
KOPIEC WANDY
Nowa Huta, w pobliżu ul. Ujastek Mogilski. Kopiec oddalony od pozostałych krakowskich kopców o kilkanaście kilometrów. Jak najwygodniej tu dotrzeć? Tramwajem, przystanek Kopiec Wandy.
Przemysłowe dziś sąsiedztwo nie dodaje mu uroku, ale to z pewnością miejsce wyjątkowe, bo z historią grubo ponad tysiącletnią - powstał w VII lub VIII wieku (miała tu, według legendy, zostać pochowana Wanda, córka księcia Kraka), a pod koniec XIX wieku na szczycie umieszczono marmurowy pomnik z sylwetką orła, zaprojektowany przez Jana Matejkę.
Kopiec Wandy ma ok. 14 metrów wysokości. Wejście na szczyt wydeptaną ścieżką.

KOPIEC JANA PAWŁA II
Dębniki, teren Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców przy ul. Pawlickiego. Najmłodszy krakowski kopiec, usypany w czerwcu 1997 roku - dla upamiętnienia odbywającej się w tamtym czasie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.
Kopiec ma nieco ponad 6 metrów wysokości, a na jego szczycie stoi 7-metrowy krzyż.

KOPIEC ESTERKI, czyli po kopcu wspomnienie...
Na zdjęciu z lewej rok 1927, Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty w Łobzowie. Dziś ten teren już tak nie wygląda - na początku lat 50., podczas budowy stadionu WKS Wawel, "górka" z drzewem na szczycie stała się częścią wału, który znajduje się między boiskiem a halą sportową, blisko ul. Głowackiego.
Nie ma pewności, że kopiec Esterki rzeczywiście powstał w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i że był on miejscem pochówku jego kochanki. Obiekt raczej pojawił się później (XVI wiek?), na pewno wiadomo, że później stała na nim drewniana altana - co uwieczniono na rycinie w 1805 r.
