Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój: wizytówka miasta niszczeje

Jerzy Wideł
Przedwojenny budynek dworca PKP w Krynicy-Zdroju niszczeje od prawie dwóch lat z powodu braku decyzji władz PKP
Przedwojenny budynek dworca PKP w Krynicy-Zdroju niszczeje od prawie dwóch lat z powodu braku decyzji władz PKP Jerzy Wideł
Pół roku czeka już na odpowiedź Polskich Kolei Państwowych burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko, który złożył pisemne zapytanie o plany co do dalszych losów dworca kolejowego w uzdrowisku.

Czytaj także: Nowy Sącz: kim jest nowy właściciel WSB- NLU?

Dworzec PKP był niegdyś wizytówką kurortu pod Górą Parkową. Tutaj pierwszy raz oglądały uzdrowisko tysiące kuracjuszek i kuracjuszy wysiadających z pociągów. Budynek od blisko dwóch lat stoi pusty. Zlikwidowano kasy biletowe, informację, zamknięto też restaurację oraz wszystkie punkty handlowe. Jedynie na czas odjazdów i przyjazdów nielicznych już pociągów pasażerskich otwiera się zaniedbaną i odrapaną poczekalnię.

Okazała budowla stoi od lat międzywojennych nieopodal centrum uzdrowiska. Sąsiaduje z dworcem PKS. - Żal patrzeć, jak niszczeje ten obiekt. A mógłby przecież służyć mieszkańcom i turystom - mówi burmistrz Reśko. - W grę nie wchodzi zakup budynku, ale chętnie przejmiemy go za symboliczną złotówkę i zagospodarujemy. Dlatego wystąpiliśmy do PKP o jego przekazanie na rzecz miasta.
W planie zagospodarowania Krynicy-Zdroju teren wokół dworca kolejowego i autobusowego jest przeznaczony na usługi transportowe.

Zdaniem burmistrza Reśki, budynek stacji PKP bez problemu można by zaadaptować na cele handlowe i usługowe. Powstałoby w ten sposób coś w rodzaju nowej galerii handlowej.

Parę lat temu Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Krakowie wpisał krynicki dworzec na listę obiektów do modernizacji w Małopolsce. W myśl projektu współfinansowanego z funduszy unijnych budynek miał zostać zrewitalizowany i uzyskać między innymi atrakcyjną kamienną elewację. Takie były założenia, z których na razie niewiele wyszło.

- Ustawa o komercjalizacji PKP dopuszcza bezpłatne przejęcie dworca kolejowego przez władze
samorządowe Krynicy - przyznaje Grzegorz Dziadzio, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Krakowie. - Warunkiem jest deklaracja lokalnych władz, że budynek będzie dalej pełnił funkcję dworca kolejowego. Nie można go też wykorzystywać w celach handlowych.

Krynica nie jest pierwszą gminą, która chce bezpłatnie przejąć dworzec PKP. Wcześniej wystąpiły o to władze Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach.

Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska