Na krakowskim Rynku Głównym odbyła się uroczysta inauguracja Roku Kościuszkowskiego. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Komitetu Kopca Kościuszki, dzieci i młodzież uczący się w szkołach, których patronem jest Tadeusz Kościuszko, Bracia Kurkowi, mieszkańcy Krakowa i turyści zebrali się pod Wieżą Ratuszową alby uczcić 223. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i rozpoczęcie obchodów Roku Kościuszkowskiego.
„Ufam, że obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności. Jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest sam Kościuszko, bądź ideały, którym służył. Dziękuję organizatorom i uczestnikom dzisiejszej uroczystości w Krakowie. Zachęcam Państwa do udziału w kolejnych wydarzeniach upamiętniających jednego z największych polskich bohaterów narodowych oraz jednego z najżarliwszych orędowników wolności i godności każdego człowieka” – napisał w liście do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda. List odczytał podsekretarz w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
O godzinie 12.30, bezpośrednio po uroczystościach na Rynku Głównym odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej dramatyczną przygodę morską Tadeusza Kościuszki w czasie jego żeglugi do Ameryki, ufundowanej przez Prezesa Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, Tomasza Otrębskiego. Tablica została odsłonięta na małym dziedzińcu (między Bastionem V a Kaponierą Fortu nr 2 „Kościuszko”) na Kopcu Kościuszki. W tym dniu wstęp na Kopiec Kościuszki i wystawy towarzyszące jest bezpłatny.
Kraków dziś i przed laty. Jak się zmienił? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]
Tradycyjnie, jak co roku w rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej organizowany jest przez Politechnikę Krakowską Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki.
Jako pierwsze, w samo południe sprzed gmachu głównego Politechniki ruszyły na trasę biegu sztafety męskie. Zawodnicy pobiegli przez Rynek Główny na Kopiec Kościuszki.
Wokół Rynku Głównego odbyły się natomiast biegi w trzech kategoriach: sztafeta kobiet, bieg VIP-ów oraz bieg osób niepełnosprawnych. W sztafecie VIP-ów pobiegli przedstawiciele władz uczelni oraz konsulatu amerykańskiego w Krakowie.
Bieg odbywa się w rocznicę złożenia przez Tadeusza Kościuszkę uroczystej przysięgi narodowi (24 marca 1794 r.) na Rynku Głównym w Krakowie. Jak co roku, przed rozpoczęciem biegu przedstawiciele Politechniki Krakowskiej złożą kwiaty na płycie upamiętniającej uroczystą przysięgę i objęcie przez Kościuszkę przywództwa insurekcji.
Bieg, dzięki swojej wieloletniej tradycji, wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń na Politechnice Krakowskiej. Jest to też jedno z największych wydarzeń sportowych dla wszystkich krakowskich uczelni. - Środowiska sportowe zrzeszające biegaczy traktują Bieg Kościuszkowski, jako obowiązkową imprezę, stąd też rok rocznie grono osób startujących poszerza się - podkreślają organizatorzy. W ubiegłym roku pobiegło 256 zawodników.
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska