Na monitorach w ponad 200 autobusach i tramwajach, a dodatkowo na 314 elektronicznych tablicach przystankowych będzie pojawiać się informacja o tym jak zanieczyszczone jest powietrze w Krakowie.
Najświeższe dane o jakości pojawiać będą się trzy razy dziennie. Pierwszy raz o godzinie 6, a potem o 12 i 18. Informacje będą przekazywane do dyspozytora MPK przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska.
– Na początek na tablicach są dane dotyczące pyłu zawieszonego. Wkrótce pojawią się też komunikaty o stężeniu ozonu, który jest uciążliwy szczególnie latem – wyjaśnia Witold Śmiałek doradca prezydenta ds. jakości powietrza.
– Planujemy też umieszczanie informacji o skażeniu dwutlenkiem azotu, a także porad, jak postępować w przypadku, gdy normy są przekroczone – mówił z kolei Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie.
Niebawem informacja o zanieczyszczeniu powietrza ma być dostępna także w języku angielskim. Urzędnicy zastananawiają się też nad przygotowaniem specjalnej aplikacji na telefony komórkowe poświęconej jakości powietrza w mieście.
Tymczasem urzędnicy cały czas próbują walczyć ze smogiem. Tylko w czerwcu przyjęli 138 wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców węglowych. Od początku roku do maja takich wniosków wpłynęło blisko 1 400. Tymczasem urzędnicy policzyli, że w 12 dzielnicach jest ok. 17 tys. palenisk, które powinny zostać wymienione na bardziej ekologiczne.
Od maja policjanci dzięki nowoczesnym urządzeniom kontrolują samochody pod kątem jakości wydzielanych spalin. Tylko w czerwcu przeprowadzono 152 takie kontrole.W ich wyniku policja zatrzymała 34 dowody rejstracyjne. W lipcu funkcjonariusze planują natomiast kontrolę stacji diagnostycznych. Chcą sprawdzić czy samochody są prawidłowo badane pod kątem emisji spalin.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!