https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne propozycje zmian na targowiskach w Krakowie. Bez wyszynku i alkoholu? Jest uchwała radnych ze Starego Miasta

Piotr Tymczak
Stary Kleparz to popularny plac targowy, znany też z kameralnych miejsc z jedzeniem i alkoholem
Stary Kleparz to popularny plac targowy, znany też z kameralnych miejsc z jedzeniem i alkoholem Andrzej Banaś
Kraków szykuje się do uporządkowania regulaminów targowisk takich jak m.in. Stary i Nowy Kleparz. Po awanturze wokół propozycji, żeby całodobowo można było na nich sprzedawać alkohol, teraz wahadło odbiło w drugą stronę. Radni z Dzielnicy I Stare Miasto podjęli swoją uchwałę w tej sprawie. Uważają, że na targowiskach w ogóle nie powinno się sprzedawać alkoholu, a handel należy prowadzić do godziny 22. Fanom np. kameralnej i popularnej strefy gastro na Starym Kleparzu ten pomysł na pewno nie przypadnie do gustu.

- Dotychczasowy projekt ujednolicenia przepisów na targowiskach, zakładający, że można na nich sprzedawać alkohol i mogą funkcjonować przez całą dobę wywołał duże obawy wśród mieszkańców, że place targowe zamienią się w imprezownie i będzie problem z hałasem, zakłócaniem porządku. Stąd też takie nasze propozycje zmian w planowanych przepisach - wyjaśnia Jan Hoffman, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

Propozycje nowych regulaminów wywołały duże kontrowersje

Przypomnijmy, że miejscy urzędnicy przygotowali propozycję ujednolicenia regulaminów miejskich targowisk z odrębnymi przepisami dla kwiaciarek na Rynku Głównym, ze względu na charakter ich działalności (dopuszczono prowadzenie wyłącznie działalność polegająca na detalicznej sprzedaży kwiatów, ozdób, dodatków i innych akcesoriów kwiaciarskich).

W przypadku pozostałych 13 targowisk założenie było takie, by targowiska mogły być czynne codziennie przez całą dobę. Już obecne regulaminy pozwalają na sprzedaż na targowiskach alkoholu i organizację ogródków gastronomicznych. W przypadku ogródków gastronomicznych oraz tych spośród lokali gastronomicznych, które nie posiadają sali do konsumpcji w propozycji nowych regulaminów wyznaczono jednolity czas funkcjonowania w godzinach: od 6 do 22 – od niedzieli do czwartku, z wyłączeniem dni poprzedzających dzień wolny od pracy; od 6 do 24 – od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy.

Proponowane nowe przepisy wywołały duże kontrowersje. Efektem tego były decyzje prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.

Jak długo powinny być otwarte targowiska?

– Nie będzie możliwości prowadzenia całodobowej sprzedaży alkoholu na miejskich placach targowych w Krakowie, czego zresztą nigdy nie było. Ograniczamy godziny sprzedaży w restauracjach, barach i w sklepach. Nie ma powodu, aby było inaczej na placach targowych – podkreślił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Zapowiedział przygotowanie nowego projektu uchwały dotyczącej zmian w regulaminach targowisk.

Radni z Dzielnicy I zaproponowali, by w regulaminach uwzględnić godziny funkcjonowania targowisk - od 6 do 22; wykreślić słowa „z wyszynkiem”, co oznaczałoby zakaz sprzedaży alkoholu. Miałaby to potwierdzić kolejna zmiana w paragrafie z zakazami - pierwszym z nich miałby być zakaz spożywania alkoholu.

"Mieszkańcy obawiają się, że procedowane obecnie przez Radę Miasta Krakowa zmiany regulaminów doprowadzą do stworzenia kolejnych miejsc, które będą generować hałas i w inny sposób prowadzić do naruszenia prawa mieszkańców do niezakłóconego spoczynku, stąd też zasadność wprowadzenia do projektów przedmiotowych regulaminów targowisk proponowanej w niniejszej uchwale modyfikacji" - napisali radni z "jedynki" w uzasadnieniu.

Gdyby wprowadzono zasady zaproponowane przez radnych z Dzielnicy I, to przykładowo punkty gastronomiczne, w tym z zapiekankami, na placu Nowym na krakowskim Kazimierzu funkcjonowałyby tylko do godz. 22. Pojawiłoby się też pytanie, co z nocną sprzedażą popularnych kiełbasek z nyski przy Hali Targowej.

Będą konsultacje w sprawie targowisk

Prezydent Krakowa przyznaje, że regulaminy targowisk trzeba zmienić i wymagają ujednolicenia, bowiem obecnie są to regulacje z 2007 roku, a w przypadku jednego placu targowego nawet z lat 90.

Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie regulaminów targowisk odbyło się 28 sierpnia 2024 roku. Drugie czytanie zaplanowano na sesję Rady Miasta Krakowa 10 września.

– Pojawiło się w tej uchwale więcej wątpliwości i nie odbędzie się jej drugie czytanie. Wszystkie wątpliwości zostaną przeanalizowane, a zapisy doprecyzowane i ujednolicone. Ta uchwała porządkuje działanie placów targowych, ponieważ na różnych placach były różne regulaminy – wyjaśnia prezydent Aleksander Miszalski.

Zamierza przygotować nowy projekt uchwały w sprawie regulaminów placów targowych. Wtedy okaże się, jaka jest propozycja nowych godzin funkcjonowania. Zanim nowy projekt zostanie przedstawiony radnym miejskim na sesji pod głosowanie mają się odbyć spotkania z zainteresowanymi, w tym członkami rad dzielnic i radnymi miasta ws. konkretnych uwag i postulatów z ich strony.

Oprócz Kwiaciarek Krakowskich mamy miejskie targowiska: "Stary Kleparz” przy ul. Rynku Kleparskim, „Nowy Kleparz” przy pl. Nowy Kleparz, „Unitarg” przy ul. Grzegórzeckiej, „Plac lmbramowski” przy pl. Imbramowskim, „Plac Nowowiejski” przy pl. Nowowiejskim, „Plac Rydla” przy ul. Młodej Polski, „Plac Na Stawach” przy pl. Na Stawach, „Rynek Dębnicki” w Rynku Dębnickim, „Krakowskie Centrum Handlowo-Targowe” przy ul. Krzywda , „Złoty Wiek” na os. Złotego Wieku, „Piast" na os. Piastów, „Bulwar" na os. Wandy.

W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska