https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź 17 małopolskich kościołów i zdobądź certyfikat „Pielgrzyma Nadziei”. To jedna z form przeżywania Roku Jubileuszowego

Marcin Banasik
Jednym z Kościołów Jubileuszowych jest Bazylika Mariacka
Jednym z Kościołów Jubileuszowych jest Bazylika Mariacka Anna Kaczmarz
Odwiedzenie wszystkich 17 Kościołów Jubileuszowych lub przejście jednego z czterech odcinków Szlaku Jubileuszowego – te warunki należy spełnić, aby zdobyć wyjątkowy certyfikat „Pielgrzyma Nadziei”. To jedna z form przeżywania Roku Jubileuszowego, którą proponuje Archidiecezja Krakowska.

"Książeczka Pielgrzyma"

Podczas wizyty duszpasterskiej kapłani Archidiecezji Krakowskiej przekazują wiernym kartkę kolędową, przygotowaną z okazji Roku Świętego 2025. Jedną z jej części jest „Książeczka Pielgrzyma”. To miejsce, gdzie, poprzez przybicie okolicznościowych pieczątek, poświadczyć można wizyty w tych Kościołach Jubileuszowych:

  1. Katedra Wawelska

  2. Bazylika św. Floriana

  3. Bazylika Mariacka

  4. Bazylika Krzyża Świętego w Mogile

  5. Bazylika Bożego Miłosierdzia

  6. Sanktuarium św. Jana Pawła II

  7. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce

  8. Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej

  9. Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

  10. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

  11. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

  12. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

  13. Sanktuarium Maryjne w Płokach

  14. Sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego „Ecce Homo” w Alwerni

  15. Sanktuarium Matki Bożej i Królowej Rodziny w Makowie Podhalańskim

  16. Kościół św. Piotra i Pawła (opactwo w Tyńcu)

  17. Kościół Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana)

W Archidiecezji Krakowskiej wyznaczono ich siedemnaście. Odwiedzenie wszystkich jest jedną z form, poprzez którą zdobyć można certyfikat „Pielgrzyma Nadziei”, czyli szczególną pamiątkę Roku Jubileuszowego.„Książeczka Pielgrzyma” dostępna jest również w wersji elektronicznej do druku na oficjalnej stronie internetowej diecezjalnych obchodów jubileuszu.

Szlak Jubileuszowy

Inną drogą otrzymania tej wyjątkowej pamiątki jest przejście jednego z czterech odcinków Szlaku Jubileuszowego, przygotowanego specjalnie na obchody Roku Świętego. Tę drogę przebyć można we wspólnocie lub w ramach indywidualnej wędrówki. Poszczególne szlaki (północny, południowy, wschodni i zachodni) rozpoczynają się lub kończą w katedrze na Wawelu, tworząc krzyż o sercu na Wzgórzu Wawelskim, mający podstawę na Giewoncie. Wierzchołkiem i ramionami sięga on do granic archidiecezji, a jego łączna długość to ok. 300 km. Każdy ze szlaków przechodzi obok wybranych Kościołów Jubileuszowych oraz zawiera fragment drogi Camino św. Jakuba.

Po spełnieniu jednego z dwóch lub obu warunków, koniecznych do przyznania tytułu „Pielgrzyma Nadziei”, kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza. Maksymalnie po siedmiu dniach od jego wypełnienia certyfikat będzie gotowy do odbioru w Księgarni Świętego Stanisława przy ul. Wiślnej 12 w Krakowie. Przy tej okazji należy okazać „Książeczkę Pielgrzyma” z podbitymi pieczątkami 17 Kościołów Jubileuszowych lub zdjęcia początku i końca przebytego fragmentu Szlaku Jubileuszowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska