Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. Pod Górą Parkową powstanie amfiteatr za prawie 20 milionów złotych. Cena za "prestiż uzdrowiska" wzrosła blisko dwukrotnie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak będzie wyglądał amfiteatr na Górze Parkowej
Tak będzie wyglądał amfiteatr na Górze Parkowej JWMS Kraków
Amfiteatr na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju powstanie zgodnie z planem. Radni zgodzili się na zmiany wieloletniej prognozy finansowej i dołożenie kilku milionów do inwestycji. Koszt budowy wzrósł dwukrotnie, ale to jedyna szansa żeby inwestycja, która według burmistrza przyczyni się do wzrostu prestiżu uzdrowiska powstała.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Już wkrótce pod Górą Parkową rozpocznie się budowa ważnej dla rozwoju uzdrowiska inwestycji. Amfiteatr w Krynicy-Zdroju będzie budowany przy ul. Nikifora Krynickiego, w pobliżu dolnej stacji kolei na Górę Parkową. Ma mieć zadaszoną scenę o powierzchni 100 mkw. i widownię z tysiącem miejsc siedzących. Zadaszona część ma nawiązywać do krynickich willi przy Bulwarach Dietla.

Na czwartkowej sesji rady miejskiej został podjęta uchwała w sprawy zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy Krynica-Zdrój i podniesienie kwot dotyczących budowy amfiteatru. Po otwarciu kopert, tylko jeden wykonawca złożył ofertę, i to opiewającą na 19,5 mln złotych. To ogromna kwota, bo początkowo zakładano, że budowa obiektu pochłonie 13 milionów, z czego 10 milionów pochodzi z programu "Polski Ład". Radni zgodzili się na dołożenie do inwestycji brakującej kwoty, czyli ponad siedmiu milionów złotych, aby inwestycja mogła ruszyć.

- Uchwała ta otwiera nam drogę do podpisania umowy na wykonanie tej inwestycji, jakże potrzebnej dla organizacji koncertów, festiwali i różnych eventów. Według harmonogramu prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w maju 2024r - informuje burmistrz Piotr Ryba.

O budowie zadaszonego amfiteatru mówiło się już od lat, ponieważ miał on zaspokoić potrzeby braku sali koncertowej potrzebnej chociażby podczas Festiwalu Jana Kiepury. Podczas tego rodzaju wydarzeń czy koncertów wykorzystywano rozkładaną scenę, która jednak nie spełnia roli normalnej sali. Dlatego już w 2019 roku ogłoszono przetarg na projekt obiektu, który wykonało Biuro Projektów TRZ, to jednak była tylko wstępna koncepcja. Ostatecznie wybrano projekt krakowskiej pracowni JWMS.

Środki w wysokości blisko 10 milionów udało się zdobyć z programu "Polski Ład". Tym samym flagowa inwestycja - jak wówczas nazwał ją Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju mogła stać się faktem.

- Dzięki temu wzrośnie prestiż naszego uzdrowiska, będzie to jedyne takie miejsce w okolicy. Liczę, że ta inwestycja będzie dodatkowym impulsem rozwojowym dla Krynicy - mówił nam na początku roku Ryba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska