

KOPIEC KRAKUSA
Spokojnie, takie obozowisko powstaje na jeden dzień w roku - w święto Rękawki, kiedy wskrzeszane są tu słowiańskie, przedchrześcijańskie zwyczaje.
Czy dzieje się to w miejscu pochówku Kraka, legendarnego założyciela Krakowa? No, na to argumentów nie znaleziono, ale gdy w latach 30. ubiegłego wieku wykopano w kopcu wielki lej, aż do samej podstawy, znaleziono przedmiot mogący pochodzić nawet z VI wieku. Nie ma jednocznacznych opinii, kiedy powstał kopiec, być może był to VI, a być może dopiero X wiek. Tak czy inaczej - naprawdę dawno temu.
Wysoki na 16 metrów kopiec Krakusa położony jest fenomenalnie. Stoi na Wzgórzu Lasoty, czyli rzut beretem od Kazimierza, dojdziemy tu kładką pieszo-rowerową nad ulicą Powstańców Wielkopolskich. Z kopca mamy kapitalny widok na serce miasta, na Sikornik i Las Wolski, na góry.

KOPIEC PIŁSUDSKIEGO
Wysoki na 35 metrów - najwyższy kopiec w Polsce. Usypany na najwyższym wzniesieniu w Lesie Wolskim, Sowińcu, sięga 393 m n.p.m. i jest oczywiście najwyższym punktem Krakowa.
Wiedzie tu kilka szlaków (m.in. spod ogrodu zoologicznego) oraz porządna asfaltowa droga - wyłączona z ogólnodostępnego ruchu samochodowego, ale jak najbardziej dostępna dla rowerzystów. Wejście na szczyt eleganckim chodnikiem.
Kopiec, którego usypywanie rozpoczęło się jeszcze za życia Józefa Piłsudskiego (w 1934 r., marszałek zmarł w 1935), uformowany został w roku 1937, ale w latach 50. został zniszczony poprzez działania ówczesnych władz. Odnawianie kopca rozpoczęło się w latach 80., a obecny jego wygląd to stosunkowo świeża sprawa.

KOPIEC KOŚCIUSZKI
Można powiedzieć, że wśród krakowskich kopców to obiekt klasy Premium. Jedyny wymagający opłaty za wejście - bilet normalny kosztuje 24 zł, ulgowy 18 zł. Eleganckie alejki, efektowne oświetlenie, kapitalny widok na centrum Krakowa. A na miejscu cały kompleks poaustriackiego fortu z wystawami muzealnymi. Godziny otwarcia: 9-18.30.
Kopiec ku chwale Tadeusza Kościuszki zbudowano na wzgórzu św. Bronisławy w latach 1820-1823. Stoi już więc ponad dwieście lat, jego wysokość to 34,5 m (szczyt znajduje się 330 m n.p.m.).
Dojść, dojechać komunikacją miejską (autobusy linii 100 i 101) oraz własną można tu Aleją Waszyngtona.