Większy komfort na stadionie Wisły
Katalog pokazuje inwestycje z dokładnością do każdej działki. Ich właściciele będą zatem wiedzieć z wyprzedzeniem, co urzędnicy chcą wybudować na ich terenie. Z tą wiedzą mogą domagać się od władz miasta odszkodowań lub zgłaszać protesty.
Katalog jest podzielony na dwa tomy. Aby je odnaleźć, trzeba wejść na stronę internetową www.bip.krakow.pl. Następnie kliknąć zakładkę w lewym górnym rogu "Rozwój miasta". Tam z kolei nacisnąć "Plany inwestycyjne Gminy Miejskiej Kraków". Ostatnim krokiem jest kliknięcie w "Opracowania graficzne i analityczne". Tu znajdziemy link do tomów katalogu.
- Chcemy udostępnić szczegółową wiedzę mieszkańcom, ale też inwestorom chętnym działać w Krakowie czy współpracować z gminą przy realizacji tych inwestycji - powiedział Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta miasta ds. infrastruktury. - Równocześnie chcemy poznać opinie mieszkańców o propozycji przebiegu wyznaczonych tras. Może uda się nam uniknąć protestów, które tak często się pojawiają.
Pokazując przebieg inwestycji, władze miasta chcą informować, że rezerwują pod nie tereny i ciężko komukolwiek będzie dostać zgody budowlane na postawienie budynków, które by z planami miasta kolidowały.
- Często spotykałem się z zarzutem ze strony mieszkańców: "Czemu dowiadujemy się o tym dopiero teraz" - wspomina dyrektor wydziału planowania inwestycji Krzysztof Adamczyk. - Teraz mogą z dużym wyprzedzeniem zobaczyć, gdzie w stosunku do planowanej drogi, czy linii tramwajowej leży ich działka lub budynek.
Realizacja większości inwestycji ujętych w katalogu planowana jest po 2014 roku, gdy rozdzielana będzie kolejna pula funduszy unijnych.
Krakowianie, mając wiedzę o tym, że gmina potrzebuje ich terenów pod inwestycje, będą mogli wcześniej sprawdzić wartość swojej własności i przygotować się do ewentualnych negocjacji z urzędnikami. Obie strony mogą uniknąć wtedy kosztownego procesowania się.
Do tej porty mieszkańcy mieli dostęp do informacji o inwestycjach na planie Krakowa w skali 1 do 20 000. Ogólny plan zagospodarowania przestrzennego miasta stworzony został w skali 1 do 25 ooo. Mapy w katalogu mogą pochwalić się dokładnością w skali 1 do 5000.
Inwestycje, które znajdziesz w katalogu i na mapach
IV obwodnica - Całkowita jej długość to około 58 km. Ma połączyć autostradę A4, drogę ekspresową S7 i północną obwodnicę. Ciągle jednak dwie ostatnie inwestycje stoją w miejscu i pierścień wokół Krakowa nie może się domknąć
III obwodnica - Łączna jej długość to 30,4 km. Aby została ukończona, trzeba wybudować pięć tras: Łagiewnicką, Pychowicką, Zwierzyniecką, Ciepłowniczą, Nowobagrową. Połączą się one z rondem Ofiar Katynia, ul. Conrada, Opolską, Bora-Komorowskiego, węzłem Mistrzejowice, ul. Stella-Sawickiego, Nowohucką, Nowosądecką, Witosa i Armii Krajowej.
Linie tramwajowe - Katalog pokazuje przebieg planowanych linii - do Górki Narodowej, Mistrzejowic i połączenie między torowiskami na ulicach Wielickiej i Lipskiej. Łączna długość linii 12,3 km.
Kolej aglomeracyjna - Na mapach będzie można też sprawdzić plany budowy nowych stacji, parkingów park&ride, łącznicy kolejowej Krzemionki-Zabłocie oraz plany przebudowy linii kolejowych biegnących w mieście.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!