https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Żołnierz AK walczy z niemieckimi producentami filmu za sceny o Armii Krajowej

Artur Drożdżak
Za naruszenie dóbr osobistych przed Sądem Okręgowym w Krakowie rozpoczął się proces przeciwko twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Pozwał ich m.in. 92-letni Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. W Polsce trzyczęściowy serial wyemitowany został w dniach 17-19 czerwca 2013 r. na antenie TVP1, był też pokazywany w Niemczech i Austrii.

Autor: Artur Drożdżak, Gazeta Krakowska

Od pozwanych, czyli producenta UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji) domagają się przeprosin i 25 tys. zł zadośćuczynienia, ale ta kwota żądania może ulec zmianie. Adwokaci pozwanych chcieli odrzucenia pozwu. Mec. Piotr Niezgódka i Karolina Góralska przekonywali, że film jest wyrazem twórczości artystycznej i szeroko rozumianej wolności, którą gwarantuje Konstytucja.

Pełnomocnik powodów mec. Monika Brzozowska argumentowała, że w filmie naruszono dobra osobiste jej klienta w postaci prawa do tożsamości narodowej, prawa do dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści. W serialu znalazły się m.in. sceny, które mają dowodzić, że Armia Krajowa była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej. Z kolei Niemcy byli przedstawieni w filmie jako ofiary drugiej wojny światowej.

Fabuła filmu oparta jest na przedstawieniu losów kilku mieszkańców Berlina w czasie II wojny światowej, w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 r. Jednym z bohaterów grupy przyjaciół jest Niemiec żydowskiego pochodzenia Viktor. Jako Żyd zostaje wysłany transportem na teren Polski do obozu zagłady Auschwitz Birkenau. Ucieka jednak z transportu i przyłącza się do jednego z oddziałów AK i bierze udział w licznych akcjach zbrojnych. Kiedy wychodzi na jaw, że jest Żydem musi opuścić oddział ponieważ dominuje w nim – poczynając od dowództwa po szeregowych żołnierzy – jednoznacznie antysemickie nastawienie.

Zdaniem powodów cały film w negatywny sposób pokazuje Armię Krajową i jej żołnierzy i to we wszystkich scenach, w których pojawia się „oddział AK”

Obecny na procesie w Krakowie Zbigniew Radowski w wieku 16 lat, w 1940 r. został z całą rodziną aresztowany przez gestapo i wywieziony w 1941 r. do obozu Auschwitz – Birkenau (numer obozowy 8258). Później został zwolniony z obozu i po powrocie do Warszawy podjął działalność konspiracyjną. W 1942 r. znalazł się w szeregach AK, walczył podczas Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Po kapitulacji jako jeniec wojenny trafił do stalagu XB Sandbostel . Po wyzwoleniu obozu został żołnierzem Wojska Polskiego we Włoszech, a później II Korpusu Polskiego wchodzącego w skład Armii Brytyjskiej. W grudniu 1945 r. przedostał się do Polski i zamieszkał w Krakowie. W 1951 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i oskarżony o szpiegostwo po czym skazany na 12 lat więzienia. Podczas tzw. gomułkowskiej odwilży zmieniono mu kwalifikację ze szpiegostwa na udział „w organizacji”, zaś po amnestii w 1956 r. uwolniono.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Realista
Poki co jeszcze ma kto bronic prawdy, niestety wkrotce pokolenie wojenne odejdzie a wtedy dopiero sie zacznie.Okaze sie pewnie ze to Polska zmusila Rzesze do wojny i ze Auschwitz to Jednak Polski oboz bo przeciez Polacy go zbudowali, to ze z bronia przy glowie to nie ma znaczenia. Niestety Niemcy i Zydzi kontynuuja swoja anty Polska polityke i nie odpuszczaja, szkoda ze Zydzi zapomnieli ze gdyby nie Polski krol to juz wczesniej mogliby prawie wyginac a Niemcy, no coz stracili sporo swojego kraju na rzecz Polski ale do wojny sami sie pchali i czas to zrozumiec.....
s
smog wawelski
I słusznie, panie Radowski!

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska