Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy naukowcy będą szukać nowych mutacji koronawirusa. Sprawdzą, które są najbardziej niebezpieczne

PD
Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa
Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa Pawel Relikowski / Polskapress
Czy w Polsce występują odmiany genetyczne wirusa SARS-CoV-2, a jeśli tak, to które są bardziej niebezpieczne - na te pytania odpowiedzi szukają krakowscy naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laboratorium podpisało umowę z Polską Akademią Nauk o współpracy w badaniach monitorujących zmienność genetyczną koronawirusa w Polsce. Projektem pokieruje prof. dr hab. Krzysztofa Pyrć.

FLESZ - Szczepionka od Moderny działa na mutacje koronawirusa

Brazylijska, południowoafrykańska, brytyjska - mutacje koronawirusa to kolejne wyzwanie rzucone przez pandemię. Dlatego też Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchamia ogólnopolskie badanie monitorujące zmienność genetyczną wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

- Celem projektu będzie monitoring zmienności oraz ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce w najbliższych 18 miesiącach. Efektem bezpośrednim będzie stała weryfikacja obecności w kraju wariantów potencjalnie niebezpiecznych, ale również analiza ewolucji wirusa pod kątem skuteczności szczepionki i możliwości reinfekcji, czy też skuteczności dostępnych testów diagnostycznych RT-qPCR

- podkreśla lider projektu prof. Krzysztof Pyrc - Kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzięki ogólnopolskiemu badaniu dowiemy się nie tylko czy dana mutacja jest w Polsce, ale również jaka jest jej powszechność i czy ma wpływ na rozwój epidemii. Mutacje w genach wirusa SARS-CoV-2 mogą wpływać bowiem na zwiększenie zakaźności oraz zdolności wywoływania choroby przez wirusa, jak również na jego niższą podatność na przeciwciała ozdrowieńców oraz te zawarte w szczepionce.

Naukowcy będą także starali się ustalić, czy nie trzeba będzie zmienić procedur laboratoryjnych - na przykład testów, które w obliczu nowej mutacji mogą już nie być skuteczne.

W trakcie badania w Małopolskim Centrum Biotechnologii zostanie przeanalizowanych około 400 próbek przysłanych ze stacji sanitarno-epidemiologicznych z całej Polski. Badania potrwają od 12 do 18 miesięcy.

Ile przypadków w Polsce?

W Polsce do 28 stycznia odnotowano dwa przypadki brytyjskiego wariantu koronawirusa. Pierwszy potwierdzono u 42-letniej kobiety z Wielkiej Brytanii, u której 21 grudnia po przylocie do Małopolski wykonano test na koronawirusa. Po izolacji wyjechała do Wielkiej Brytanii.

Drugi przypadek dotyczy natomiast jednej z nauczycielek z Wrocławia, u której wykryto brytyjski wariant koronawirusa podczas testów przesiewowych.

Wariant południowoafrykański, podobnie jak brytyjski jest znacznie bardziej zaraźliwy niż pierwotny SARS-CoV-2, także nadal się rozprzestrzenia. Dotarł do 31 krajów - podało WHO w cotygodniowym przeglądzie epidemicznym. Z kolei wariant brazylijski występuje obecnie w ośmiu krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska