https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wojsko interweniowało na budowie przy ul. Stradomskiej. Znaleziono tam pocisk

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Pocisk prawdopodobnie z czasów II wojny światowej znaleziono na terenie budowy hotelu i apartamentowca przy ul. Stradomskiej 12-14. Musieli interweniować wojskowi saperzy.

- Podczas prac arechologicznych został wykopany niewybuch, który rano został zabrany przez wojskowych saperów. Odnaleziono pocisk o wymiarach 25 na 10 cm, pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej - informuje Anna Zbroja-Zagórska z małopolskiej policji.

Przypomnijmy, że przy ul. Stradomskiej 12-14 firma Angel Poland prowadzi inwestycję, w ramach której zabytkowa kamienica zostanie zaadaptowana na hotel. W tyle, w miejscu wyburzonego przedszkola, ma powstać apartamentowiec z podziemnym parkingiem. Ta część inwestycji budzi kontrowersje i wywołuje protesty wśród okolicznych mieszkańców. W miejscu gdzie ma powstać budynek z parkingiem podczas prac wykopaliskowych natrafiono na średniowieczny cmentarz z 1609 ludzkimi szkieletami.

W związku z tą inwestycją stanowisko stracił Jan Janczykowski małopolski wojewódzki konserwator zabytków, który wydał zgody na realizację przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że w lipcu tego roku wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków, dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin zdecydowała o wszczęciu trzech postępowań o stwierdzenie nieważności decyzji małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, wydanych w odniesieniu do inwestycji realizowanej przy ul. Stradomskiej 12–14. Postępowania nadal są prowadzone, mają wyjaśnić, czy decyzje konserwatora dotyczące pozwoleń na badania archeologiczne zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa.

W skład budynku, który zmieni się w hotel, wchodzą mury dawnegokościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej wraz z zakrystią. Gdzie była kiedyś światynia, powstanie restauracja z wysokim barem

Kraków. Weszliśmy na budowę, gdzie wykopano 1609 szkieletów [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
TYMCZAK
przepraszam wszystkich za to nudzenie ale znowu musiałem to pisać. proszą mnie i proszą o to a ja już nie mam o czym pisać i powtarzać.... wybaczcie
G
Gość
Myślałem, że jakaś bombaaaaaaaaaaaaaaaa. To na ile tam jest dół, że takie rzeczy się znajduje?
G
Gdzie tu sens?
Czegoś tutaj nie rozumiem. Inwestor płaci za badania, ale nie wiadomo czy konserwator wydał dobrą decyzję? Gdzie tu sens?
G
Gość
Widzę, że Pan Tymczak ciągle odgrzewa kotleta. Pani Kurzydło widzę ma na Pana bardzo mocny wpływ.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska