogą jej używać także jako biletu okresowego.
Aby było to możliwe konieczne jest jednak odpowiednie sformatowanie legitymacji. W Krakowie odbywa się to na dwa sposoby.
Część uczelni wyższych zadbała o to, aby zebrać dane studentów i przekazać je Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu SA w Krakowie. Do tych uczelni należy:
- Akademia Górniczo Hutnicza (studenci i doktoranci)
- Uniwersytet Jagielloński (studenci i doktoranci)
- Uniwersytet Rolniczy (studenci i doktoranci)
- Akademia Krakowska im. Frycza Modrzewskiego (studenci)
- Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości (studenci)
- Uniwersytet Pedagogiczny (studenci)
- Wyższa Szkoła Europejska (studenci)
Dzięki temu studenci tych uczelni od razu mogą samodzielnie doładować swoje legitymacje w jednym z automatów KKM.
Również studenci tych uczelni mogą skorzystać z systemu internetowego eBilet KKM, gdzie za zakupiony na ELS bilet mogą zapłacić przelewem bankowym lub kartą kredytową, a bilet bezgotówkowo odebrać (zapisać) w jednym z tych automatów.
Studenci pierwszego roku pozostałych uczelni zanim skorzystają z automatów KKM będą musieli przynieść swoje Elektroniczne Legitymacje Studenckie do jednego z sześciu Punktów Sprzedaży Biletów. Aby mogły im one służyć także jako bilet okresowy zostaną tam spisanie dane studenta a legitymacja zostanie sformatowana dla potrzeb systemu Krakowskiej Karty Miejskiej.
Lokalizacje wszystkich automatów, także tych wyposażonych w czytniki kart płatniczych, dostępne są na stronie http://www.kkm.krakow.pl.
W razie jakichkolwiek problemów z zakupem biletu w automacie zawsze można zadzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu: 19 150.
Doładowania można też dokonywać przez Internet korzystając ze strony http://ebilet.kkm.krakow.pl/ebilet , po czym każdorazowo po dokonaniu wpłaty należy udać się do stacjonarnego automatu biletowego Krakowskiej Karty Miejskiej (KKM) i tam dokonać aktywacji zakupionego biletu.
Najnowszym sposobem na kupienie biletu okresowego jest zakup za pomocą telefonu komórkowego w systemie SkyCash. System, to uniwersalne rozwiązanie, które daje też cały szereg dodatkowych możliwości, jak regulowanie należności za parkowanie, kupowanie biletów do kina, wypłacenie gotówki z bankomatów czy płatności za domowe rachunki.
Pasażerowie nie muszą też pamiętać o regularnym zasilaniu konta. Do SkyCash można w każdej chwili podłączyć kartę MasterCard lub Visa, dzięki czemu płatności za bilety będą realizowane bezpośrednio z konta bankowego.
Żeby móc kupować bilety za pomocą SkyCash, wystarczy posiadać telefon z dostępem do Internetu i zainstalować bezpłatną aplikację. Można to zrobić wpisując w przeglądarce telefonu adres m.skycash.com albo wysyłając pustego SMS-a na numer 510 510 205 (opłata zgodna z cennikiem operatora telekomunikacyjnego). Użytkownicy smartfonów mogę też pobrać SkyCash w dedykowanych sklepach z aplikacjami.
Kolejne kroki to rejestracja w systemie i zasilenie konta SkyCash środkami pieniężnymi lub podłączenie karty płatniczej. Sam zakup biletów jest bardzo intuicyjny. Wystarczy uruchomić SkyCash w telefonie, wybrać rodzaj biletu i potwierdzić zamiar jego skasowania wpisując indywidualny PIN lub kod zabezpieczający karty. Podczas kontroli należy natomiast wejść do zakładki „Kontrola biletów” i okazać ekran komórki z zakupionym biletem.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze