Krakowski Park Technologiczny jest jedną z kilkudziesięciu stref ekonomicznych w naszym kraju. Międzynarodowa organizacja zrzeszająca tego typu strefy przyznała KPT najwyższą nagrodę Championa w zakresie parków przemysłowych.
- KTP został nagrodzony po raz drugi z rzędu. To jest dla nas coś niebywałego, że w Małopolsce udało się nam uzyskać taką pozycję na całym świecie. Jesteśmy rozpoznawalni przez duże podmioty gospodarcze, które za nami głosują. Cieszę się, że przez 25 lat funkcjonowania KPT uzyskaliśmy taką pozycję, iż przedsiębiorcy przychodzą do nas, podobnie jak samorządy po to, byśmy ściągnęli dany podmiot, a z drugiej strony inwestorzy mogli zyskać dobre miejsce do działalności - mówi Andrzej Kulig, prezes KPT, który w przeszłości (do wiosny tego roku) był wiceprezydentem Krakowa.
- Problemem naszej strefy jest to, że jest położona na terenie Małopolski, gdzie mamy bardzo mało własnych działek. W związku z czym jesteśmy w bliskiej kooperacji z dwoma stronami procesu inwestycyjnego - z gminami, które są włodarzami swojego terenu, a także przedsiębiorcami, którzy zobaczyli, jak Małopolska się zmieniła, jakie pojawiły się nowe drogi, nowe połączenia kolejowe i chcą bardzo tu inwestować - dodaje prezes Andrzej Kulig.

Potrzebne są duże tereny pod inwestycje
Prezes Andrzej Kulig zwraca uwagę, że w Małopolsce nie ma tak dużych terenów pod inwestycje jak np. w zachodniej Polsce. - Tam gminy mają ogromne poniemieckie tereny. U nas jeżeli są, to są często podzielone na wąskie działki. Mimo to udaje się nam rozwijać działalność. Rozmawiamy ze wszystkimi gminami w Małopolsce, które też dostrzegają wielką szansę dla siebie w przyciąganiu inwestorów. To miła rola, że mogę rozmawiać z jednej strony z prezydentami, burmistrzami, wójtami i starostami, a z drugiej strony z inwestorami, którzy widzą, że się staramy - mówi prezes Andrzej Kulig.
Przyznaje, że dużym impulsem do rozwoju są inwestycje drogowe, takie jak budowa dwupasmowej trasy S7 w kierunku Warszawy oraz północnej obwodnicy Krakowa. Oba zadania mają zostać ukończone do końca roku.
- Mamy sporo gmin na obrzeżach i w okolicy Krakowa. Rozmawiałem ze Starostą Miechowskim, który przygotował 100 hektarów pod inwestycje przy trasie S7. Chodzi o to, by szybko dostać się do głównych stacji przesiadkowych, takich jak Kraków czy lotnisko w Balicach. Nieraz okazuje się, że dojazd z Liszek, Czernichowa czy Miechowa jest szybszy niż przejazd przez Kraków. Tereny poza Krakowem mają tę szansę, że dzięki nowym planom zagospodarowania włodarze tamtych gmin są zainteresowani ściąganiem inwestorów i w związku z tym przygotowują tereny pod inwestycje. Posiadają przy tym obszary, którymi Kraków nigdy nie będzie dysponował. Przykładowo w Czernichowie mamy teraz 40 hektarów, które mogą zostać przekazane inwestorowi. Kraków powinien iść natomiast w przemysły inteligentne, czyli nie takie, które zajmują duże przestrzenie, a skupiające się na działalności opartej na automatyzacji - wyjaśnia prezes Andrzej Kulig.
Zarządzają strefą ekonomiczną i parkiem technologicznym
Krakowski Park Technologiczny (KPT) to wyspecjalizowana instytucja otoczenia biznesu działająca od 1997 roku i zarządzająca krakowską specjalną strefą ekonomiczną i parkiem technologicznym. Inicjatorami powstania spółki oraz jej udziałowcami są: Skarb Państwa, województwo małopolskie (od 1999 roku), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Gmina Kraków, a także ArcelorMittal Poland.
Spółka oprócz zarządzania krakowską specjalną strefą ekonomiczną i parkiem technologicznym oferuje usługi dla firm na różnych etapach rozwoju oraz dla innych środowisk zainteresowanych rozwojem technologicznym.
Misją KPT jest wspieranie rozwoju nowoczesnej gospodarki Małopolski i pobudzanie innowacyjności w regionie. Celem jego działania jest tworzenie narzędzi wspierających rozwój firm i aktywne reagowanie na potrzeby biznesu. Z usług KPT rocznie korzysta ponad 1500 przedsiębiorstw.
Siedziba KPT mieści się w budynku przy ul. Podole 60 na obszarze Ruczaju, wchodzącym w skład dzielnicy Dębniki w Krakowie.
Krakowska specjalna strefa ekonomiczna składa się z 36 podstref znajdujących się na terenie 35 gmin i obecnie obejmuje obszar ponad 949 hektarów. W ofercie znajdują się także powierzchnie biurowe na terenie Krakowa, w tym m.in.: centrum biznesowe Czyżyny, centrum biznesowe Pychowice oraz Eximius Park w Zabierzowie.
Specjalna strefa ekonomiczna KPT obejmuje tereny położone w województwach: małopolskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim. Jest ona przeznaczona zarówno dla firm z sektora tradycyjnego przemysłu (z wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących wyroby koncesjonowane przez państwo, jak alkohol, wyroby tytoniowe, stal), jak z sektora infotechnologii (IT), badań i wdrożeń, oraz nowoczesnych usług.
Zakres usług dla inwestorów w SSE:
tereny pod inwestycje (głównie typu greenfield)
zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT
prawna i administracyjna obsługa (biuro typu one-stop-shop w ramach Centrum Business in Małopolska)
powierzchnie biurowe do wynajęcia
pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości
park technologiczny
Park technologiczny KPT. rozwija ofertę dla firm związanych z nowymi technologiami, w szczególności z branży teleinformatycznej (ang. ICT), w tym:
usługi (doradztwo, szkolenia, finansowanie)
infrastruktura (biura, przestrzeń do kolaboracji, sale konferencyjne, laboratoria)
organizacja wydarzeń i tworzenie okoliczności sprzyjających nawiązywaniu kontaktów (maratony projektowania, konferencje, warsztaty, misje gospodarcze)
raporty branżowe i usługi badawcze
usługi dla nowo powstających przedsiębiorstw
Krakowski Park Technologiczny rozwija usługi dla rozpoczynających działalność spółek w branżach związanych z nowymi technologiami (startupów). Zakres usług obejmuje:
inkubatory technologiczne
programy akceleracyjne
warsztaty, szkolenia, doradztwo
finansowanie na różnych etapach rozwoju
wynajem powierzchni biurowej oraz inne usługi objęte pomocą de minimis
Usługi dla firm z branży gier:
Digital Dragons – konferencja dla firm z branży tworzenia gier komputerowych
Digital Dragons Academy – szkolenia dla pracowników branży tworzenia gier komputerowych
Badania „Kondycja Polskiej Branży Gier”
Pakiet innych usług
Laboratoria i sprzęt KPT:
Centrum danych z usługami przetwarzania chmurowego
LivingLab – badania produktów i poprawianie użyteczności (ang. UX)
Multilab – studio postprodukcji filmowej
Wypożyczalnia sprzętu elektronicznego
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
