https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła kolekcja Volsciana – zbiór XVI-wiecznych starodruków. Wystawa "Skarby hiszpańskie w Bibliotece Jagiellońskiej"

Paweł Gzyl
Opracowanie:
"Skarby hiszpańskie w Bibliotece Jagiellońskiej"
"Skarby hiszpańskie w Bibliotece Jagiellońskiej" Materiały prasowe
Biblioteka Jagiellońska oraz Instytut Cervantesa w Krakowie zapraszają na oprowadzania po wystawie „Skarby hiszpańskie w Bibliotece Jagiellońskiej”, poświęconej niezwykłej kolekcji Volsciana – zbiorowi XVI-wiecznych starodruków hiszpańskich. Wstęp wolny.

Na wystawie prezentowane są hiszpańskie starodruki z kolekcji biskupa Pawła Dunin-Wolskiego, znane jako Volsciana,  publikowane przez najznakomitszych hiszpańskich drukarzy epoki, w tym pierwodruki i, być może unikatowe,  egzemplarze ksiąg dotyczących historii, literatury, zwyczajów, gramatyki, prawa itp.

Kolekcja Volsciana ma swoje korzenie w XVI wieku i jest związana z działalnością Piotra Dunin Wolskiego, wybitnego dyplomaty i bibliofila. Podczas swojej misji w Hiszpanii (1561-1573), prowadzonej w celu odzyskania długów po królowej Bonie, Wolski zgromadził cenny zbiór książek obejmujący różnorodne dziedziny wiedzy. Po jego śmierci w 1590 roku część księgozbioru trafiła do Akademii Krakowskiej, a część do Kapituły Płockiej, jednak wojenne zawieruchy spowodowały rozproszenie zbiorów.

Dzięki badaniom przeprowadzonym w XIX i XX wieku, m.in. przez Edwarda Porębowicza i Andrzeja Obrębskiego, udało się częściowo odtworzyć kolekcję. Wystawa poświęcona Volscianie prezentuje unikatowe starodruki hiszpańskie z XVI wieku, które pozwalają lepiej poznać kulturę i literaturę renesansowej Hiszpanii.

Na szczególną uwagę zasługują na wystawie wielkie dzieła literatury hiszpańskiej, jak "Tragikomedia o Kalikście i Melibei", znana jako "Celestyna", autorstwa Fernando Rojasa; anonimowe dzieło "Łazik z Tormesu", pierwowzór powieści łotrzykowskiej; "Księga hrabiego Lucanora", jedno z największych dzieł narracyjnych średniowiecznej literatury kastylijskiej napisane przez Don Juana Manuela; "Zegar książąt albo Złota księga cesarza Marka Aureliusza" Antonia de Guevary, prawdziwy bestseller jednego z najbardziej rozpowszechnionych i tłumaczonych autorów swoich czasów; "Krótka relacja o wyniszczeniu Indian" dominikanina Bartolomé de las Casasa o odkrywania i podboju Nowego Świata, czy "Słownictwo humanisty" Juana Lorenzo Palmireno.

W roli przewodniczki w fascynującej podróży przez renesansową Hiszpanię wystąpi kuratorka wystawy, dr hab. Joanna Pypłacz, prof. UJ. Podczas oprowadzania uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć unikalne egzemplarze dzieł, które stanowią cenny fragment dziedzictwa kulturowego Europy i Polski.

Oprowadzania odbędą się w następujących terminach:
📅 20 marca o godz. 12:00
📅 25 marca o godz. 11:00
📅 31 marca o godz. 12:15

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska