FLESZ - Szczepionka od Moderny działa na mutacje koronawirusa
Brazylijska, południowoafrykańska, brytyjska - mutacje koronawirusa to kolejne wyzwanie rzucone przez pandemię. Dlatego też Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchamia ogólnopolskie badanie monitorujące zmienność genetyczną wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.
- Celem projektu będzie monitoring zmienności oraz ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce w najbliższych 18 miesiącach. Efektem bezpośrednim będzie stała weryfikacja obecności w kraju wariantów potencjalnie niebezpiecznych, ale również analiza ewolucji wirusa pod kątem skuteczności szczepionki i możliwości reinfekcji, czy też skuteczności dostępnych testów diagnostycznych RT-qPCR
- podkreśla lider projektu prof. Krzysztof Pyrc - Kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dzięki ogólnopolskiemu badaniu dowiemy się nie tylko czy dana mutacja jest w Polsce, ale również jaka jest jej powszechność i czy ma wpływ na rozwój epidemii. Mutacje w genach wirusa SARS-CoV-2 mogą wpływać bowiem na zwiększenie zakaźności oraz zdolności wywoływania choroby przez wirusa, jak również na jego niższą podatność na przeciwciała ozdrowieńców oraz te zawarte w szczepionce.
Naukowcy będą także starali się ustalić, czy nie trzeba będzie zmienić procedur laboratoryjnych - na przykład testów, które w obliczu nowej mutacji mogą już nie być skuteczne.
W trakcie badania w Małopolskim Centrum Biotechnologii zostanie przeanalizowanych około 400 próbek przysłanych ze stacji sanitarno-epidemiologicznych z całej Polski. Badania potrwają od 12 do 18 miesięcy.
Ile przypadków w Polsce?
W Polsce do 28 stycznia odnotowano dwa przypadki brytyjskiego wariantu koronawirusa. Pierwszy potwierdzono u 42-letniej kobiety z Wielkiej Brytanii, u której 21 grudnia po przylocie do Małopolski wykonano test na koronawirusa. Po izolacji wyjechała do Wielkiej Brytanii.
Drugi przypadek dotyczy natomiast jednej z nauczycielek z Wrocławia, u której wykryto brytyjski wariant koronawirusa podczas testów przesiewowych.
Wariant południowoafrykański, podobnie jak brytyjski jest znacznie bardziej zaraźliwy niż pierwotny SARS-CoV-2, także nadal się rozprzestrzenia. Dotarł do 31 krajów - podało WHO w cotygodniowym przeglądzie epidemicznym. Z kolei wariant brazylijski występuje obecnie w ośmiu krajach.
