- W tym roku obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo zaczęliśmy już w lipcu wystawą plenerową w warszawskim Muzeum Pawiak, natomiast od 12 września w Krakowie będziemy prezentować nasz główny program, którego tematem jest powstanie warszawskie. Patronką tegorocznego wydarzenia jest Irena Malinowska warszawianka z Czerniakowa, która po upadku powstania przedostała się do Krakowa, tu została aresztowana przez Niemców i przetrzymywana w więzieniu na Montelupich oraz w areszcie tymczasowym przy ul Pomorskiej 2, gdzie pozostawiła po sobie ślad - napis na ścianie w celi numer 1 - mówi Grzegorz Jeżowski z Muzeum Krakowa.
Wpis Ireny Malinowskiej to jeden ze śladów po warszawiakach, którzy znaleźli w Krakowie po upadku powstania i zostali tu aresztowani przez Niemców. W byłych celach Gestapo przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie zachowały się napisy wyryte na ścianach.
Tegoroczne Dni Pamięci Ofiar Gestapo mają także drugiego patrona - to Tadeusz Suwara wybrany w plebiscycie Muzeum rakowa głosami internautów.
Na tegoroczne obchody, które potrwają od 12 do 16 września złożą się, m.in. wystawa plenerowa "Kraków '44 - ostatnie miesiące okupacji" na placu Inwalidów (otwarcie 13 września, godz. 11.15), oprowadzania po wystawie stałej oddziału Ulica Pomorska oraz byłych celach gestapo, wykłady, sesja popularnonaukowa poświęcona losom ludności cywilnej i powstańców warszawskich na terenie Generalnego Gubernatorstwa i III Rzeszy oraz wykład poświęcony losom kobiet z powstania.
W poniedziałek, 16 września, muzealnicy zapraszają na grę miejską dla młodzieży szkolnej w wieku 13-19 lat. Chętni mogą się zgłaszać na adres [email protected]
