Spektakl „Leopold” w reżyserii Krzysztofa Jasińskego do tekstu Jacka Cygana ze Zbigniewem Zamachowskim w roli Leopolda Kozłowskiego, „ostatniego klezmera Galicji” jest swoistym hołdem dla zmarłego w 2019 roku artysty i owocem jego ponad 20-letniej współpracy z Jackiem Cyganem oraz krakowskimi muzykami, którzy na żywo wykonają utwory z repertuaru legendarnego klezmera.
„Życiorys artysty, choć napiętnowany dramatem Zagłady, doświadczeniem obozu pracy i krwawych walk w żydowskiej partyzantce przeciwko UPA, jest pokrzepiającym przykładem ucieczki z mroku wojny w światła sceny. To na niej przez lata swojej kariery, Kozłowski rozpisał historię polskich Żydów na niezapomniane partytury i piosenki, mając ogromny wpływ na popularyzację muzyki żydowskiej w kraju, jak i za granicą” – zapowiada spektakl Teatr Scena STU.
- Zanim spotkałem pana Leopolda Kozłowskiego, „ostatniego klezmera Galicji”, z którym przez niemal 30 lat byłem związany twórczo i przyjacielsko, nigdy nie pomyślałbym, że zajmę się twórczością żydowską, że będę tłumaczył żydowskie piosenki, pisał z nim nowe, że napiszę o nim książkę. Nagle los sprawił mi niesamowitą niespodziankę, łącząc mnie z panem Leopoldem, a tym samym - z Krakowem. Zaczęliśmy pisać z Leopoldem pieśni do jego kompozycji, potem powstały koncerty, z którymi występowaliśmy niemal w całej Europie. Ta współpraca i znajomość była dla mnie wielką wartością, bo dodatkowo połączył mnie z krakowskim Kazimierzem, stałem się tam nie tylko częstym gościem, ale też trochę mieszkańcem
- mówił nam Jacek Cygan kilka miesięcy temu przy okazji wywiadu.
Kompozytor, dyrygent, pianista Leopold Kozłowski-Kleinman - ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce – po wojnie związany z Krakowem. ''Zabrałem ze sobą akordeon, który towarzyszył mi podczas wojny. Grałem umierającym i widziałem, że dzięki mojej muzyce lżej im umierać. Do Krakowa wybrałem się z postanowieniem: "Trzeba zagrać kamieniom na Kazimierzu"- wspominał po latach.
Leopold Kozłowski był m.in. kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i zespołu Roma, założycielem i kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego, współtworzył Festiwal w Kołobrzegu.Stworzył muzykę do "Austerii", współtworzył ścieżkę dźwiękową do "Listy Schindlera", opracował również sześć wersji muzycznych "Skrzypka na dachu". Wielokrotnie koncertował w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Związku Radzieckim i Izraelu. W 2016 roku został wydany 2 płytowy album piosenek żydowskich, pt. „Memento Moritz”.
