Krościenko. Gmina będzie płacić za Romów z Krośnicy rachunki za wodę. Dlaczego? Żeby nie wzrosły koszty dla innych mieszkańców

red.
Krośnica
Krośnica Archiwum
Gmina Krościenko nad Dunajcem od lutego będzie płacić rachunki za wodę płynącą do domów stojących na osiedlu romskim w Krośnicy. Wcześniej ten obowiązek należał do mieszkańców tych domów, ale ci notorycznie uchylali się od uiszczania należności. W tej sytuacji gmina stanęła przed dylematem: albo samorząd zacznie płacić rachunki za Romów, a cena wody pozostanie na obecnym poziomie, albo podniesie stawki. Wówczas romskie długi jeszcze szybciej by rosły, a na co dzień płacący jeszcze większe rachunki pozostali mieszkańcy finansowaliby działanie wodociągu.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dyskusja na ten temat odbyła się na ostatniej sesji rady gmina Krościenko nad Dunajcem. Radni ostatecznie zdecydowali się podjąć uchwałę, dzięki której rachunki za wodę dostarczaną do romskiego osiedla będzie opłacał samorząd. Gmina dopłaci 1,65 zł do każdego metra sześciennego wykorzystanej wody.

Uznano, że choć nie jest to rozwiązanie sprawiedliwe, to jednak będzie najmniej krzywdzić osoby na co dzień rzetelnie płacące rachunki. Z wodociągu w Krośnicy korzystają bowiem mieszkający tu górale oraz leżąca za wsią osada romska.

- Jeżeli gmina nie dopłaci tej kwoty, to dopłacą mieszkańcy – tłumaczył wójt Jan Dyda. – By wodociąg się bilansował, trzeba będzie im podnieść rachunki.

To nie Azja ani Afryka... Slumsy występują także w Małopolsc...

Zanim jednak ostatecznie doszło do głosowania kilka osób wyrażało co do inicjatywy swoje wątpliwości. Radny Józef Błażusiak przypomniał, że choć mniejszość narodowa to w przeważającej większości osoby bezrobotne to jednak nie jest tak, że nie mają oni absolutnie żadnych dochodów.

- Oni biorą zasiłki, dopłaty 500 plus. My już od dawna fundujemy im za darmo wywóz śmieci. Teraz doszła woda. A mogłoby być tak, że skoro biorą zasiłki, to my potrącamy z nich zaległości i mamy sprawę czystą. Wiem, że wszyscy są nauczeni tak, żebyśmy im dawali za darmo – podsumował radny.

Ostatecznie uznano, że w tym roku gmina będzie opłacać rachunki za Romów. W przyszłości samorządowcy mają jednak jeszcze raz usiąść nad problemem i wypracować inną zasadę.

- Uważam, że powinien być opracowany system rozliczania mniejszości etnicznej z zakresu pobieranej wody, żeby sprawiedliwie rozliczyć każdego mieszkańca – mówił Stanisław Gabryś, przewodniczący rady gminy Krościenko nad Dunajcem – W przyszłym roku trzeba będzie wypracować mechanizm, który obciąży wszystkich sprawiedliwie i równomiernie kosztami – zakończył.

Finalnie uchwałę przyjęto.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Roksana Vogel

Podsumowanie ostatnich wpisów Doroty Siekierskiej na Jej platformie hejtu.

Spółki wodne poprzez swoją wyjątkową działalność kreującą tzw. pozytywne efekty zewnętrzne, są wdzięcznym podmiotem, do pozyskiwania finansowania z WFOŚiGW czy MRiRW. Ile szanowna Pani Prezes przeprowadziła procesów opartych o analizę kosztów i korzyści inwestycji w Spółce Wodnej? Ile pozyskała środków zewnętrznych, abstra[wulgaryzm]ąc od pieniędzy gminnych i kredytu? Jakie inwestycje zostały zrealizowane w ostatnich latach? Cała Pani aktywność i możliwości opierają się na pieniactwie internetowym, według zasady - nie obraziłam tylko tych których jeszcze nie poznałam. Próbuje Pani negować realne działania, jednocześnie będąc zupełnie impotentną w obszarze realnej aktywności. Kontestowanie potrzebnych inwestycji (sfinansowanych w dużej części ze środków zewnętrznych), które już dzisiaj są realną wartością, a niebawem w połączeniu z kolejnymi inwestycjami nastąpi multiplikacja efektu, jest niegodziwością. Taka samą jak fakt, że niekompetencja i przeświadczenie, że Spółka Wodna istnieje tylko dla osobistej promocji, finansowana jest z kieszeni Mieszkańców. Dodatkowo, w każdym kolejnym roku kreuje się kolejną „ofiarę” która będzie ponosiła dziesięciokrotnie większe koszty. Ta populistyczna nowomowa, o sposobie wydatkowania środków budżetowych, pozbawiona jest elementarnej rzetelności, szczególnie wobec jasno wskazanych przesłanek takiego działania. Natomiast twierdzenie, że można coś zrobić wcześniej, lepiej, taniej charakteryzuje się niską wiarygodnością, gdy jest wygłaszane na potrzeby własnego lansu i maskowania swoich zaniechań i niekompetencji. Nieudolne odgrywanie roli strażniczki wody w kranie, która nie potrafi pozyskać 1 zł ze środków innych niż gminne (cyt. z postu p. Doroty „czyli własności wszystkich Mieszkańców”) lub oprocentowanego kredytu, to dopiero wstyd. OSP, Wójt, Zastępca wójta, Rada Gminy, OSHEE, a teraz Romowie. Niebawem zabraknie Osób i instytucji wobec których będzie szanowna Pani, antagonizowała Mieszkańców. Wszystko dla kreacji swojego wizerunku. Niestety dla Pani, ten buduje się ciężką pracą a nie bezsensownymi atakami.

P.S.

Wszelkie odpowiedzi wobec haniebnych działań pierwszej hejterki Krościenka będą prezentowane również na lokalnych protalach

R
Roksana Vogel

Kilka słów na temat z artykułu, jako odpowiedź wobec haniebnej aktowności samozwańczej strażniczki wody w kranie, która w obawie przed prawdą, zablokowała mój profil na swojej platformie hejtu i jestem zmuszony udzielić Jej odpowiedzi na lokalnych portalach.

Otóż, z wielkim uznaniem przyjmuje wirtualną aktywność w życiu społecznym Naszej lokalnej aktywistki – Pani Doroty Siekierskiej. Warto jednak pamiętać, że w ferworze dalszej samo promocji internetowej, wykreowany świat należy skonfrontować z rzeczywistością i faktami. Wtedy szanowna Pani, zorientuje się że np. pomysł z postu przywołujący rozwiązania z Łodzi (który zachęca do zakupy urządzeń do rekreacji w przestrzeni publicznej), został zrealizowany trzy miesiące wcześniej, kilkaset metrów od Pani domu. No cóż, tempo zachodzących zmian w bezpośredniej okolicy, przewyższa aktywność kreowanych propozycji na tym forum. Być może dlatego, permanentnie pomijane są informacje o inwestycjach realizowanych w Krościenku. Wobec własnych ambicji, lepiej prezentować fantasmagorie bazujące na swoich wyobrażeniach, niż fakty. Na szczęście, absurdalne i konfrontacyjne tezy prezentowane na profilu FB tej Pani falsyfikuje rzeczywistość (ostatni przykład to świeżo wybudowana ścieżka pieszo-rowerowa).

Popieram Pani entuzjazm i gorliwość w komentowaniu spraw lokalnych. Niestety większość tych komentarzy, charakteryzuje słaba korelacja z otaczającym realnym światem oraz brak rzetelności. Powstaje pytanie: czy wynika to z braku elementarnej wiedzy oraz świadomości określonych uwarunkowań w obszarze organizacyjnym, finansowym oraz prawnym, czy jest to działanie zamierzone?

W ostatnich wpisach Pani Dorota osiągnęła bardzo wysoki poziom abstrakcyjności w ocenie bieżących wydarzeń. Otóż, eksploatuje temat wodociągu, który jest własnością Gminy Krościenko nad Dunajcem i nawet nie wie, że charakter montażu finansowego dla tego przedsięwzięcia, uwzględnia środki finansowe pozyskane ze względu na mieszkającą tam mniejszość Romską, która Pani hejterka antagonizuje wobec pozostałych Mieszkańców Naszej Gminy. Nie jest to nic nowego, analogiczną narracja Pani Prezes Spółki Wodno-Wodociągowej stosuje wobec poszczególnych Udziałowców tego podmiotu, wykorzystując mechanizmy redystrybucji zamiast rozwiązania efektywnościowe. O ironio, podobne działania krytykuje na Krośnicy. Imperatyw takiego zachowania jest symetryczny do sposobu funkcjonowania tego profilu i jest wynikiem hipokryzji.

Wodociąg na Krośnicy to jedyne awaryjne źródło zabezpieczenie dla WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW, na wypadek obniżonego poziomu wód, zanieczyszczenia źródeł Spółek Wodnych itp. Dlatego Rada Gminy, słusznie podjęła decyzję o wsparciu finansowym dla właściwego i nieprzerwanego funkcjonowania tej ważnej instalacji. Przewodniczący Rady Gminy podkreślił, że jest to działanie doraźne, które niebawem ulegnie zmianie, po uwzględnieniu partycypacji w kosztach funkcjonowania wodociągu, przez społeczność Romską. Takie działanie uzasadnia rozsądek i odpowiedzialność, które zawsze wobec populizmu, demagogii i pieniactwa wygląda mało efektownie, szczególnie na hejterskim profilu.

G
Gość
24 stycznia, 15:41, Rudy z Budy:

W czasie II Wojny Gorale utworzyli organizacje Goralenvolk ktora kolaborowala z Niemcami i do ktorej wstapienia nalezalo podpiac liste folksdojcza. Na Podhalu okolo 25% mieszkancow podpisalo taka lliste....ale UWAGA w Kroscienku podpislo ja 97% mieszkancow.

W Krościenku podpisało ją ok. 2.5% - to w sąsiedniej Szczawnicy podpisało ją 97%. Najpierw się doucz potem szkaluj innych.

K
Kraków

Ale dlaczego za nich płacić?? Do roboty!!!!

B
Bartek

Odciąć ich i wypad niech szukają sobie miejsca gdzie indziej

F
Fg

Po wodzie bedzie prad..

S
Samiście tego chcieli

"My już od dawna fundujemy im za darmo wywóz śmieci" - no, to skoro tak robicie, to oni wychodzą ze słusznego założenia: "udało się gamoniów zrobić na szaro raz - czemu nie ma się udać drugi, i trzeci, i..."?

D
Dobry Antek z cudzej torby
24 stycznia, 23:49, XYZ:

No to może nikt nie będzie płacił za wodę i śmieci. Bo i po co?! Przecież wszyscy są równi wobec prawa...

Ależ nie! Będą płacić. Kto? Proste - frajerzy. A kto jest frajerem do płacenia? Polski podatnik... jak zwykle. Cierpliwy podatnik za wszystko zapłaci - także za "dobre serduszko" radnych Krościenka.

X
XYZ

No to może nikt nie będzie płacił za wodę i śmieci. Bo i po co?! Przecież wszyscy są równi wobec prawa...

:D
24 stycznia, 21:21, ?:

Tu mieszkają to powinni być traktowani jak tutejsi mieszkańcy. Za Polaków nie płacących za dostawę wody też płacą?

24 stycznia, 21:41, Hycel:

Haha. A ci Cyganie to jakie mają obywatelstwa? Durni ludzie , oni są Polakami jak my, nie można ich wyrzucić bo niby gdzie?

"Polakami" to oni są tylko wtedy, gdy - przykładowo - trzeba się zgłosić po 500 , czy jakieś inne "benefity". O, wtedy to oni są szczerozłotymi "Polakami" - a jakże!

G
GG
24 stycznia, 20:23, 39 lat stażu pracy:

A nie można im wody odłączyć?

24 stycznia, 21:15, Romek:

Proponuję, aby wszyscy mieszkańcy dostarczyli do gminy oświadczenia, że czują się Romami i przestali płacić za wodę. Opłaty za media, śmieci i podatki też się wydają zbędne...

Pracować też nie trzeba.

...
24 stycznia, 19:02, Gość:

wygnać. Proste mieszkasz tu to i respektujesz tutejsze prawa.

Przejeżdzam co 2 tygodnie z pracy koło tych domków. Oni mają sterty mebli połamanych do palenia i mogą, my obywatele płacący podatki nie możemy. Na dodatek przy ich domkach płynie rzeczka która jadąc z góry od Kluszkowców jest czysta a od ich domków w strone Krościenka syf, butelki, papiery na długości 1km. I tak samo sprzedaje się Europa ostatnimi czasy

24 stycznia, 21:04, Hana:

Jakiś czas temu jak przejeżdżałam koło tej "osady" to właśnie opróżniali dół z odchodami z wychodka - podnieśli zastawę i spuścili wszystko do potoka. Smród ciągnął się aż do Krościenko. Mam nadzieję że mają już osadnik.

24 stycznia, 21:19, Biedni Cyganie:

Bo im wolno - no, bo oni "biedni tacy", bowiem urodzili się Cyganami, zatem trzeba im iść na rękę we wszystkim, żeby im czasem przykro nie było.

24 stycznia, 21:22, M:

A jak tam wygląda obowiązek nauki dla nieletnich?

24 stycznia, 21:27, :D:

Jak pół cygańskiej d..y zza krzaka. Jeszcze zapytaj, czy mali Cyganie też są przymusowo szczepieni - nawet, gdy ich rodzice tego sobie nie życzą...

No właśnie. Chociaż jak nie wiadomo, że dziecko istnieje to kto to będzie sprawdzał...

J
Jarek

Brudasy do roboty

..
24 stycznia, 21:21, ?:

Tu mieszkają to powinni być traktowani jak tutejsi mieszkańcy. Za Polaków nie płacących za dostawę wody też płacą?

24 stycznia, 21:41, Hycel:

Haha. A ci Cyganie to jakie mają obywatelstwa? Durni ludzie , oni są Polakami jak my, nie można ich wyrzucić bo niby gdzie?

Zapytaj pierwszego z brzegu czy jest Polakiem...

H
Hycel
24 stycznia, 21:21, ?:

Tu mieszkają to powinni być traktowani jak tutejsi mieszkańcy. Za Polaków nie płacących za dostawę wody też płacą?

Haha. A ci Cyganie to jakie mają obywatelstwa? Durni ludzie , oni są Polakami jak my, nie można ich wyrzucić bo niby gdzie?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3