https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyremontują kapliczki do października

Piotr Rąpalski
Dwa krzyże przydrożne i pięć kapliczek, czyli w sumie 7 obiektów zabytkowych, będących pod opieką Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, zostanie odnowionych w tym roku. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonawcę prac. Remonty mają zakończyć się do 31 października.

Wszystkie prace powinny być realizowane na podstawie zatwierdzonych programów konserwatorskich. Na liście, zaakceptowanej przez miejskiego konserwatora zabytków, znalazły się następujące obiekty:

- Krzyż kamienny przy ul. Podbiałowej w Nowej Hucie (XIX/XX w.),

- Kapliczka filarowo-wnękowa z figurą Matki Bożej Nieustającej Pomocy i figurą Chrystusa przy ul. Tynieckiej 64 (II poł. XIX w.),

- Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia przy ul. Tymiankowej (róg z ul. Wyciąską) (2 poł XIX w.),

- Kapliczka z metalowym krucyfiksem przy ul. Prądnickiej (1886),

- Kapliczka pw. Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Malborskiej 124 w Podgórzu (1882 r.),

- Kapliczka z figurą Matki Boskiej przy ul. Balickiej 200 (koniec XVIII w.),

- Krzyż Lotników na os. Kujawy w Nowej Hucie.

W najgorszym stanie są kapliczki przy ul. Tynieckiej i Prądnickiej. Ta pierwsza ma wyraźne ślady zawilgoceń, popękane tynki, liczne ubytki w kamieniu, odchodzące kolejne warstwy farb oraz wybite szyby we wnękach. Natomiast w przypadku kapliczki przy ul. Prądnickiej [na zdjęciu], oprócz zniszczeń widocznych gołym okiem, konieczne jest także uporządkowanie terenu wokół, czyli naprawa rozpadającego się ogrodzenia i klawiszującego chodnika.

W opracowaniu konserwatorskim można także odnaleźć fragmenty historii tych zabytków. Większość z nich ufundowali mieszkańcy ówczesnych podkrakowskich wsi (np. Woli Duchackiej czy Prądnika Białego). Były to miejsca pierwszych nabożeństw, zanim jeszcze powstały kościoły w parafiach, tutaj też żegnano bliskich, którzy wyruszali na wojnę. Kapliczki są również przykładami sztuki ludowej, które zachowały się do dziś w przestrzeni miejskiej, często w pobliżu dużych arterii drogowych. W sumie w Krakowie jest blisko 430 kapliczek, najstarsza przy ul. Dożynkowej ma już 386 lat.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska