https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna odsłona afery na polskiej kolei. Newag pozwał informatyków Dragon Sector za naruszenie praw autorskich

Klaudia Kulak
Newag pozwał hakerów Dragon Sector
Newag pozwał hakerów Dragon Sector Klaudia Kulak
Głośna sprawa z sądeckim Newagiem w roli głównej wraca. Tym razem jednak w nieco innym kontekście. Jak się okazuje, firma pozwała hakerów z grupy Dragon Sector oraz firmę Serwis Pojazdów Szynowych za naruszenie praw autorskich. Informację tę przekazała w mediach społecznościowych posłanka Paulina Matysiak.

O rzekomych rzekomych usterkach pojazdów produkowanych przez sądecki Newag głośno zrobiło się w grudniu ubiegłego roku Zgodnie z treścią publikacji Onetu opatrzonej tytułem: „Skandal na polskiej kolei. Hakerzy ujawnili, kto stoi za tajemniczymi awariami pociągów”. Do problemów dochodzić miało w modelach z serii Impuls, których producentem jest sądecki Newag.

- Nasze ustalenia wskazują na celowe ingerencje w oprogramowanie i wprowadzenie blokad, które na wiele dni unieruchamiały pojazdy - pisali Łukasz Cieśla i Tomasz Mateusiak, dziennikarze Onet.

To właśnie oni dotarli do informatorów, a z ich relacji wynikało, że Newag rzekomo ”zabezpieczył się” w związku z tym, że przetargi na serwisowanie pociągów wygrywały inne firmy, które oferowały korzystniejsze ceny. Jedną z takich firm była SPS Mieczkowski spod Bydgoszczy. To właśnie ta firma nie mogła sobie poradzić z uruchomieniem pociągów, które trafiały do niej na serwis.

Na ich zlecenie w temat zagłębili się młodzi informatycy z Dragon Sector. Po dwóch miesiącach pracy udało się im dotrzeć do zabezpieczeń i odblokować pociągi. W publikacji Onetu stawiali mocny zarzut.

- Jesteśmy pewni, że to było celowe działanie ze strony Newagu. Odkryliśmy ingerencje producenta w oprogramowanie, które prowadziły do wymuszonych usterek - powiedział Onetowi Michał Kowalczyk, jeden z członków Dragon Sector. Newag stanowczo zdementował ich zdaniem zmanipulowane informacje, a teraz pozwała trzy osoby zarzucając im naruszenie majątkowych praw autorskich oraz nieuczciwą konkurencję. - Pozew został wniesiony ze względu na dopuszczenie się przez pozwanych wielokrotnych i rażących naruszeń - podkreśla Łukasz Mikołajczyk, rzecznik prasowy sądeckiego Newagu.

W mediach społecznościowych sprawę skomentowała również posłanka Paulina Matysiak. - Myślę, że najwyższa pore, by tematem problemów z pociągami firmy Newag zajęła się Komisja Infrastruktury. Zgłaszam temat do planu pracy komisji - napisała.

Przypomnijmy, że Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Krakowie prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie rzekomo celowych usterek w pociągach produkowanych przez sądecki Newag, które miały być wywoływane przez producenta, aby mieć wyłączność na ich serwisowanie. Jak podała PAP trwają przesłuchania świadków, ale nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie zainstalowania przez hakerów oprogramowania wywołującego blokowanie pociągów Impuls wyprodukowanych przez firmę Newag - producenta taboru kolejowego. Zgodnie z informacją przekazaną przez PAP prokuratura przystąpiła już do prowadzenia postępowania przygotowawczego.

- Badamy czy doszło do dokonania nieuprawnionej zmiany zapisu danych informatycznych w systemie sterowania kilkudziesięciu pojazdów serii Impuls, polegający na zainstalowaniu w systemie tych pojazdów oprogramowania wywołującego ich blokady w przebiegu normalnej eksploatacji, a tym samym doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nabywców tych pojazdów - powiedziała PAP Rzecznik Prasowa Prokuratury Katarzyna Duda.

W lutym w siedzibie firmy odbyła się również kontrola prokuratury i policji podczas której zabezpieczono dokumentację i komputery. Informację tę potwierdziła w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji firma Newag.

- Prokuratura Regionalna w Krakowie zajmuje się, według wiedzy spółki, dwoma postępowaniami przygotowawczymi w sprawie, jedno z nich dotyczy zawiadomienia złożonego w październiku 2023 roku przez ABW, a drugie dotyczy zawiadomienia złożonego w grudniu 2023 roku przez spółki z grupy Newag - informował wtedy Łukasz Mikołajczyk.

Jak dodał, Newag współpracujemy z organami ścigania poprzez udostępnianie wszelkich niezbędnych danych i dokumentów - Zależy nam na sprawnym i rzetelnym wyjaśnieniu wszystkich wątków sprawy. Z uwagi na etap, na jakim te postępowania się znajdują, nie jesteśmy uprawnieni do udzielania szczegółowych informacji odnośnie ich przebiegu, w tym realizowanych czynności - dodaje rzecznik.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska