https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy strażnicy przeprowadzili rekordową liczbę kontroli pieców węglowych

Arkadiusz Maciejowski
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
12 770 kontroli pieców w sezonie grzewczym 2017/2018. Tę rekordową liczbę kontroli strażnicy miejscy uzyskali w trakcie sześciomiesięcznych działań (październik 2017 – marzec 2018).

Strażnicy miejscy ujawnili 243 przypadki spalania śmieci. Nałożyli 161 mandatów karnych na kwotę 24 450 złotych, pouczyli 74 osoby, skierowali 8 wniosków o ukaranie do sądu. Ponadto w sytuacjach spornych pobierali próbki popiołu, które następnie przekazywali do analizy laboratoryjnej celem stwierdzenia, czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazali 15 próbek.

Przepisy antysmogowe

1 lipca 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa dla Krakowa. Zgodnie z nowymi przepisami do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości, mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.

Od 1 września 2019 roku w mieście będzie obowiązywał całkowity zakaz ogrzewania paliwami stałymi w piecach. Mieszkańcy likwidujący piece węglowe muszą zmienić system grzewczy na gazowy lub elektryczny, mogą też podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, albo zainstalować ekologiczne, odnawialne źródła ciepła.

Czym jest smog  Słowo "smog" powstało z połączenia dwóch angielskich słów "dym" (smoke) oraz "mgła" (fog). Oznacza współwystępowanie pochodzącego od człowieka zanieczyszczenia powietrza oraz bezwietrznej pogody połączonej z zamgleniem.

Co każdy z nas powinien wiedzieć o smogu?

Kontrole jakości paliwa

Patrole kontrolując jakość paliwa sprawdzały w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o tym, że spełnia ono odpowiednie parametry. Jeśli posiadał, a mimo tego paliwo budziło wątpliwości (jego wygląd przypominał zabronione muły lub floty), wówczas pobierana była próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

Od października 2017 roku do marca 2018 roku, strażnicy miejscy pouczyli 479 osób nie posiadających certyfikatów (strażnicy mogli taką osobę pouczyć lub skierować przeciwko niej wniosek o ukaranie do sądu).

Obowiązująca w Krakowie uchwała antysmogowa zakazuje używania przez gospodarstwa domowe opału złej jakości oraz pieców i kotłów o wysokiej emisji pyłów drobnych i niskiej efektywności energetycznej.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbyszek
Prosilbym jeszcze,aby w Krakowie sumienniej i dokładniej zajęto się psimi odchodami i ich właścicielami,którzy pozwalaja , aby psy obsikiwaly drzewa, kioski i brudzami chodniki. Smród i choroby po takich incydentach gotowe.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska