Krakowski Bieg Niepodległości
Trasa biegu wynosiła 11 km. W rywalizacji wzięło udział ponad 2 tysiące biegaczy. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Vena-Sport, która od wielu lat organizuje wydarzenia sportowe wspierające krakowską kardiochirurgię dziecięcą. Także w tym roku biegowi towarzyszył charytatywny cel.
– My mamy cały czas nieustannie permanentne problemy z finansowaniem tego, co dotyczy najbardziej złożonych wad serca, bo te operacje są najbardziej kosztowne. Wymagają świetnego sprzętu, najlepszego jaki może być – mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, prezes Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. – W tym roku zbieramy na głowicę przezprzełykowa dla najmłodszych pacjentów, dla noworodków, bo ta, która była się niestety zepsuła i jest już niestety nienaprawialna. Trzeba kupić nową. To są dosyć duże koszty, a zatem ten bieg może nam pomóc, by uzbierać – dodaje.
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie: Ulicami miasta prz...
Pod hasłem Krakowski Bieg Niepodległości kryją się trzy różne imprezy biegowe. Trasę biegu głównego wyznaczono z Błoń przez urokliwe tereny Sikornika i Sowińca w kierunku kopca Piłsudskiego. Start nastąpił z deptaka przy al. 3 Maja, na wysokości Kamienia Papieskiego, o godzinie 11.11.
Można było także się sprawdzić w Krakowskiej Mili Niepodległości. Na trasie długości 1918 metrów wytyczonej na deptaku wokół Błoń można było pobiec, potruchtać lub przejść przy wsparciu kijków.
Przygotowano też bieg dla dzieci na terenie zielonym Błoń. Dzieci biegały w czterech kategoriach wiekowych: zawodnicy do 6. roku życia, w wieku 7-9 lat, w wieku 10-12 lat i w wieku 13-16 lat. W tym biegu nie była prowadzona klasyfikacja – tu każdy był pierwszy na mecie.
11 Listopada: Dzień Upamiętnienia Niepodległości
