„Dźwigacze Kultury” - za bliskość kulturze
„Dźwigacze Kultury” przyznawane są osobom, firmom, instytucjom, a także organizacjom, którym „bliski jest rozwój kultury i aktywnie wspierają realizację kulturotwórczych projektów”. Krakowskie Biuro Festiwalowe, honorując Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, doceniło równocześnie „działania Narodowego Banku Polskiego na rzecz rozwoju kultury i dla społeczności Krakowa”.

Prestiżowe wyróżnienie „Dźwigacza Kultury” odebrała Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. To w zabytkowych murach tego właśnie oddziału znajduje się bowiem Krakowski Salon Ekonomiczny NBP.
Dlaczego Oddział Okręgowy NBP w Krakowie, instytucja przecież finansowa, tak mocno wpiera kulturę?
- Kultura i edukacja to te dziedziny naszego życia, które sprawiają, że się rozwijamy i świadomie budujemy naszą tożsamość. Dlatego naturalną konsekwencją naszego działania jest wspieranie projektów kulturalnych - mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.
- Byliśmy razem w czasach rozkwitu kultury, ale także jesteśmy razem w przysłowiowej „biedzie”, momentach zmiany, w czasie pandemii – tak Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, zwróciła się do uhonorowanych „Dźwigaczami Kultury”. – Serdecznie za to dziękuję i jak co roku… mam nadzieję na więcej. Bo już dawno jako instytucja zrozumieliśmy, że tylko dzięki współpracy i wzajemnemu zaufaniu można pchać świat do przodu! – dodała.
„Dźwigacze Kultury”, piękne, a zarazem pełne symboli dzieło Patrycji Podkościelny, to niezwykłe podziękowanie ze strony Krakowskiego Biura Festiwalowego wszystkim tym, którzy je wspierają, a więc sponsorom, mecenasom i partnerom.
Jak narodził się Krakowski Salon Ekonomiczny NBP?

Skąd pomysł, by na parterze zabytkowego gmachu bankowego stworzyć nie tylko supernowoczesną przestrzeń wystawienniczą, ale również niezwykłe miejsce spotkań świata finansów z kulturą oraz… teatralną scenę?
- Z doświadczenia wiemy jak ważna jest edukacja ekonomiczna pokazana w odpowiednim kontekście, stąd nasz pomysł na opracowanie i przygotowanie interaktywnej wystawy, która ciekawie ukaże historię polskiego pieniądza, zarówno w kontekście dziejów gospodarczych Polski jak i współcześnie. Chcemy, oczywiście w najlepszym tego słowa znaczeniu, szeroko chwalić się naszą historią. Mając jednocześnie szacunek do kulturowego dziedzictwa, chcemy również dzielić się z mieszkańcami wiedzą i zasobami, które posiadamy. Liczymy, że Krakowski Salon Ekonomiczny NBP stanie się również ważnym miejscem dla turystów – tak narodziny idei Krakowskiego Salonu Ekonomicznego wspomina dyrektor Katarzyna Basiak-Gała.
Pomysł spodobał się w centrali NBP.
- Historia królewskiego miasta Krakowa jest jednym z fundamentów naszej państwowości, a o krakowskiej siedzibie Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego możemy z pewnością powiedzieć, że tu bije bankowe serce Polski – tak w 2018 r., gdy podejmowano decyzję o utworzeniu Krakowskiego Salonu Ekonomicznego, mówił prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
- Zauważyliśmy również ogromną potrzebę edukacji ekonomicznej i powołania miejsca, które będzie integrować różne środowiska, zarówno naukowe, kulturalne i biznesowe. Stąd pomysł na wykorzystanie potencjału zabytkowego budynku banku i dostosowanie go zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej do działalności edukacyjno-konferencyjnej – zaznacza szefowa krakowskiego oddziału NBP.

Miejsce, które miało przypominać m.in. dzieje polskiego pieniądza na przestrzeni dziejów, prezentować krakowskie rody bankierów, przypominać polską myśl ekonomiczną i ekonomistów, a także rolę NBP jako centralnego banku państwa, szybko zamieniło się w niezwykłe miejsce wymiany myśli, spotkań i konferencji.
Scena Bank Opowieści o… wartościach

Szacowne wnętrza krakowskiego oddziału NBP zamieniły się również w bajkową krainę. W świat tajemniczej Nibylandii młodych miłośników sztuki zabrali wzięci aktorzy krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. To na tej niezwykłej scenie wystawili „całkiem nową opowieść o Wiecznym Chłopcu”, czyli sztukę „Piotruś Pan i Jakub Hak” według J. M. Barriego w reżyserii Magdaleny Miklasz.
- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie co roku włącza do repertuaru spektakl dla młodej publiczności. Zależy nam na tym, żeby dzieciom pokazać teatr piękny i mądry. W ten sposób wychowujemy świadomego widza, który w przyszłości będzie potrafił docenić to, co wartościowe. Spektaklem „Piotruś Pan i Jakub Hak” zainaugurowaliśmy wspólnie z partnerem – Narodowym Bankiem Polskim – Scenę Bank Opowieści w unikalnej przestrzeni przy ul. Basztowej 20 – mówi podczas premiery Krzysztof Głuchowski, dyrektor krakowskiego teatru.
Spektakl teatralny został połączony z warsztatami wiedzy ekonomicznej dla najmłodszych.
- Sztuka to doskonałe narzędzie do przekazywania wiedzy ekonomicznej – w sposób subtelny i sugestywny zarazem. Otwiera perspektywy, uwrażliwia, a spektakl teatralny połączony z warsztatami edukacji ekonomicznej pozwala być obserwatorem i uczestnikiem procesu. To doskonałe połączenie. Taki jest nasz projekt z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i nasza wspólna Scena Bank Opowieści. Wpisują się w edukacyjną ideę Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP – nie ukrywa Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.
To niezwykłe przedstawienie, gdy tylko miną koronawirusowe obostrzenia, pewnie nie raz jeszcze zagości na „deskach” Sceny Bank Opowieści.
Czy już można odwiedzić niezwykły salon w sercu Krakowa? Tak. Krakowski Salon Ekonomiczny NBP - mieszczący się przy ul. Basztowej 20 - po przerwie wymuszonej przez pandemię powraca na mapę turystycznych atrakcji Krakowa. Przypomnijmy, że tylko tutaj bez problemu można dotknąć prawdziwej… sztaby złota, obejrzeć niezwykłe banknoty i monety. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15. Wstęp bezpłatny.
Krakowski oddział NBP i zabytki Krakowa

Krakowski oddział Narodowego Banku Polskiego nie tylko troszczy się o swój gmach przy ulicy Basztowej 20, monumentalne dzieło znakomitych architektów Kazimierza Wyczyńskiego i Teodora Hoffmanna, ale nie zapomina również o wspaniałym dziedzictwie architektonicznym Krakowa.
I te działania krakowskiego oddziału NBP zostały również dostrzeżone i docenione. W marcu do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, instytucji wielce zasłużonej dla ratowania krakowskiego, a to oznacza również narodowego dziedzictwa, dołączyła Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie. Stosowny akt powołania wręczył jej prezydent Andrzej Duda.
