MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie kościoły pokażą swoje skarby

Joanna Weryńska
Obraz "Ecce Homo"  wisi  w sanktuarium św. brata Alberta
Obraz "Ecce Homo" wisi w sanktuarium św. brata Alberta Andrzej Banaś
Sekrety krakowskich świętych poznamy w czasie tegorocznej nocy Cracovia Sacra. Potrwa ona... aż dwa dni. Kościoły udostępnią bowiem swoje skarby w sobotę i niedzielę.

- Nie ma w Europie drugiego miasta, które posiadałoby tyle osób wyniesionych na ołtarze. Chcemy pokazać, że Kraków budził w ludziach świętość i wyzwalał wielkość - zapowiada Stanisław Dziedzic, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Krakowa. Jednym z takich wielkich świętych był brat Albert. Niewiele osób jednak wie, że był on także wybitnym malarzem impresjonistą. Dlatego właśnie inauguracja Nocy Kościołów odbędzie się w sanktuarium Ecce Homo św. brata Alberta. Pokazany tam zostanie najsłynniejszy obraz Adama Chmielowskiego pt. "Ecce Homo".

Dzieło przedstawia Chrystusa ubiczowanego. Według przekazów rodziny świętego, do obrazu miał zakonnikowi pozować jego kuzyn, Bolesław Krzyżanowski. Prócz tego znakomitego dzieła w podziemiach sanktuarium obejrzymy wystawę poświęconą bratu Albertowi. Zgromadzonych na niej zostało wiele pamiątek po świętym, nawet jego... proteza. Nosił ją po tym, jak stracił nogę w powstaniu styczniowym
- Brat Albert to postać niezwykła i nieodłącznie związana z Krakowem. Chcemy przedstawić go jako wybitnego artystę, który zdecydował się poświęcić swój talent, by pomagać ubogim - wyjaśnia Dziedzic.

W sanktuarium warto zostać do godz. 17, bo wtedy odbędzie się tam wyjątkowy koncert pt. "Bar u Pana Boga". Kompozycje Zygmunta Koniecznego do słów m.in. Stanisława Wyspiańskiego i Ernesta Brylla zaśpiewa Joanna Słowińska. Potem warto udać się do klasztoru OO. Dominikanów. - Do tej pory panował pogląd, że wszystkie ich skarby spłonęły podczas pożaru w 1950 roku. To nieprawda - zapowiada tajemniczo Dziedzic. - Pozostały arcydzieła sztuki z okresu średniowiecza, m.in. kwatery "Tryptyku Dominikańskiego", które w czasie Nocy Kościołów zobaczymy - wyjaśnia Dziedzic. Wejdziemy również do kaplicy św.Jacka, którą na co dzień podglądać możemy tylko przez szklane drzwi. -A ta kaplica jest perłą architektury barokowej - wyjaśnia Dziedzic.

Z klasztoru Dominikanów koniecznie powinniśmy udać się do katedry wawelskiej. Tylko w sobotę przez trzy godziny, od 18.30 będziemy mogli tam bowiem podziwiać szaty grobowe królowej Jadwigi. Pokazane zostaną one po raz drugi w historii. Do pierwszej ich ekspozycji doszło w 600. rocznicę urodzin królowej, w 1974 roku. Wystawionych zostanie pięć tkanin, wśród nich jedwab, który był częścią płaszcza królowej i fragmenty sukni. Drugim skarbem, który udostępniony zostanie na Wawelu, będzie szczerozłoty relikwiarz na głowę św. Stanisława. Pochodzi on z roku 1504 i przez specjalistów jest oceniany jako jedno z największych dzieł sztuki tego typu na świecie. Warto go zobaczyć, zwłaszcza że wstęp do katedry oraz wszystkich świątyń będzie wolny. Program Nocy Cracovia Sacra znajdziecie na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska