Kraków. Wielkie wyburzanie, a potem budowanie. Rośnie nowe centrum biurowe, Elbud do rozbiórki

Piotr Ogórek
Takie widoki oglądają mieszkańcy Łagiewnik od kilku tygodni. Buldożery i koparki wyburzają hale, magazyny i inne obiekty
Takie widoki oglądają mieszkańcy Łagiewnik od kilku tygodni. Buldożery i koparki wyburzają hale, magazyny i inne obiekty Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
Rejon ulic Wadowickiej i Tischnera zmienia się w nowe centrum biurowe. W budowie jest kilka budynków, w planach kolejne. Wyburzenie czeka m.in. dawny budynek Elbudu.

Od kilku tygodni dźwigi i koparki pracują na terenach poprzemysłowych przy ulicy Tischnera w Łagiewnikach. Stare zabudowania są wyburzane. A to dopiero początek prac rozbiórkowych. Niedawno urząd miasta wydał zgodę na rozbiórkę budynku dawnego Elbudu, starego biurowca, który starszym krakowianom kojarzy się z giełdą komputerową działającą tam w latach 90. XX wieku.

Taka informacja znajduje się na stronach urzędowych. Większość terenu należy do firmy Stalprodukt z siedzibą w Bochni. W ciągu najbliższych lat wyrosną tu nowe biurowce. Najwyższe nawet do 35 metrów - bo tyle dopuszcza obowiązujący plan miejscowy, utwierdzając nowy charakter tej części Łagiewnik, gdzie od kilku lat realizowane są kolejne inwestycje biurowe.

9 hektarów do zabudowy

Teren pomiędzy ulicami Łagiewnicką, Tischnera i Wadowicką to blisko 9 hektarów. Bliżej Wadowickiej znajdują się dawny budynek Elbudu oraz czerwony budynek usługowy, w którym działają głównie sklepy meblarskie. Wokół są parkingi. Natomiast za budynkami, wzdłuż Tischnera i do Łagiewnickiej, ciągnie się krajobraz, który mógłby posłużyć za scenografię do filmu postapokaliptycznego. Hala produkcyjna, hala malarni, estakady pod suwnice, hala ocynkowni, magazyn stalowy i pawilon portierni - od wielu lat nieużywane, zniszczone, pordzewiałe i porośnięte roślinnością. Tak wyglądała ta część Łagiewnik przez spory kawał czasu. Teraz te zabudowania są od kilku tygodni wyburzane.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

Wspomniany obszar należy do spółki Stalprodukt z siedzibą w Bochni. To jeden z największych producentów i eksporterów wyrobów ze stali. W 2005 roku, w wyniku reprywatyzacji, spółka przejęła zakłady konstrukcji stalowych Elbud, wraz z siedzibą firmy przy Wadowickiej. Produkcja została przeniesiona, a budynek przez ostatnie lata służył głównie na wynajem powierzchni biurowych.

„Po przeniesieniu działalności związanej z produkcją konstrukcji stalowych do nowej lokalizacji, uwolniona zostanie atrakcyjna nieruchomość przy ul. Wadowickiej. Przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru zakłada prowadzenie tam działalności komercyjnej (biura, hotele, działalność handlowo-usługowa). Spółka szacuje wartość tej nieruchomości na ok. 70 mln zł” - głosił komunikat Stalproduktu z roku 2011, gdy ustalano kierunki rozwoju na lata 2011-2015.

Niewykluczone, że budynek został sprzedany w ciągu ostatnich 2-3 lat. - Nie mogę udzielić informacji, kto jest właścicielem. O planach wyburzenia nic nie wiem - ucina administrator budynku przy Wadowickiej 12. Pozwolenie na wyburzenie budynku stało się ostateczne na początku maja tego roku - wynika z informacji na stronie miejskiego obserwatorium. Próbowaliśmy się dowiedzieć w firmie Stalprodukt, jakie mają szczegółowe plany inwestycyjne na terenie pomiędzy Wadowicką i Tischnera, ale jedyna osoba odpowiedzialna za udzielanie informacji w tym zakresie jest akurat na urlopie. Nie doczekaliśmy się także odpowiedzi od miasta, czy są już rozpatrywane jakieś pozwolenia na budowę na tym terenie.

Co z komunikacją?

Nie trzeba jednak wielkiej wyobraźni, aby domyślić się, co wkrótce pojawi się na dawnych terenach przemysłowych. W obowiązującym planie miejscowym „Wadowicka-Tischnera” większość terenu pomiędzy ulicami Tischnera, Wadowicką, Turowicza i Kamieńskiego jest przewidziana pod zabudowę usługową.

Na działkach Stalproduktu mogą stanąć budynki wysokie nawet do 35 metrów. Pod zieleń przewidziano minimum 15 proc. powierzchni, a dla miejsc parkingowych nie więcej niż 10 proc. terenu. Do tego plan zakłada budowę dróg wewnętrznych, które udrożnią układ komunikacyjny. Podczas prac nad planem miejscowym Stalprodukt składał uwagi, starając się, by dopuszczono w nim powierzchnię handlową oraz zabudowę wielorodzinną. Ale urzędnicy te propozycje odrzucili.

- Firmy produkcyjne wynoszą się z miasta, a na ich miejsce wchodzi zabudowa wielorodzinna lub usługowa - mówi Jacek Bednarz, przewodniczący rady dzielnicy Podgórze. Aktualnie przy Wadowickiej trzy biurowce buduje Buma (jeden już stoi). Wcześniej powstał niewielki biurowiec Sawig przy rondzie Matecznego, a przy Rzemieślniczej na ukończeniu jest biurowiec Imperial. Spory kompleks biurowy powstaje także przy ul. Tischnera. Kiedy w przyszłości dojdą do tego nowe zabudowania na terenach Stalproduktu, obecny układ komunikacyjny może zrobić się niewydolny. To rejon bardzo dobrze skomunikowany, ale jak każdy ma swoje limity. Teraz jest czas, aby pomyśleć nad możliwymi rozwiązaniami.

- To jeden z lepiej skomunikowanych terenów. Są drogi z każdej strony, a do tego komunikacja zbiorowa - uważa Jacek Bednarz. - Problemy komunikacyjne mogą natomiast powstać w rejonie Rydlówki i Rzemieślniczej. Nawet nowo budowana droga łącząca się z ul. Konopnickiej nie rozwiąże problemu.

Z kolei Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego w radzie miasta, zaznacza, że miasto dawno temu przyjęło politykę tworzenia centrów usługowych przy głównych ciągach komunikacyjnych.

- W biurowcach i tak nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych, więc będzie trzeba dojeżdżać komunikacją publiczną. Wkrótce będzie przebudowany przystanek kolejowy Bonarka, gdzie będą się zatrzymywać pociągi jadące do Płaszowa, Skawiny czy Dworca Głównego. Pamiętajmy też o Trasie Łagiewnickiej, która odciąży ten rejon - zaznacza radny. Jak jednak dodaje, powyższe inwestycje nie rozwiążą w pełni problemu komunikacyjnego, ale powinny choć częściowo pomóc.

Giełda komputerowa

Budynek Elbudu przy Wadowickiej 12 miłośnikiem komputerów i elektroniki kojarzy się z działającą tam przez lata giełdą komputerową. Najlepsze lata świetności przeżywała w pierwszej połowie lat 90. Można tam było kupić wszystko - komputery, płyty główne, procesory, monitory, joysticki i inne akcesoria. Sprzedawano kasety VHS z filmami, a później gry na komputery oraz konsole, w tym na popularnego w naszym kraju Pegasusa - podróbkę konsoli Nintendo. Na giełdę, zwłaszcza w pierwszej połowie lat 90., przychodziły prawdziwe tłumy, a wejście na nią było biletowane.

Pod koniec lat 90. giełda zaczęła umierać. Większość handlujących przeniosła się na giełdę przy ul. Balickiej, a na Wadowickiej sprzedawno głównie gry komputerowe, w zdecydowanej większość pirackie. Coraz częstsze naloty policji, a także rozwój internetu, spowodowały, że giełda na początku XXI wieku ostatecznie upadła.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 43

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

może powstanie tam w końcu jakieś porządne centrum kongresowo-targowe na miarę współczesnego, europejskiego miasta, bo obecne obiekty w niczym nie spełniają swojego zadania?

M
Misiek
Pół roku temu przenieśliśmy się tutaj z Wadowickiej 3 która jest już zburzona. I znów rozbiórka?
K
Krk
On pewnie nie, ale Ty na słoika wyglądasz.
O
ORP
@krak

Cóż, najwyraźniej ci rodowici Krakusi wypadają przy nich słabo. Przynajmniej tak wynika z tej Twojej śmiesznej wypowiedzi.
a
anty
Jakby kogoś obchodziło co patusy z domów socjalnych czy rozpadających się dzielnic mieli do powiedzenia. Nieuki jebane na kasach i w magazynach, to teraz narzekają na młodych i wykształconych co coś osiągają w życiu. Śmierć wam.
k
krakus
widocznie nie wiesz co piszesz, słupy z Elbudu wykonane w tych latach jeszcze się dobrze trzymają , są ocynkowane, a firma przeniesiona na Rybitwy dalej wykonuje słupy ( nie tylko na rynek polski , ale również Skandynawia i Niemcy )
k
krakus
DOKAD STAWOWY BEDZIE WSPOLRZADZIL MIASTEM TO BEDZIE BALAGAN.....TERAZ RZADZI KOLEJA NA KTROREJ SIE ZNA JAK PIES NA GWIAZDACH...wygryzl prawdziwego kolejarza poto by tylek wsadzic na dobra fuche....juz wyrzadzil agencja wojskowa ,,,ciekawe co teraz wymysli...reszte pozostawiam bez komentarza
z
zuza
Rondo A. Matecznego od dawna jest niewydolne. Doraźne próby zaklinania rzeczywistości np. budowa skrzyżowania na Konopnickiej lub zmniejszenie przepustowości ulicy Kamińskiego na dużo przed RM do niczego nie prowadzą. Panie Bednarz jako przewodniczący dzielnicy powinien pan zatroszczyć się o dobro Mieszkańców nie podlizywać się urzędnikom miejskim i pleść głupoty.
K
Krak
Krakowski magistrat wogole nie myśli o mieszkańcach ,a swoje pomysły bierze z księżyca .
K
Krak
Panie Bednarz - zabudowa wielorodzinna owszem ,ale wszelkiego rodzaju markety itp. poza miasto. Widać ,że wy wszyscy mieszkacie w spokojnych miejscach ,a w Krakowie robicie bałagan . Zapraszam w godzinach porannych i popołudniowych na ulicę wlotowe do miasta np. Zakopiańską. Przekona się szanowny Pan jak wygląda życie mieszkańców i może wtedy przestaniecie wydawać zezwolenia na biurowce ,a tereny pod markety znajdą miejsce na obrzeżach miasta.
K
Krak
Niestety większość z nich to ci którym rodzice po sprzedaniu działek na Podkarpaciu kupiła mieszkania w Krakowie i teraz rodowici Krakusie nie mają nic do powiedzenia
K
Krak
Niestety w większości właśnie władze Krakowa to słoiki stare i nowe dlatego też o mieszkańcach naszego miasta nie myślą . A może warto byłoby to całe IT i biurowce wynieść na peryferie Krakowa i tym samym odwrócić np. ruch samochodowy. Rozumiem , hotele, ale biurowce? Do tego idiotyczne rozwiązania komunikacyjne typu Trasa Łagiewnicka i związane z tym trzy tunele " następny pomnik przybysza z poza Krakowa. A gdzie tunel z tzw. mostu do nikąd . Nie stać miasta na tunel pod Wzgórzem św. Bronisławy ? Czy znowu zielone słoiki nie pozwalają ?
S
Sjj
Spadnie ale nie w Krakowie, Malopolsce tylko w innych regionach polski. Akurat poludniow wschodnia polska sie rozwija demograficznie.
L
Lol
Predzej sie montownie przeniosa niz formy ktore potrzebuja wykwalifikowanych pracownikow. To nie prawda ze sie nagle wszyscy przeniosa. Latwiej jest przeniesc pracownikow z ukrainy niz firme. Bo tam biurowcow nawet nie maja i efektu przyciagania imigrantow
l
lol
Idz sie wynies na podkarpacie gam masz zaklady przetworstwa ryb czy montownie dla niewykwalifikowanych pracownikow. Krakow to miasto akademickie tu sa wyksztalcenj ludzie ktorzy chca pracowac w IT, finansach czy w centrach badawczo rozwojowych, a nie w montowniach.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie