FLESZ - Jak przygotować dzieci do powrotu do szkoły?
Wielkie muzyczne widowiska, spektakle teatralne, recitale czy spotkania z pisarzami z całego świata – to tylko część materiałów, z których będzie można korzystać po zalogowaniu się do nowego serwisu Miasta Krakowa. Na Play Kraków będzie można znaleźć materiały zarejestrowane i udostępnione przez krakowskie instytucje kultury, a także wydarzenia transmitowane na żywo. Operatorem serwisu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a będzie on dostępny na zasadzie VOD.
VOD (z angielskiego: Video On Demand) to usługa umożliwiająca oglądanie filmu, odcinka serialu, programu (także nadawanego na żywo) w wybranym przez odbiorcę czasie. W ten sposób zyskamy dostęp do dużego i rosnącego zasobu koncertów, spotkań, wykładów, konferencji czy spektakli organizowanych przez krakowskie instytucje kultury. Wystarczy założyć konto na Play Kraków, zalogować się na nie i dodać do swojej listy film, by obejrzeć go w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie.
- Platforma ma być narzędziem, umożliwiającym udział w wydarzeniach wszystkim tym, którzy są jej spragnieni. Już od kilku miesięcy działamy w sferze online. Do internetu przenosimy festiwale, koncerty, spotkania czy spektakle. Dlatego Kraków od teraz będzie miał jedno miejsce, w którym zamieści wartościowe i ważne dla miasta działania związane z rozrywką oraz edukacją kulturalną. Podjęliśmy decyzję, że wiele materiałów będzie dostępnych bezpłatnie, choćby ze względu właśnie na swój walor edukacyjny. Do publikowania wydarzeń na platformie zaprosiliśmy wszystkie miejskie instytucje – tłumaczy Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa.
Platformę zainauguruje Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego 13. Off Camera, który w tym roku odbywa się online. Tylko na Play Kraków będzie można oglądać nowe pasmo przygotowane przez jego programerów – „Co może przynieść nowy dzień”. Pięć specjalnie wybranych filmów w tej sekcji będzie dostępnych na platformie od 11 do 25 września 2020 roku.
Docelowo Play Kraków będzie stanowiło swoistą bibliotekę multimedialną Miasta Krakowa, skierowaną do każdej grupy wiekowej. Koncerty, recitale studentów i pracowników Akademii Muzycznej w Krakowie w cyklu „Gra w klasykę”, spektakle Teatru Groteska, musicale Teatru Variété, filmy dokumentalne i oprowadzania kuratorskie po wystawach w MOCAKu i Muzeum Krakowa to tylko niektóre z materiałów, które znajdą się w ofercie Play Kraków.
- Pandemia pokazała nam, jak ważne jest dostępność koncertów czy spektakli w formie internetowego streamingu. Okazało się, że instytucje kultury mają ogromny potencjał w udostępnianiu w internecie swych treści - odpłatnie i nieodpłatnie. Dlatego chcemy, aby platforma Play Kraków była taką symboliczną bramą do kultury, która rodzi się w Krakowie, również dla osób z innych części Polski, którzy z powodu pandemii nie mogą pod Wawel przyjechać. Chcemy też, aby była znakiem łączności naszej kultury z odbiorcami w innych krajach. Jest bowiem ogromny popyt na ofertę naszych teatrów i sal koncertowych. Pokazało to duże zainteresowanie, jakim cieszyły się te krakowskie festiwale, które w tym roku odbyły się online. Dlatego internet to ważne i integrujące narzędzie dla ludzi kultury, mogące być dla nich pomocne również w poszerzaniu publiczności - podsumowuje Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Ds. Kultury.
Serwis będzie dostępny przez przeglądarki internetowe oraz na dedykowanych aplikacjach w sklepach Google Play i AppStore.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
