FLESZ - Eksperci alarmują - ogromne zmiany w wyglądzie lodowców

Tor saneczkowy na Górze Parkowej został częściowo reaktywowany. Prace rozpoczęli od zbierania śmieci. Wymieniono przegniłe deski, odbudowano wiraże i przygotowano go do sezonu. Obiekt jest lodzony starymi metodami, dlatego konieczne do tego są odpowiednie temperatury (od -3 do -8 stopni) oraz obfite opady śniegu. Akurat tego w Krynicy od tygodnia nie brakuje, zazwyczaj obiekt był gotowy od stycznia, jednak w tym roku prawdziwa zima przyszła dopiero w lutym.
- Fragment naturalnego toru saneczkowego został zalodzony. W lutym oprócz treningów młodych saneczkarzy z sekcji UKS KTH planowane są na nim zawody sportowe. Pokazujemy, że zależy nam na tej dyscyplinie sportu i wytrwale będziemy dążyć do celu, jakim jest budowa sztucznego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego w Krynicy-Zdroju - informuje Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdrój.
Tor jest wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywane są na nim zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych, Mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych, a także Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.
Podopieczni Krynickiego Towarzystwa Hokejowego z sekcji saneczkarskiej ćwiczą na odremontowanym obiekcie. A tak wyglądał pierwszy ślizg w tym sezonie.
Historyczny tor powstał ponad 90 lat temu
Popularny w całej Europie tor saneczkowy w Krynicy-Zdrój oddano do użytku 1929 roku, rok wcześniej powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe, dzięki któremu obiekt powstał w uzdrowisku. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w luty 1930 roku, rewelacyjni okazali się wtedy kryniczanie. Kilka lat później rozegrano tam Mistrzostwa Europy, a w 1958 rok Mistrzostwa Świata. Kolejne Mistrzostwa Świata organizowano w Krynicy w 1962 roku. Tor przeżył wiele prestiżowych wydarzeń, ale z czasem popadł w ruinę, mimo że był kilkakrotnie remontowany.
Jeszcze w 1979 roku na krynickim torze zorganizowano Mistrzostwa Europy Juniorów, na których Polacy zdobyli medale złote i brązowe. W latach osiemdziesiątych zaczęła się jego rozbiórka. Próby przywrócenia toru do użytku się nie powiodły.
- TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Nowym Sączu
- W programie "Pytanie na śniadanie" przypomnieli o moście Jana Stacha ze Znamirowic
- Bajkowa zima na Jaworzynie Krynickiej i widoki z platformy 360
- Stadion Sandecji Nowy Sącz coraz większy [ZDJĘCIA]
- Spacerowicze, rowerzyści i turyści oblegają sądeckie szlaki. Widać stąd Tatry