FLESZ - Przejścia dla pieszych 3D
W wystawie bierze grono młodych artystów z krakowskiej ASP: Zuza Banasińska, Michalina Bigaj, Luka Cvetković, Davor Gromilović, Lea Gudrich, Magdalena Lazar, Tijana Petrović, Emilija Radojičić i Mario Kolarić, Katarzyna Skrobiszewska i Johannes Vogl. Są oni uważnymi obserwatorami gwałtownych zmian zachodzących na naszej planecie. Zastanawiają się nad tym, czym była stara pogoda oraz jaka będzie jej nowa wersja.
- Dawna pogoda już nie istnieje, więc nastaje czas świadomości własnego uwikłania. Sięgamy po figurę płonącej wody jako zjawiska niezwykłego i wprawiającego w osłupienie. Jest dla nas metaforą tego, co mogłoby się wydarzyć po topniejących lodowcach, zakwaszonych oceanach, wysuszonej glebie i wielu innych znakach w panoramie pięknego, ginącego na naszych oczach świata – świata, który wciąż możemy ocalić, zanim zapłoną rzeki - deklarują kuratorki wystawy, Magdalena Lazar i Katarzyna Skrobiszewska.
Wraz z artystami przyglądamy się płonącemu horyzontowi (Bigaj) czy tęsknocie za zwykłym, dawnym deszczem (Vogl). Oglądamy obiekty, stwory i stworzenia z czułością (Vogl, Gromilović), a także prezentujemy analizę dezinformacji (Skrobiszewska), zużywania zasobów nieodnawialnych oraz zawłaszczania terenów srebrnego globu (Lazar). Jednak nie chcemy snuć jedynie katastroficznych wizji, lecz szukamy współczesnej arki jako przestrzeni niematerialnej, duchowej, która jest w stanie uratować życie na Ziemi (Gudrich).
