Zakopane od dziesiątek lat jest uznawane za stolicę polskiego narciarstwa, jednak niewielu wie, że jeszcze na początku XX wieku to Krynica była jednym z najlepszych ośrodków zimowych na terenie naszego kraju.
W latach 20. odbywały się tam pierwsze zawody sportów zimowych. W 1924 roku udało się zorganizować pierwsze mistrzostwa Polski w narciarstwie.

" W tym samym roku Powstała Sekcja Narciarska “Beskid”, która z czasem została przekształcona w Krynicki Klub Narciarski. To właśnie on rokrocznie organizował “Narciarskie Mistrzostwa Krynicy”. Dzięki temu klubowi udało się wybudować pierwszą Skocznie Narciarską w tym regionie, która została prowizorycznie ukończona w roku 1924. Była ona terenowa. Znajdowała się na górze Krzyżowej. W 1927 roku na miejscu pierwotnego obiektu powstała olbrzymia skocznia konkursowa - czytam na portalu sportsinwinter.pl

Drugie zawody w 1925 odbyły się na pierwszej skoczni na Górze Krzyżowej. Kilka lat później w uzdrowisku powstała skocznia imponujących jak na tamte czasy rozmiarów. W styczniu 1928 roku odbyły się na niej pierwsze zawody, w których wzięli udział m.in. najlepsi skoczkowie.
Była to największa skocznia w Polsce, oraz jedna z największych (32 metry) i najprecyzyjniejszych w Europie. Pozwalał na skoki powyżej 50 metrów, W trakcie II wojny światowej skocznia została spalona przez niemieckie wojska i nigdy jej nie odbudowano.
Także hokej na lodzie
W tym mieście były również inne obiekty sportowe. W roku 1928 z inicjatywy dr Stanisława Polakiewicza powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe. a komisji zdrojowej udało się wybudować stadion lodowy przy ul. Lipowej.

W lutym 1931 odbyły się tam Mistrzostwa Świata. Krynica posiadała naturalne lodowisko ze sztucznym oświetleniem, trybuny były częściowo zadaszone. Tuż obok znajdowało się lodowisko treningowe wyposażone w kabiny służące do przebierania się zawodników. Jak wspomina portal hokej.net dzięki znakomitej akcji PR-owej a może nawet propagandowej mistrzostwa świata w Krynicy zostały okrzyknięte największą imprezą w dotychczasowych dziejach hokeja.
Pierwszy tor saneczkowy w Polsce popularny w Europie
Sportów zimowych było więcej a ze względu na ukształtowanie i sprzyjający mikroklimat Krynicy-Zdroju powstał tam pierwszy naturalnie mrożony tor saneczkowy. Na zboczach Góry Parkowej przez wiele lat znajdował się obiekt, który zaprojektował inż. Roman Loteczko zbudowany w 1929 r.

Rok wcześniej powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe, dzięki któremu obiekt powstał w uzdrowisku. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w luty 1930 roku, rewelacyjni okazali się wtedy kryniczanie. Kilka lat później rozegrano tam Mistrzostwa Europy, a w 1958 rok Mistrzostwa Świata. Kolejne Mistrzostwa Świata organizowano w Krynicy w 1962 roku. Tor przeżył wiele prestiżowych wydarzeń, ale z czasem popadł w ruinę, mimo że był kilkakrotnie remontowany.