Krakowscy lekarze przeprowadzili skomplikowaną operację bariatryczną, polegającą na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka u 32-letniego mężczyzny. Pacjent, kiedy trafił pod opiekę specjalistów z Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich w Szpitalu Uniwersyteckim, ważył ok. 350 kg.
Leczenie rekordowo otyłego chorego zostało podzielone na dwie części. W pierwszym etapie – przeprowadzonym pół roku temu – do jego żołądka został wszczepiony specjalny balon, ograniczający łaknienie. Dzięki niemu i zmianie nawyków żywieniowych mężczyzna schudł ok. 30 kg. Drugi etap krakowscy chirurdzy przeprowadzili dzisiaj. – Operacja wymagała od nas bardzo starannych przygotowań. Musieliśmy wypożyczyć stół operacyjny, który jest w stanie utrzymać ciężar ponad 300 kilogramów i zadbać o odpowiednio długie narzędzia chirurgiczne – opowiada dr hab. Piotr Major z Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich, jeden z chirurgów uczestniczących w zabiegu.
Operacja trwała prawie cztery godziny, czyli dwa razy dłużej niż w przypadku standardowej procedury bariatrycznej. Dwukrotnie większy był również zespół chirurgów zaangażowanych w operację. Przy stole, oprócz dr. hab. Majora stanęli również prof. Andrzej Budzyński, kierownik oddziału, dr Anna Zychowicz i dr Michał Kisielewski. Zabieg zakończył się sukcesem, a pacjent pod opieką uniwersyteckich specjalistów powoli wraca do zdrowia.
W Szpitalu Uniwersyteckim skomplikowane operacje bariatryczne są wykonywane od ośmiu lat. Do tej pory chirurdzy nie mieli jednak do czynienia z chorym o tak dużej otyłości. To prawdopodobnie najcięższy pacjent poddany tego rodzaju leczeniu w Polsce.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 27
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski