Autor: Artur Drożdżak, Gazeta Krakowska
Od pozwanych, czyli producenta UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji) domagają się przeprosin i 25 tys. zł zadośćuczynienia, ale ta kwota żądania może ulec zmianie. Adwokaci pozwanych chcieli odrzucenia pozwu. Mec. Piotr Niezgódka i Karolina Góralska przekonywali, że film jest wyrazem twórczości artystycznej i szeroko rozumianej wolności, którą gwarantuje Konstytucja.
Pełnomocnik powodów mec. Monika Brzozowska argumentowała, że w filmie naruszono dobra osobiste jej klienta w postaci prawa do tożsamości narodowej, prawa do dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści. W serialu znalazły się m.in. sceny, które mają dowodzić, że Armia Krajowa była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej. Z kolei Niemcy byli przedstawieni w filmie jako ofiary drugiej wojny światowej.
Fabuła filmu oparta jest na przedstawieniu losów kilku mieszkańców Berlina w czasie II wojny światowej, w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 r. Jednym z bohaterów grupy przyjaciół jest Niemiec żydowskiego pochodzenia Viktor. Jako Żyd zostaje wysłany transportem na teren Polski do obozu zagłady Auschwitz Birkenau. Ucieka jednak z transportu i przyłącza się do jednego z oddziałów AK i bierze udział w licznych akcjach zbrojnych. Kiedy wychodzi na jaw, że jest Żydem musi opuścić oddział ponieważ dominuje w nim – poczynając od dowództwa po szeregowych żołnierzy – jednoznacznie antysemickie nastawienie.
Zdaniem powodów cały film w negatywny sposób pokazuje Armię Krajową i jej żołnierzy i to we wszystkich scenach, w których pojawia się „oddział AK”
Obecny na procesie w Krakowie Zbigniew Radowski w wieku 16 lat, w 1940 r. został z całą rodziną aresztowany przez gestapo i wywieziony w 1941 r. do obozu Auschwitz – Birkenau (numer obozowy 8258). Później został zwolniony z obozu i po powrocie do Warszawy podjął działalność konspiracyjną. W 1942 r. znalazł się w szeregach AK, walczył podczas Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Po kapitulacji jako jeniec wojenny trafił do stalagu XB Sandbostel . Po wyzwoleniu obozu został żołnierzem Wojska Polskiego we Włoszech, a później II Korpusu Polskiego wchodzącego w skład Armii Brytyjskiej. W grudniu 1945 r. przedostał się do Polski i zamieszkał w Krakowie. W 1951 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i oskarżony o szpiegostwo po czym skazany na 12 lat więzienia. Podczas tzw. gomułkowskiej odwilży zmieniono mu kwalifikację ze szpiegostwa na udział „w organizacji”, zaś po amnestii w 1956 r. uwolniono.