https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największy w Polsce park tematyczny miał powstać w Brodłach. Mieszkańcy protestują. Co z inwestycją PKL?

Sławomir Bromboszcz
Park tematyczny ma powstać w Brodłach. Mieszkańcy protestują
Park tematyczny ma powstać w Brodłach. Mieszkańcy protestują Sławomir Bromboszcz
Plany Polskich Kolei Linowych (PKL) dotyczące budowy parku tematycznego w Brodłach pod Krakowem wywołały liczne protesty wśród lokalnych mieszkańców, którzy wolą ciszę i spokój. Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego daje "zielone światło" do realizacji inwestycji. Mieszkańcy nie dają jednak za wygraną i zaskarżyli uchwałę do sądu.

Największy w Polsce park tematyczny miał powstać w Brodłach

Temat budowy największego w Polsce parku tematycznego w Brodłach (gm. Alwernia) pojawił się w 2019 roku, gdy Polskie Koleje Linowe zakupił tam działkę o powierzchni 140 hektarów. To obecnie zielony teren pomiędzy rezerwatem przyrody Dolina Potoku Rudno a drogą wojewódzką 780. PKL rok później wystąpiły z wnioskiem do gminy Alwernia o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Pierwotne plany zakładały stworzenie na całym tym obszarze parku, w którym mogłyby znajdować się obiekty o wysokości do 30 metrów m.in. hotele, restauracje czy amfiteatr. Takowy park mógłby obsłużyć nawet 3 miliony turystów rocznie. Dla porównania obecnie Park Rozrywki Energylandia w Zatorze mieści się na blisko dwukrotnie mniejszej powierzchni 74 ha.

Przeciwko tej inwestycji od początku protestują mieszkańcy Brodeł oraz Poręby Żegoty, dla których realizacja inwestycji oznaczać będzie uciążliwości m.in. hałas i wzmożony ruch pojazdów. Ludzie woleliby, aby powstały tam ścieżki rowerowe i zielone parki, gdzie czas mogły spędzać rodziny.

Chcemy zieleni, nie kiczu. Po co kolejny park rozrywki, skoro tak blisko jest ten w Zatorze? Mamy tu piękną, cenną naturę wokół i nie chcemy, by teren ten został zabetonowany - podkreślają protestujący.

Protesty mieszkańców. Park nie będzie tak gigantyczny

Mieszkańcy Brodeł od kilku lat protestują przeciwko planowanej inwestycji. Protesty przyniosły efekt. Wojewoda małopolski oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyrazili sprzeciw wobec pierwotnych planów PKL, argumentując, że inwestycja w proponowanej formie miałaby zbyt duży wpływ na przyrodę i krajobraz.

PKL przedstawiły zmienioną wersję planu zagospodarowania przestrzennego, zmniejszając obszar parku z 140 do 44 hektarów oraz obniżając maksymalną wysokość budynków z 30 do 12 metrów. We wrześniu 2024 roku rada miejska w Alwerni przyjęła te zmiany.

To jednak nie satysfakcjonuje w pełni mieszkańców, którzy chcieliby całkowitego zablokowania inwestycji. Wystosowali oni do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie dwie skargi na podjętą przez radnych uchwałę. Liczą na jej uchylenie. Wnioski czekają na rozpatrzenie.

Park tematyczny będzie mógł powstać na czerwonym obszarze - UP
Park tematyczny będzie mógł powstać na czerwonym obszarze - UP

Jak będzie wyglądać park tematyczny w Brodłach?

Z uwagi na wspomniane wcześniej zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego i ograniczenie obszaru parku do 44 hektarów zdecydowana większość terenu należącego do PKL zostanie pozostawiona w niezmienionej formie. Z kolei na terenie samego parku (44 ha) będą mogły powstać budynki o wysokości maksymalnie 12 metrów tj. parter i trzy piętra. Teren ten będzie mógł być zabudowany budynkami tylko w 50 proc. (22 ha). Na pozostałym terenie może powstać parking, jednak obszar 17,6 ha musi pozostać terenem zielonym.

Szczegółowy zakres inwestycji będzie znany po określeniu warunków zabudowy w planie zagospodarowania przestrzennego - informuje Marta Grzywa z biura prasowego PKL.

Małopolska zachodnia już teraz stanowi jednej z ważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Park rozrywki Energyladnia oraz Zatorland w Zatorze oraz grupa parków tematycznych Inwałd Park w Inwałdzie co roku przyciągają miliony turystów. To sprawia, że jest to doskonałe miejsce do prowadzenia tego typu działalności i zgarnięcia dla siebie "kawałka tortu".

Nie chcemy konkurować z innymi obiektami znajdującymi się w sąsiedztwie. Na tym etapie rozważanych jest kilka wariantów co do skali i charakteru obiektu - dodaje Marta Grzywa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska