Organizacja Turystyczna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa będzie działać w formie stowarzyszenia z radą i zarządem, a tym samym kolejnymi dodatkowymi formalnościami. Inicjatywa miasta o powołaniu lokalnej organizacji została przegłosowana przez radnych miejskich podczas sesji 7 grudnia.
Krakowska turystyka tkwi w poważnym kryzysie, wywołanym pandemią Covid-19 oraz trwającą wojną w Ukrainie. Miejscy przedsiębiorcy zajmujący się turystyką od wielu miesięcy narzekają na kurczącą się liczbę turystów. Odpowiedzią na to ma być powoływana nowa organizacja, tylko czy wymiernie rozwiąże problemy krakowskich hotelarzy i restauratorów?
Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali uwagę, że dużym wsparciem dla nich byłyby ulgi czynszowe w wynajmowanych od miasta lokalach. Tymczasem zostaje powoływana organizacja, a na efekt jej pracy trzeba będzie zaczekać. Zapytaliśmy urzędników, kiedy będzie można zobaczyć pierwsze efekty działalności stowarzyszenia. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.
Tymczasem przedsiębiorcy potrzebują pomocy tu i teraz. Mimo to, miejscy urzędnicy cały czas przekonywali, że Kraków potrzebuje lokalnej organizacji turystycznej argumentując to przykładami z działalności podobnych organizacji w innych miastach Polski jak: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Szczecin. Teraz decyzją radnych jest już pewne, że stolica Małopolski idzie w ich ślad.
- Funkcjonujące z sukcesem już LOT-y są dowodem na skuteczność i efektywność ich działania i stąd potrzeba powołania takiego stowarzyszenia w Krakowie. Doświadczenia innych miast pokazują, że jest to organizacja właśnie na trudny czas - zapewnia magistrat.
Będzie rosła biurokracja?
Organizacja Turystyczna Królewskiego Miasta Krakowa będzie funkcjonowała jako stowarzyszenie, za którego działalność będą odpowiadały: walne zgromadzenie, rada oraz zarząd, a ich poczynania będzie nadzorowała komisja rewizyjna. Zapytaliśmy również urzędników: ile osób będzie pracowało w organizacji, a także jakie wynagrodzenia będą otrzymywać? Czekamy na odpowiedzi.
- Stowarzyszenie finansuje się ze składek członkowskich. Ponadto może mieć zewnętrzne źródła finansowania np. pozyskane z dotacji, czy z środków unijnych w celu realizacji projektów wypracowanych w trakcie operacjonalizacji „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021–2028” - informuje magistrat.
Należy również wspomnieć, że w Krakowie funkcjonują już jednostki odpowiedzialne za działania związane z turystyką, a mowa tutaj np. o Krakowskiej Izbie Turystyki. Nasuwa się więc pytanie, czy ich kompetencje nie będą się teraz powielać.
Kryzys turystyki i kryzys budżetu miasta
Organizacja ma być odpowiedzią na kryzys turystyki, tyle, że w dobie kryzysu, w którym pogrąża się całe miasto. Stowarzyszenie Organizacji Turystycznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa jak informuje magistrat - dysponuje skutecznymi narzędziami do realizacji wspólnych projektów, które poprawią kondycję rynku turystycznego w Krakowie.
Celem działalności Stowarzyszenia ma być znalezienie kompromisu między komfortem mieszkańców, oczekiwaniami przedsiębiorców z szeroko pojętej branży turystycznej oraz potrzebami odwiedzających miasto. Dlatego też członkami Stowarzyszenia będą mogły być samorządy, instytucje kultury, podmioty gospodarcze, stowarzyszenia branżowe, takie jak Krakowska Izba Turystyki, Polska Izba Turystyki Oddział Małopolski czy Małopolska Izba Hotelarska Gremium oraz osoby fizyczne. Organizacja Turystyczna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to struktura partnerska, a Kraków będzie jednym z jej członków.
Wstępnie 20 przedstawicieli lokalnego rynku turystycznego zadeklarowało swoje członkostwo.
- Obecność Organizacji Turystycznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa ułatwi również uzyskanie wpływów z opłaty turystycznej/pobytowej, nad wprowadzeniem której trwają prace w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Organizacja zwiększy też szanse na pozyskanie funduszy zewnętrznych dla turystyki. Kraków zatem podejmuje działania, które pozwolą być gotowym na wprowadzenie tych przepisów - wylicza magistrat.
Organizacja jako wynik konsultacji
- Inicjatywa utworzenia organizacji turystycznej jest efektem konsultacji z blisko 100 interesariuszami krakowskiego rynku turystycznego, z udziałem przedstawicieli Rady Miasta Krakowa - tłumaczy magistrat.
Wspólna debata wokół tematu doprowadziła do przygotowania projektu uchwały o utworzeniu organizacji turystycznej w Krakowie przez członków komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa.
Kraków droższy niż Norymberga? Europejskie ceny na świąteczn...
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
