https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Dworzec Główny nosi imię Józefa Piłsudskiego

Arkadiusz Maciejowski
Uroczystości nadania imienia Józefa Piłsudskiego głównemu dworcowi kolejowemu w Krakowie
Uroczystości nadania imienia Józefa Piłsudskiego głównemu dworcowi kolejowemu w Krakowie AM
Od 11 maja krakowski Dworzec Główny oficjalnie nosi już imię Józefa Piłsudskiego. - Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów, w tym gości zagranicznych, miejsce w Polsce, stąd tak istotne, aby głównemu dworcowi, będącemu współczesną bramą miasta, patronował jeden z najwybitniejszych Polaków - podkreśla Krzysztof Mamiński, członek zarządu PKP SA. I zaznacza, że właśnie pełną nazwą - wraz z imieniem patrona - krakowski Dworzec Główny będzie zapowiadany w pociągach wjeżdżających na tę stację.

FLESZ - 30 stopniowe upały już w maju

W uroczystym nadaniu najważniejszej stacji kolejowej w Małopolsce imienia właśnie Marszałka Józefa Piłsudskiego udział wzięli m.in. przedstawiciele władz PKP S.A i miasta Krakowa oraz Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Krakowscy Dworzec Główny jest trzecim w Polsce tego typu obiektem, który otrzymał swojego patrona (Dworzec Centralny w Warszawie nosi imię Stanisława Moniuszki, a dworzec Warszawa Wschodnia imię Romana Dmowskiego).

- W przeddzień 86. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego chcemy uczcić pamięć tego architekta niepodległości. Przypomnijmy, że po śmierci, w swoją ostatnią ziemską podróż marszałek udał się właśnie koleją. 17 maja 1935 roku wyjechał specjalnym pociągiem z Warszawy, by dnia następnego dotrzeć do Krakowa. W całej tej podróży, na trasie przejazdu pociągu, towarzyszyły mu tłumy spontanicznie zebranych ludzi. To właśnie w Krakowie, w krypcie na Wawelu, złożono ciało marszałka - podkreśla Krzysztof Mamiński.

Radości z nadania Dworcowi Głównemu w Krakowie imienia właśnie Józefa Piłsudskiego nie krył Stanisław Władysław Śliwa, prezes zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. - To wyraz wielkiego uznania i szacunku dla marszałka. Jesteśmy w Krakowie, mieście świętego Jana Pawła II. A to właśnie papież o marszałku Piłsudskim mówił: "Wiecie, że urodziłem się w roku 1920. Wtedy, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I wtedy, kiedy zdarzył się Cud nad Wisłą. A sprawcą tego cudu w sensie militarnym był niewątpliwie marszałek Józef Piłsudski - przypominał Stanisław Władysław Śliwa.

Z Dworca Głównego w Krakowie korzysta kilka milionów pasażerów rocznie (oczywiście w czasie pandemii ruch jest zdecydowanie mniejszy). W 2014 roku obsługa pasażerów została przeniesiona ze starego, zabytkowego dworca na placu Jana Jana Nowaka Jeziorańskiego, do nowego dworca podziemnego, znajdującego się pod peronami stacji (jego budowa rozpoczęła się w 2010 roku).

Dworzec podzielony został na kilka części. Znajduje się w nim m.in. część handlowa.

W połowie pasażu handlowego znajduje się natomiast zejście do części przygotowanej specjalnie dla podróżnych. To tu działają się kasy biletowe, biletomaty, punkt informacyjny, a także poczekalnia. I właśnie w tej części nowego dworca, przy okazji nadania dworcowi imienia Józefa Piłsudskiego, odsłonięty został 11 maja specjalny, efektowny mural przedstawiający sylwetkę marszałka.

Tak wygląda Hype Park 10 dni przed otwarciem.

Kraków. Hype Park szykuje się do otwarcia. Wiemy, jakie gwia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Leszek 61

Nie wystarczy DWORZEC KRAKÓW GŁÓWNY ? Musi być jakiś- ktoś?

G
Gość
12 maja, 8:54, Karol:

to Ty nie wiesz ,że Piłsudskiego tak Jaruzelskiego zrobili na łożu śmierci katolikiem. Inaczej nie mógł by leżeć w krypcie katolickiego kościoła.

Bez kiecmana taka impreza jest mało patriotyczna.

Jaruzelski do krypty ! Na Białogród !

K
Karol

to Ty nie wiesz ,że Piłsudskiego tak Jaruzelskiego zrobili na łożu śmierci katolikiem. Inaczej nie mógł by leżeć w krypcie katolickiego kościoła.

Bez kiecmana taka impreza jest mało patriotyczna.

G
Gość

Patronem Piłsudski - a co robi tam facet w sukience? Piłsudski takich gonił. Tak się zmienia historię.

K
Karol

Patronem dworca Kraków -Płaszów na bank zostanie sąsiad Piłsudskiego z krypty.

K
Karol

GK: napisała: 'Dworzec Główny w Krakowie zmienił nazwę. Ma nowego patrona! "

jestem w szoku ! Galeria Kraków Główny ? skoro jest nowy patron, to jak się nazywał stary ?

Wraca PRL- bis i to jego stalinowskie czasy. Grupka oszołomów politycznych narzuca społeczeństwu patronów i bohaterów.

Należy przypomnieć, że w maju 1926 roku, w Warszawie dokonano zbrojnego zamachu stanu przez marszałka Józefa Piłsudskiego, w czasie którego zginęło łącznie 379 osób a około 1000 zostało rannych. To Piłsudski podpisał zgodę na utworzenie polskiego obozu koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej powstałego w 1934 roku dla więźniów politycznych, wzorowanym na hitlerowskim obozie w Dachau który powstał w 1933 roku.

K
Karol

GK napisała: "Dworzec Główny w Krakowie zmienił nazwę. Ma nowego patrona! "

G
Gość

Cenzura jak na komuchopis przystało. Wcyięli sugestię że lepiej , że patronem został Piłsudski niż sąsiad z krypty. Amen - (teraz już dobrze?).

z
zenon parówka !

Patronem tego bubla- tzw. Dworca Głównego i innych spapranych inwestycji w krakohucie, powinien zostać sołtys majchroni i jego wiejscy pomagierzy.

( A propos, gdzie jest fontanna ukradziona z Rynku Podgórskiego, podczas spapranego udawanego remontu ?)

w
wrażliwiec

Sie wzruszam skrajnie gdy ktoś w ten sposób chce wzmóc mój patriotyzm do niespotykanych granic. Popatrz pan - Dworzec Główny w Krakowie imienia Piłsudskiego... Rzeczywistość otaczająca mnie od tego momentu staje się nieodwracalnie inna. No ja cie nie mogie...

T
Taka prawda

"Wtedy, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I wtedy, kiedy zdarzył się Cud nad Wisłą. A sprawcą tego cudu w sensie militarnym był niewątpliwie marszałek Józef Piłsudski - przypominał Stanisław Władysław Śliwa"

Piłsudski nie miał z tym nic wspólnego; on wtedy -- wbrew głosom mówiącym, że to może bardzo podważyć morale walczącej armii -- złożył dowództwo na ręce Witosa i pojechał sobie do konkubiny. Nie podano wtedy tego faktu do publicznej wiadomości właśnie po to, aby nie załamywać heroicznie walczących obrońców.

Autorem i wykonawcą całej operacji, jak dzisiaj coraz powszechniej wiadomo, był gen. Rozwadowski.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska