Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Z jednej strony Planty, z drugiej strony Błonia. A między nimi gigantyczny apartamentowiec. Radny zszokowany projektem

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Ulica Piłsudskiego w Krakowie, z prawej budynek Wód Polskich, za którym miałby powstać apartamentowiec
Ulica Piłsudskiego w Krakowie, z prawej budynek Wód Polskich, za którym miałby powstać apartamentowiec Andrzej Banas
Przy ulicy marszałka Józefa Piłsudskiego, która łączy Stare Miasto z Błoniami, deweloper zaplanował budowę gigantycznego apartamentowca. - Mogłoby się wydawać, że w tym miejscu nie da się wcisnąć takiego budynku. Jednak w Krakowie niemożliwe staje się możliwym - komentuje radny miejski Łukasz Gibała, który poinformował media o tej sprawie. Na realizację inwestycji zgodzili się już miejscy urzędnicy.

Wielki apartamentowiec stanie w sercu Krakowa?

Sześciopiętrowy budynek z powierzchnią mieszkalną, wynoszącą prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych, ma powstać na podwórku za siedzibą Wód Polskich przy ul. Józefa Piłsudskiego 22. Droga łączy Stare Miasto z Błoniami. Przy Piłsudskiego znajdują się m.in. Pałac Czapskich, Pałac Ostaszewskich oraz Pałac Ogińskich i Potulickich. Wszystkie budynki są zabytkowe.

Pośród nich w przyszłości może wyrosnąć gigantyczny apartamentowiec. O planowanej inwestycji Łukasz Gibała dowiedział się od mieszkańców.

- Przyznam, że początkowo trudno mi było uwierzyć, że krakowscy urzędnicy zgodzili się na taki kolos w takim miejscu - mówi radny z klubu "Kraków dla Mieszkańców".

Pozwolenie na budowę wydano w grudniu 2020 roku, a niespełna rok później zostało jeszcze zmienione: na parterze dodano funkcję usługową. Podstawą była tzw. wuzetka, bo ta część miasta nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jego sporządzanie rozpoczęło się na początku 2019 roku i nadal trwa. Aktualny projekt planu Nowy Świat nie dopuszcza w tym miejscu zabudowy, przewiduje za to "strefę zieleni". Ale wciąż pozostaje tylko projektem.

Mieszkańcy dotarli do wizualizacji, na których widać gigantyczny budynek z dziesiątkami balkonów. Wśród materiałów jest też tabelka z podstawowymi parametrami inwestycji. Ma tam powstać 10 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 5 862,58 m2, 10 komórek lokatorskich i garaż podziemny na 36 samochodów.

Łukasz Gibała złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Chce dowiedzieć się, dlaczego krakowscy urzędnicy zgodzili się na realizację inwestycji. Czeka na odpowiedź.

Do sprawy wrócimy.

Z informacji dostępnych w sieci wynika, że realizacja inwestycji już się rozpoczęła. Niegdyś w tym miejscu istniał budynek, ale wydano zgodę na jego rozbiórkę.

Sprawę opisała również "Gazeta Wyborcza", której deweloper wysłał takie oświadczenie:

"Inwestor dysponuje wszelkimi decyzjami, w tym decyzją o warunkach zabudowy, decyzją pozwolenia na budowę, pozwoleniem konserwatorskim, które uprawniają go do realizacji inwestycji. Wydane decyzje są ostateczne. Właściwe organy w toku postępowań badały m.in. kwestię potencjalnego oddziaływania na nieruchomości sąsiednie i uznały, że inwestycja jest zgodna z prawem i nie ingeruje w prawa osób trzecich".

Urzędnicy przekazali nam, że "nie można odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli inwestor ma tytuł prawny do terenu oraz złoży wniosek wraz z projektem budowlanym, opracowanym zgodnie z przepisami prawa". W kwestii planu miejscowego zapewniają, że trwają prace, by wprowadzić jego projekt do porządku obrad Rady Miasta Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska