FLESZ - Rewolucja w prawie drogowym
Polskie Koleje Linowe zdecydowały o modernizacji górnej stacji kolei na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju.
- Jest ona najstarszym tego typu obiektem w Polsce, jej historia sięga 1937 roku. Dzięki zapowiadanej w planie inwestycyjnym PKL rewitalizacji chcemy powrócić do najlepszych przedwojennych tradycji - mówi Patryk Białokozowicz z zarządu Polskich Kolei Linowych.
- Przywrócenie historycznego wyglądu górnej stacji dotyczy przede wszystkim dobudowania tarasu restauracji znajdującej się na pierwszym piętrze budynku, dzięki czemu po zakończeniu prac będzie można podziwiać widok na panoramę miasta, Beskidy czy Jaworzynę Krynicką.
Plan inwestycji zakłada odtworzenie i uatrakcyjnienie strefy gastronomicznej. Na piętrze budynku głównego powstanie nowa restauracja o łącznej powierzchni ponad 132 m2. Odbudowane będą dwa tarasy na piętrze restauracji o łącznej powierzchni 211,7 m2. Przebudowana zostanie pergola mieszcząca kawiarnię. Wyposażona zostanie w szklane, otwierane ściany, chroniące przed wiatrem w okresie jesienno-zimowym oraz nowe okna, przez które turyści będą mogli obserwować widoki po stronie Rajskich Ślizgawek.
Zmieni się także dziedziniec zewnętrzny, z którego półokrągłymi schodami będzie można dostać się na słoneczny taras restauracji. PKL po zmianie nawierzchni chce powrócić do organizacji dancingów, których tradycja sięga lat 30-tych ubiegłego wieku.
Zmieni się także peron górnej stacji pod kątem wagonów z funkcją obustronnego wsiadania i wysiadania. Będą udogodnienia dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak również dla rodzin podróżujących z dziećmi w wózkach. Kasy znajdą się w stylowej konstrukcji pod tarasem restauracji, nawiązującej do modernistycznych wagonów, dzięki czemu hol dla oczekujących na zjazd ze szczytu Góry Parkowej zyska przestrzeń.
