Gmina ma konkretne oczekiwania co do mieszkań, które zamierza kupić. Interesują ją te poza centrum Krakowa. Muszą być nowe, nie przekraczać 40 mkw. Odpadają lokale dwupoziomowe, z aneksem kuchennym, a także nieruchomości, do których należy garaż lub miejsce postojowe. Oferty mogą składać zarówno firmy, jak i prywatni właściciele. Wydanie nieruchomości musi nastąpić do 30 listopada 2013 roku.
W przeszłości miasto korzystało już z takiego rozwiązania. Jak podkreśla Filip Szatanik, zastępca dyrektora biura informacji UMK, to dobra informacja dla wszystkich czekających na mieszkanie od miasta.
- To tylko jedna z wielu form pozyskiwania mieszkań przez gminę - zaznacza Szatanik. - Wiele lokali pozyskujemy np. remontując pustostany, odzyskujemy je z natrualnego ruchu ludności. Albo sami budujemy, jak w przypadku ul. Magnolii. Musimy sprawić, by osoby zakwalifikowane do gminnej pomocy mieszkaniowej czekały krócej.
A tych jest niemało. W tej chwili na propozycję zawarcia umowy najmu lokalu czeka 320 rodzin. Kolejnych 538 zostało wstępnie zakwalifikowanych do starania się o pomoc od gminy i czekają na objęcie tzw. listą mieszkaniową. W urzędzie zarejestrowanych jest również 1185 wyroków eksmisyjnych z prywatnych kamienic i 1729 z zasobów gminy. Wszystkie z prawem do lokalu socjalnego.
W zeszłym roku miasto pozyskało 54 lokale. 30 dzięki przebudowie budynku hotelowego przy ul. Kantorowickiej, 20 - w budynku na os. Na Skarpie 16, cztery gmina kupiła od Skarbu Państwa. Jeszcze w tym roku planowane jest oddanie do użytku 82 lokali przy ul. Łazy. Zaś w rejonie ul. Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie gmina chce wybudować (w formule partnerstwa publiczno -prywatnego) osiedle z 300 mieszkaniami.
Jakich lokali szuka gmina?
Miasto jest zainteresowane mieszkaniami:
- na rynku pierwotnym o powierzchni użytkowej od 25 mkw.do 40 mkw.
- poza centrum Krakowa
- Nie będą brane pod uwagę mieszkania: dwupoziomowe, z aneksem kuchennym, z garażem lub miejscem postojowym.
Szczegółowe informacje na temat wymogów, jakie musi spełniać nieruchomość, a także sposobu składania ofert i wymaganych dokumentów: www.bip.krakow.pl
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
