Skończyła się już cierpliwość mieszkańców okolic parku Bagry Wielkie. Wcześniej o niezgodnych z regulaminem tego miejsca zachowaniach osób przychodzących nad popularny zalew alarmowali Straż Miejską i Zarząd Zieleni Miejskiej. Teraz proszą o interwencję m.in. media i biuro poselskie Małgorzaty Wassermann.
Bo piją i są wulgarni
Mieszkańcy donoszą, że nad zalewem bywa wiele osób pijanych i wulgarnych. Jak relacjonują, nagminnie łamane są zakazy: picia alkoholu (nieletni na trawnikach nie kryją się z piciem), grillowania, które regulamin wyklucza poza wyznaczonymi miejscami, puszczania psów bez smyczy oraz powodowania hałasu - puszczania głośnej muzyki.
„Utworzony tutaj park w okolicach zalewu Bagry (...) miał pełnić funkcję odpoczynkową dla mieszkańców, a tymczasem służy jako miejsce pod imprezy alkoholowe. Obecni zarządzający i pełniący obowiązki służące porządkowi i bezpieczeństwu, bagatelizują zgłoszenia” - piszą zbulwersowani mieszkańcy.
Domagający się, by służby zadbały o porządek i bezpieczeństwo nad Bagrami, wytykają, że Straż Miejska widocznie uważa ten obszar za plażę, skoro deklaruje obecność swoich patroli w tym miejscu w wakacje. Mieszkańcy apelują, by strażnicy pojawiali się w parku Bagry nie tylko w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy, a stale, przynajmniej w godzinach wieczornych (około 19).
„Od dłuższego czasu narasta tutaj wandalizm i degradacja środowiska, a urzędnicy to bagatelizują” - kwitują też mieszkańcy. Twierdzą m.in., że Straż Miejska nie interweniuje mimo ponawianych zgłoszeń.
Kraków. Bagry zmienią swoje oblicze na lepsze [WIZUALIZACJE]
Będzie więcej patroli
Rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej przekonuje, że teren parku miejskiego Bagry Wielkie jest stale monitorowany przez patrole straży.
- Reagujemy nie tylko na zgłoszenia mieszkańców, ale podejmujemy także interwencje własne - mówi Marek Anioł. Jak podaje rzecznik, w maju funkcjonariusze SM ujawnili 18 wykroczeń związanych głównie z naruszaniem przepisów zawartych w regulaminie parku (zanieczyszczanie, zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym itp.). Strażnicy nałożyli sześć mandatów karnych i pouczyli 12 osób.
- Wiemy, że mieszkańcy oczekują częstszych patroli i większej liczby strażników w tym miejscu. Dlatego kierownictwo oddziału Podgórze podejmie działania zmierzające do poprawy spokoju i porządku nad zalewem - zadeklarował rzecznik SM. Obietnica ta ma zostać zrealizowana w przyszłym tygodniu.
Jak zmienią się Bagry?
Pytany przez nas o porządek w parku Bagry Zarząd Zieleni Miejskiej odpowiada, że park ten ma regulamin, który winien być przestrzegany. - Służby porządkowe posiadają narzędzia do kontroli i egzekwowania przepisów prawa - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM.
Przypomnijmy, że m.in. obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Co do grillowania, na terenie Bagrów jest ono dopuszczone w miejscach wyznaczonych i wyposażonych w kosze na popiół z grilla, oddalonych od zabudowań. Niedawno te miejsca zostały lepiej oznakowane, bo grillowano gdzie popadnie.
Jeśli chodzi o planowane inwestycje, przygotowywany jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenu wokół wschodniej części zalewu. Zgodnie z koncepcją do zrobienia będą: nowe parkingi, plaże wraz z kąpieliskiem, sanitariatami i szatniami, pomost, nowe ścieżki piesze i rowerowe, place zabaw i urządzenia typu flow park, dodatkowe oświetlenie i tor przeszkód dla psów. Koncepcja przewiduje również remont istniejących boisk do siatkówki plażowej, koszykówki, piłki nożnej, a także siłowni zewnętrznej. Koncepcja zagospodarowania wschodniej części parku Bagry zakłada dwa etapy, teraz przygotowywany jest przetarg na opracowanie projektu dla I etapu.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto