https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie targowiska z warzywami i owocami, czy z gastronomią i alkoholem? Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi

Piotr Tymczak
Mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć w kwestii zmiany regulaminów krakowskich targowisk.
Mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć w kwestii zmiany regulaminów krakowskich targowisk. Wojciech Matusik
W ostatnim czasie w Krakowie wiele emocji wzbudziła dyskusja dotycząca przyszłości targowisk. Urzędnicy przygotowali projekt ujednoliconych regulaminów dla tego typu miejskich placów handlowych. Największe kontrowersje wzbudziła propozycja, by mogły być czynne przez całą dobę z możliwością sprzedaży alkoholu. Wśród mieszkańców pojawiły się obawy, że powstaną nowe kompleksy imprezowe z hałasem i zakłócaniem porządku. Wrócono więc do prac nad nowymi przepisami. Przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak prezentują się targowiska na terenie Starego Miasta na Starym Kleparzu, Nowym Kleparzu, placu Nowym i przy hali Targowej.

- Większe zakupy robię na tym placu. Lubię tu też przyjść na kawę albo wino. Przy kawie czy winie lubię zapalić cygaro, a tu jest taka możliwość – mówił nam pan Tomasz, którego spotkaliśmy na Starym Kleparzu.

To miejsce zmienia się. Można usłyszeć, że dostosowuje się do dzisiejszych wymagań. To już nie tylko targowisko. Przy samym wejściu jest kawiarnia i winiarnia.

Na Starym Kleparzu wciąż główny asortyment nadal stanowi żywność: warzywa, owoce, nabiał, pieczywo, mięso, ryby, przetwory.

Podobnie jest na Nowym Kleparzu, gdzie znajduje się też wiele punktów z kwiatami.

Na placu przy Hali Targowej jest część spożywczo-owocowo-warzywna oraz część, na której można znaleźć m.in. odzież, galanterię, sprzęt elektroniczny. Są tam też punkty z gastronomią. W niedzielę to miejsce jest znane z tradycyjnej giełdy staroci, książek, bibelotów.

Podobne stoiska są też na placu Nowym na Kazimierzu. Kiedyś to był targ z warzywami, owocami, mięsem. Teraz z mięsem są tam potrawy w punktach gastronomicznych. W stojącym na środku Okrąglaku od lat mamy królestwo zapiekanek.

Kontrowersyjne godziny otwarcia i handel alkoholem

Przypomnijmy, że że miejscy urzędnicy przygotowali propozycję ujednolicenia regulaminów miejskich targowisk z odrębnymi przepisami dla kwiaciarek na Rynku Głównym, ze względu na charakter ich działalności (dopuszczono prowadzenie wyłącznie działalność polegająca na detalicznej sprzedaży kwiatów, ozdób, dodatków i innych akcesoriów kwiaciarskich).

W przypadku pozostałych 13 targowisk założenie było takie, by mogły być czynne codziennie przez całą dobę. Już obecne regulaminy pozwalają na sprzedaż na targowiskach alkoholu i organizację ogródków gastronomicznych. W przypadku ogródków gastronomicznych oraz tych spośród lokali gastronomicznych, które nie posiadają sali do konsumpcji w propozycji nowych regulaminów wyznaczono jednolity czas funkcjonowania w godzinach: od 6 do 22 – od niedzieli do czwartku, z wyłączeniem dni poprzedzających dzień wolny od pracy; od 6 do 24 – od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy.

Proponowane nowe przepisy wywołały duże kontrowersje, chodziło głównie o handel całodobowy i zasady dotyczące sprzedaży alkoholu.

- Założenie było takie, że mamy miejskie targowiska z niewysokim czynszem, bowiem handluje się na nich warzywami, owocami, artykułami spożywczymi. Jeżeli ma to być alkohol, gastronomia, to nie są już targowiska, tylko komercja i na taką działalność powinny być przetargi z komercyjnymi stawkami, jakie płacą właściciele innych tego typu lokali - komentował Jacek Balcewicz, mieszkaniec Kazimierza, były radny Dzielnicy I Stare Miasto.

Zareagował prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który zapewnił, że "nie będzie możliwości prowadzenia całodobowej sprzedaży alkoholu na miejskich placach targowych w Krakowie". Przypomniał, że tak nigdy nie było, ograniczane są godziny sprzedaży w restauracjach, barach i w sklepach i nie widzi powodu, aby było inaczej na placach targowych.

Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi dotyczące funkcjonowania targowisk

W związku z kontrowersjami zapadła decyzja, że prace na regulaminami będą kontynuowane.

Aktualny harmonogram prac nad przygotowaniem nowej wersji regulaminów obejmuje szereg możliwości zgłoszenia uwag i propozycji zmian do przygotowanych projektów. 12 września projekty uchwał dotyczących placów targowych zostały przesłane do wszystkich dzielnic, które do końca października będą mogły przekazać uwagi. Uwagi do 31 października na adres mailowy: [email protected] będą mogli przesyłać także mieszkańcy i mieszkanki Krakowa.

27 września o godz. 16 w Urzędzie Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych odbędzie się spotkanie z osobami zainteresowanymi tematem targowisk. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział mieszkańcy, a także radni miejscy i dzielnicowi. Wszystkie zgłoszone uwagi omówi zespół zadaniowy ds. kierunku rozwoju targowisk miejskich.

Projekty uchwał zawierające nowe regulaminy targowisk miejskich mają zostać przekazane do Rady Miasta Krakowa na przełomie 2024 i 2025 roku. Zgodnie z tym harmonogramem uchwały zawierające nowe regulaminy mogą zostać podjęte w I kwartale 2025 roku.

Oprócz Kwiaciarek Krakowskich mamy miejskie targowiska: "Stary Kleparz” przy ul. Rynku Kleparskim, „Nowy Kleparz” przy pl. Nowy Kleparz, „Unitarg” przy ul. Grzegórzeckiej, „Plac lmbramowski” przy pl. Imbramowskim, „Plac Nowowiejski” przy pl. Nowowiejskim, „Plac Rydla” przy ul. Młodej Polski, „Plac Na Stawach” przy pl. Na Stawach, „Rynek Dębnicki” w Rynku Dębnickim, „Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe” przy ul. Krzywda , „Złoty Wiek” na os. Złotego Wieku, „Piast" na os. Piastów, „Bulwar" na os. Wandy.

Jedz sezonowo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska