https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zajęcia w szkole zgodne ze światopoglądem rodziców? Radni się nie zgodzili

Piotr Ogórek
Sala obrad Rady Miasta Krakowa
Sala obrad Rady Miasta Krakowa Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polskapresse
Grupa mieszkańców zgłosiła pod obrady Rady Miasta Krakowa obywatelski projekt uchwały dotyczący udziału dzieci w dodatkowych zajęciach szkolnych wyłącznie zgodnymi ze światopoglądem ich rodziców. Radni nie zostawili na projekcie suchej nitki i w zdecydowanej większości odrzucili projekt.

WIDEO: Krótki wywiad

Autorzy projektu uchwały chcieli, aby prezydent Krakowa zagwarantował rodzicom i opiekunom prawnym dzieci i młodzieży uczęszczającym do samorządowych placówek edukacyjnych, aby te brały udział w zajęciach dodatkowych zgodnych ze światopoglądem ich rodziców. Rodzice mieliby mieć prawo do zapoznania się ze szczegółowym planem zajęć, materiałami dydaktycznymi, przekazywanymi treściami oraz imionami i nazwiskami prowadzących zajęcia.

Projekt uchwał, w imieniu mieszkańców, zaprezentował Grzegorz Piotrowski. To dyrektor krakowskiego oddziału Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Kandydował z ramienia PiS w ostatnich wyborach samorządowych w Krakowie. Związany jest z Porozumieniem Jarosława Gowina. Znany jest m.in. z pomysłu nazwania autostrady A4 imieniem Żołnierzy Wyklętych.

Nad projektem uchwały pochylili się radni miejscy, którzy ocenili go bardzo krytycznie. - Ten projekt nie ma najmniejszego sensu. Jest bezpodstawny. Państwo mają prawo do wglądu w tematykę zajęć dodatkowych i obowiązkowo wyrażają pisemną zgodę na uczestnictwo bądź nie we wszystkich nieobowiązkowych zajęciach - mówiła radna Teodozja Maliszewska (Koalicja Obywatelska).

Radni zwracali uwagę, że tego typu przepisy już obowiązują i rodzice mogą je egzekwować. Grzegorz Piotrowski mówił z kolei, że rodzice są zaniepokojeni tym, "jak inne miasta legitymizują wprowadzenie do szkół tematów, na które nie ma naszej zgody".

Ostatecznie nie udało mu się przekonać większości radnych. Przeciwko uchwale głosowali nie tylko radni KO i Przyjaznego Krakowa, ale i większość przedstawicieli PiS. Przeciw było w sumie 34 z 42 radnych. Za było tylko czterech - trzech z PiS i jeden z Przyjaznego Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Teodozja karzeł także moralny

G
Gość

Może by tak ograniczyć prawa rodziców, które są zbyt rozległe. Niejeden rodzic własnemu dziecku wyrządził "niedźwiedzią przysługę", lub też np. zepsuł zdrowie.

p
piosnkipolskie
24 października, 13:31, brawo wy:

i tak właśnie wygląda bolszewizm stosowany sPOnsorowany za lewą kasę sorosów.

Świr, świr za kominem

O
Olo

Zróbcie dodatkowe zajęcia o tym jak założyć firmę, rozliczyć się z urzędem skarbowym, skąd się bierze kasa na 500 plus albo innych przydatnych życiowo tematów nie mieszczących się w programie szkolnym. A wychowanie światopoglądowe to zostawcie rodzicom

b
brawo wy

i tak właśnie wygląda bolszewizm stosowany sPOnsorowany za lewą kasę sorosów.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska