Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. Odbudowali część starego toru saneczkowego pod Górą Parkową. Trenują tam uczniowie KTH Krynica przed ogólnopolskimi zawodami

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wspólnymi siłami udało się odbudować część historycznego toru saneczkowego na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój. Wszystko po to, aby młodzi saneczkarze mieli, gdzie ćwiczyć przed zawodami i olimpiadami. Remont stał się faktem dzięki staraniom trenera Lesława Poręby, pracowników krynickiego MOSiR-u i działaczy sportów saneczkowych. Pogoda sprzyja, więc uczniowie Krynickiego Klubu Hokejowego, w którym reaktywowana została sekcja saneczkowa, mogą doskonalić swoje umiejętności.

FLESZ - Eksperci alarmują - ogromne zmiany w wyglądzie lodowców

od 16 lat

Tor saneczkowy na Górze Parkowej został częściowo reaktywowany. Prace rozpoczęli od zbierania śmieci. Wymieniono przegniłe deski, odbudowano wiraże i przygotowano go do sezonu. Obiekt jest lodzony starymi metodami, dlatego konieczne do tego są odpowiednie temperatury (od -3 do -8 stopni) oraz obfite opady śniegu. Akurat tego w Krynicy od tygodnia nie brakuje, zazwyczaj obiekt był gotowy od stycznia, jednak w tym roku prawdziwa zima przyszła dopiero w lutym.

- Fragment naturalnego toru saneczkowego został zalodzony. W lutym oprócz treningów młodych saneczkarzy z sekcji UKS KTH planowane są na nim zawody sportowe. Pokazujemy, że zależy nam na tej dyscyplinie sportu i wytrwale będziemy dążyć do celu, jakim jest budowa sztucznego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego w Krynicy-Zdroju - informuje Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdrój.

Tor jest wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywane są na nim zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych, Mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych, a także Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.

Podopieczni Krynickiego Towarzystwa Hokejowego z sekcji saneczkarskiej ćwiczą na odremontowanym obiekcie. A tak wyglądał pierwszy ślizg w tym sezonie.

Historyczny tor powstał ponad 90 lat temu

Popularny w całej Europie tor saneczkowy w Krynicy-Zdrój oddano do użytku 1929 roku, rok wcześniej powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe, dzięki któremu obiekt powstał w uzdrowisku. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w luty 1930 roku, rewelacyjni okazali się wtedy kryniczanie. Kilka lat później rozegrano tam Mistrzostwa Europy, a w 1958 rok Mistrzostwa Świata. Kolejne Mistrzostwa Świata organizowano w Krynicy w 1962 roku. Tor przeżył wiele prestiżowych wydarzeń, ale z czasem popadł w ruinę, mimo że był kilkakrotnie remontowany.

Jeszcze w 1979 roku na krynickim torze zorganizowano Mistrzostwa Europy Juniorów, na których Polacy zdobyli medale złote i brązowe. W latach osiemdziesiątych zaczęła się jego rozbiórka. Próby przywrócenia toru do użytku się nie powiodły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska