W ramach święta chętni mogli wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu Sukiennic ("Sukiennice od A do Z"), w trakcie którego przewodnicy z Muzeum Krakowa: Justyna Kasińska i Walery Bubień przybliżyli zagadnienia związane z dziejami i architekturą tego cennego zabytku. Opowiedzieli m.in. o wielu funkcjach Sukiennic: handlowej, reprezentacyjnej czy też muzealnej.
W programie przewidziano także występ tancerzy Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" oraz blok rozrywkowo muzyczny.
Tradycyjne Święto Sukiennic organizowane przez kupców tego obiektu zaszczycili swoją obecnością: prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz.
Prezydent uhonorował Odznaką Honoris Gratia szczególnie aktywnych w działalności na rzecz środowiska kupców, przedstawicielki samorządu kupieckiego Sukiennic: panie Agnieszkę Kołtyś i Ingę Mazanek - członkinie Towarzystwa KRAM.
Komu zawdzięczamy budowę Sukiennic i jaka była historia ich powstania?
Kustosz Muzeum Krakowa Piotr Hapanowicz:
W przywileju lokacyjnym dla Krakowa wystawionym w 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy zobowiązał się, że wystawi kramy dla kupców sukiennych. Prawdopodobnie już w drugiej połowie XIII wieku powstały one w naszym mieście. Co warto podkreślić, ulokowano je w samym sercu średniowiecznego miasta lokacyjnego, w centralnym miejscu na Rynku Głównym. Świadczy o tym, że handel suknem był wtedy prestiżowy i bardzo dochodowy, a kupcy, którzy się nim zajmowali, stanowili elitę miasta, byli patrycjuszami. Dla rozwoju krakowskiego handlu suknem wydatnie przyczynił się przywilej prawa składu na ten towar, wydany w 1342 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Oznaczało to, że każdy kupiec, który przejeżdżał przez Kraków, był zobowiązany do wystawienia swego sukna w Sukiennicach przez określony czas. Sukiennice jako gotycki gmach, złożony z dwóch rzędów kramów sukiennych oddzielonych uliczką, powstał w czasach Kazimierza Wielkiego i został ukończony na przełomie XIV i XV w.
- Nie rozpoznacie tych miejsc! Krowodrza, Bronowice, Piaski Wielkie...
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!
Presja płacowa na rynku pracy maleje
