Budynek o nazwie „Soneta” będzie miał dziewięć kondygnacji nadziemnych oraz dwie podziemne, w których znajdzie się garaż z prawie 130 miejscami parkingowymi. Obok obiektu powstanie ponad 30 kolejnych. Nowa inwestycja o łącznej powierzchni 8670 mkw. stanie się przestrzenią, w której znajdą się biura oraz lokale usługowe.
- Wyróżnikiem biurowca będzie geometryczna, modularna bryła o strukturze składającej się z kilku poziomów przesuniętych względem siebie. Nada mu to dynamiczny, nieregularny wygląd. Na górnych kondygnacjach znajdą się tarasy z zielenią, zapewniające nie tylko bioróżnorodność, ale również komfort przyszłych pracowników. Przeszklone fasady zagwarantują dużą ilość naturalnego światła we wnętrzach i atrakcyjny panoramiczny widok – podaje firma Eiffage Polska Budownictwo.
Biurowiec przyjazny środowisku. Powstanie do lata 2026
Budynek został zaprojektowany tak, aby jego wpływ na środowisko naturalne był wyraźnie mniejszy. Będzie on ubiegać się o certyfikat BREEAM na poziomie Very good, co oznacza między innymi wysoki poziom efektywności energetycznej. Przy inwestycji zachowane zostanie siedlisko łąkowe i istniejący drzewostan przy rzece.
Budowa biurowca ruszyła 7 stycznia tego roku, a zakończenie inwestycji przewidziano w lipcu 2026. Autorem projektu „Sonety” jest pracownia Kałuża Architekci, a inwestorem firma Soneta.
- Kraków zyska elegancką i architektonicznie wyróżniającą się inwestycję, łączącą biura i usługi, która naturalnie uzupełni tę część dzielnicy. Jako Eiffage Polska Budownictwo chcemy działać odpowiedzialnie, zgodnie z najnowszymi standardami zrównoważonego budownictwa. Dziś, realizując nową inwestycję w stolicy Małopolski, wykorzystamy nasze doświadczenie jako polska część jednej z wiodących i najbardziej renomowanych grup budowlanych w Europie. Stworzymy atrakcyjny obiekt, który zapewni przyszłym użytkownikom komfort i najwyższej jakości warunki do pracy – mówi Marek Kowalik, dyrektor operacyjny Eiffage Polska Budownictwo.
Kolejna wyjątkowa inwestycja EPB w Krakowie
Eiffage Polska Budownictwo zrealizowało już w Krakowie wiele wyróżniających się inwestycji, m.in.: nowoczesny park biurowy klasy A Enterprise Park w Podgórzu, apartamenty Angel Wawel przy bulwarach wiślanych u podnóża Wawelu (będące rewitalizacją i rozbudową zabytkowego obiektu poklasztornego z XVI wieku), Hotel Hilton przy międzynarodowym porcie lotniczym Kraków–Balice.
Firma odpowiadała również za niedawną modernizację stadionu Wisły Kraków. Wybudowała kompleks też budynków Jagiellońskiego Centrum Innowacji.
EPB należy do Grupy Eiffage, jednej z dziesięciu największych grup budowlanych Europy. Eiffage odpowiadał m.in.: za budowę szklanej piramidy Luwru, najwyższego w Europie wiaduktu drogowego w Millau, budynku Opery w Sydney. Brał udział w budowie wiaduktu drogowego w Millau i siedziby opery w Sydney, a także odbudowie katedry Notre-Dame.
W Polsce firma działa od 35 lat. Zrealizowała w naszym kraju już ponad 700 obiektów kubaturowych: biurowych, handlowych, hotelowych, mieszkaniowych, przemysłowych i sportowych.
