FLESZ - Wakacje jak benzyna, co tydzień jest drożej KOMENTARZ

Nowe stawki zostały omówione wcześniej przez zespół roboczy ds. rozpatrywania postulatów środowiska krakowskich taksówkarzy, którzy już pod koniec roku sygnalizowali konieczność zmian, podnosząc, że wielu z nich pracuje na granicy opłacalności i nie może pozwolić sobie np. na wymianę samochodu.
Oto szczegóły
W strefie I:
• opłata za przejazd 1 km w dni powszednie w godz. 6.00-22.00 w taryfie 1 - wzrost z 2,80 złotych do 4 złotych (o 42,8 %)
• opłata za przejazd 1 km w godz. 22.00-6.00 oraz w niedziele i święta w taryfie 2 - wzrost z 4,20 złotych do 6 złotych, (o 42,8 %)
• opłata początkowa za wynajęcie taksówki i przejazd pierwszego odcinka - wzrost z 7 złotych do 9 złotych (o 28,6 %)
• opłata za godzinę postoju - wzrost z 38 złotych do 55 złotych (o 44,7 %)
W strefie II:
• opłata za przejazd 1 km w dni powszednie w godz. 6,00-22.00 w strefie 3 - wzrost z 5,60 złotych do 8 złotych (o 42,8 %)
• opłata za przejazd 1 km w godz. 22:00-6:00 oraz w niedziele i święta w strefie 4 - wzrost z 8,40 złotych do 12 złotych (o 42,8 %)
• opłata początkowa za wynajęcie taksówki i przejazd pierwszego odcinka - wzrost z 7 złotych na 9 złotych (o 28,6 %)
• opłata za jedną godzinę postoju wzrosłaby z 38 złotych do 55 złotych (o 44,7 %)
Projekt podniesienia cen maksymalnych został zainicjowany przez środowiska krakowskich taksówkarzy tj. Radio Taxi 919 Sp. z o.o. oraz Bolt Services PL Sp. z o.o. Przedstawiciele spółek argumentowali konieczność wprowadzenia zmian, wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw od 2009 roku o ponad 77%, wzrostem składki ZUS od 2009 roku o ponad 94%, wzrostem ceny paliw o ponad 88%. Projektodawca zauważa też, że obecne ceny urzędowe za przewozy taksówkami osobowymi w Krakowie obowiązują już 13 lat, a przez ten czas wzrosły zarówno koszty prowadzenia działalności jak i utrzymania taksówkarzy. Skoczyła też inflacja.
Zdaniem przedstawicieli środowisk taksówkarskich uchwała zakłada wyważoną propozycję podniesienia cen, która chroni mieszkańca. Środowisko taksówkarskie postulowało bowiem stawkę w przedziale od 3,50 złotych do 6 złotych dla pierwszej taryfy. Uwzględniając jednak dynamicznie zmieniającą się sytuację ekonomiczną oraz brak stabilizacji na rynku cen paliw na kwietniowym posiedzeniu Zespołu ds. rozpatrywania postulatów środowiska krakowskich taksówkarzy zadeklarowano możliwość bieżącego reagowania i aktualizację stawek określonych uchwałą RMK w terminie ok. trzech miesięcy.
W trakcie środowej sesji, 6 lipca, głos zabrał m.in. radny Tomasz Daros, który pytał czy urząd miasta kontroluje realizację stawek maksymalnych zarówno w przypadku prowadzenia działalności przez taksówkarzy jak i w przypadku zamówień przez aplikacje.
- Taka kontrola jest możliwa post factum. Jeśli jest zgłoszenie, jest kontrola i jeśli wykaże nieprawidłowości wyciągane są surowe konsekwencje wobec taksówkarza. Liczba zgłoszeń w ciągu roku, sięga kilku lub kilkunastu – odpowiedział dyrektor Witold Krupiarz z Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców
Późnym wieczorem radni przegłosowali projekt uchwały. Za jego przyjęciem było 33 radnych, przeciw 1 a od głosu wstrzymało się 2 radnych.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?