Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie biblioteki przygotowują się do ponownego otwarcia. "Długo jeszcze użytkownicy nie będą mogli wejść między regały"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Krakowskie biblioteki przygotowują się na ponowne przyjęcie czytelników w nowym reżimie sanitarnym.
Krakowskie biblioteki przygotowują się na ponowne przyjęcie czytelników w nowym reżimie sanitarnym. Sylwia Penc / Polskapresse
Biblioteki znalazły się w drugim etapie odmrażania gospodarki i razem z księgarniami, muzeami czy galeriami sztuki po majówce będą mogły kontynuować działalność. Krakowskie wypożyczalnie przygotowują się do ponownego otwarcia, ale nie znaczy to, że czytelnicy będą mogli z nich skorzystać w najbliższych dniach.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie. Decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury została ogłoszona w środę podczas konferencji Prezesa Rady Ministrów.

Komunikat Premiera Mateusza Morawieckiego napawa pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie dużym optymizmem i daje zielone światło do przygotowywania instytucji na ponowne otwarcie - poinformowali przedstawiciele biblioteki przy ul. Rajskiej w Krakowie, która rozpoczęła wdrażanie odpowiednich procedur i planu bezpiecznego powrotu do pracy.

- Bardzo tęsknimy za naszymi użytkownikami i chcielibyśmy zobaczyć się z nimi jak najszybciej. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie zarówno pracowników jak i czytelników, zatem data 4 maja to start ostatniego etapu przygotowania instytucji do przyjęcia użytkowników, a nie jej otwarcia – mówi Jerzy Woźniakiewicz, Dyrektor WBP w Krakowie.

Jak bardzo potrzebni są nam fryzjerzy? Bardzo! Te porażki ty...

To dlatego, że instytucje publiczne, w tym biblioteki, nadal obowiązuje szereg obostrzeń i nakazów, które muszą zostać wdrożone przed ich otwarciem. Dotyczą one m.in. limitów osób w budynku, dezynfekcji, montażu osłon przy ladach, a także kwarantanny książek. Ta ostatnia zasada zakłada, że raz wypożyczona książka po oddaniu będzie musiała przejść dwutygodniową izolację. W tym czasie, schowana w przygotowanej do tego skrzyni, pudle lub wydzielonym regale, nie będzie dostępna dla wypożyczających.

- Przypominamy, że choć książki są papierowe, to ich okładki, na przykład lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus na ich powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze - informuje Biblioteka Narodowa. To właśnie jej przedstawiciele przygotowali rekomendacje dla bibliotek, które będą chciały wznowić działalność w nowym reżimie sanitarnym.

Wśród zaleceń Biblioteki Narodowej znalazło się uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni, a wolny dostęp do katalogów kartkowych, księgozbioru, czasopism lub czytelni BN-ka uzależnia od znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń lub odwołania stanu epidemii. Sugeruje także umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek, oraz dezynfekcję blatu, na który zostały położone oddane książki. Poleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem.

4 maja oznacza więc dla Biblioteki na Rajskiej powrót z pracy zdalnej niezbędnej część pracowników, którzy będą przygotowywać bibliotekę do pracy zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. W holu powstanie Stanowisko Zwrotów, a w pomieszczeniu szatni Centralny Magazyn Kwarantanny Materiałów Bibliotecznych, gdzie na 12 dni trafiać będą zwracane książki. Z kolei w wypożyczalniach urządzone zostaną bezpieczne, osłonięte przegrodami stanowiska wypożyczeń.

- Niestety, długo jeszcze użytkownicy nie będą mogli wejść między regały, gdyż każda książka, której by dotknęli - musiałaby trafić na kwarantannę. Zbiory zamawiać zatem będzie się przez biblioteczny katalog internetowy lub telefonicznie. Biblioteka zostanie wyposażona w stanowiska dezynfekcji, a pracownicy w środki ochrony indywidualnej. Gdy wszystkie założenia bezpieczeństwa zostaną wprowadzone, wtedy można będzie bezpiecznie zaprosić do Biblioteki użytkowników, by oddali wypożyczone książki i wymienili je na nowe. Niestety, musimy pogodzić się z myślą, że czytelnie jeszcze przez jakiś czas pozostaną zamknięte - poinformowała WBP.

TOP 10 pracowników poszukiwanych podczas pandemii. Kto ma pewną pracę? Kto nie musi się bać? Przejdź dalej.

TOP 10 pracowników poszukiwanych podczas pandemii. Kto ma pe...

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie czytelnicy będą mogli wypożyczyć lub zwrócić książki. Jak podkreśla rzeczniczka placówki Agnieszka Będkowska, data jest uzależniona m.in. od czasu pracy nad dostosowaniem biblioteki do nowych obostrzeń. Ostateczną decyzję o otwarciu zgodnie z nowym restrykcjami podejmie dyrektor instytucji w porozumieniu z inspektorem sanitarnym.

Do ponownego otwarcia przygotowuje się również Biblioteka Kraków. - 4 maja nie otwieramy jeszcze bibliotek, o terminie otwarcia wypożyczalni książek i audiobooków w wybranych filiach poinformujemy wkrótce. Na pewno będziemy chcieli to zrobić jak najszybciej - zapewnia Piotr Wasilewski. Do tej pory wstrzymane zostają internetowe rezerwacje i zamówienia książek, do 1 czerwca zostaje przedłużony termin zwrotu książek, gier, audiobooków i innych materiałów bibliotecznych, a opłaty za nieterminowe zwroty nie będą naliczane od czas zamknięcia bibliotek krakowskiej sieci przez kolejne 31 dni po ich otwarciu.

Z kolei na otwarcie Biblioteki Jagiellońskiej studenci będą musieli poczekać do połowy maja. W komunikacie do społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego władze jednostek poinformowały, że Biblioteka Jagiellońska i biblioteki systemu bibliotecznego UJ oraz Archiwum UJ zostają zamknięte dla czytelników do 15 maja 2020 r. Tym samym terminy zwrotów wypożyczonych książek zostają automatycznie prolongowane, a opłaty za książki przetrzymane w tym okresie nie będą naliczane. W tym czasie nie ma jednak możliwości składania zamówień. Realizacja książek zarezerwowanych w systemie nastąpi po otwarciu bibliotek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska