Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys na rynku budowlanym? Czy firmy mogą się przed nim zabezpieczyć? Jaki jest dostęp do produktów ubezpieczeniowych?

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
- Inflacja stawia nowe wyzwania przed branżą ubezpieczeniową - mówi MICHAŁ MICHNOWICZ, wiceprezes krakowskiej firmy Aspergo, broker ubezpieczeniowy i lider dywizji budowlanej
- Inflacja stawia nowe wyzwania przed branżą ubezpieczeniową - mówi MICHAŁ MICHNOWICZ, wiceprezes krakowskiej firmy Aspergo, broker ubezpieczeniowy i lider dywizji budowlanej
- W przypadku gwarancji ubezpieczeniowych do kontraktów można spodziewać się zaostrzenia kryteriów akceptacji, ograniczenia dostępnych kwot oraz wyższych cen. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe będą próbowały poradzić sobie z wyższym ryzykiem - mówi MICHAŁ MICHNOWICZ

- Czy rzeczywiście mamy do czynienia z kryzysem na rynku budowlanym?

- Jest za wcześnie na mówienie o kryzysie w branży budowlanej. Mogą to potwierdzać dopiero listopadowe statystyki. Na razie wiemy, że produkcja budowlano-montażowa w ujęciu rocznym wzrosła o niemal 4 proc. Analitycy spodziewali się niższych odczytów, ale sytuację poprawiła ciepła aura jesienią minionego roku. Tym, co trapi branżę, jest na pewno systematyczny wzrost cen produkcji budowlano-montażowej, zwłoka w uruchomieniu środków z KPO oraz tąpnięcie na rynku mieszkaniowym. To ostatnie spowodowane jest drastycznym wzrostem stóp procentowych i ograniczeniem możliwości nabywczych klientów, którzy planowali finansować zakup kredytem.

- Czy w tej sytuacji branża budowlana ma się czego obawiać?

- Ostatnie lata to czas realizacji wielu inwestycji wspieranych środkami z Unii Europejskiej w ramach powoli kończącej się perspektywy unijnej. Branża budowlana była beneficjentem rekordowych budżetów przeznaczonych na realizację zadań na kolei i na drogach. Odpowiadały za to m.in. dwa programy: Krajowy Program Kolejowy i Program Budowy Dróg Krajowych. Równie duży wpływ na wartość realizowanych prac miała branża budownictwa mieszkaniowego, również notująca historyczne maksima. Te główne czynniki napędzały portfele zamówień firm wykonawczych, które dostosowywały swój potencjał do realizacji coraz większej liczby zleceń.

- Co, jeśli nie będzie nowych zleceń na porównywalnym poziomie?

- Wówczas branży budowlanej nie będzie stać na utrzymywanie potencjału. Powstała luka może zachwiać kondycją wielu przedsiębiorstw, a to z kolei może negatywnie odbić się na realizacji trwających umów.

Kryzys na rynku budowlanym? Czy firmy mogą się przed nim zabezpieczyć? Jaki jest dostęp do produktów ubezpieczeniowych?
123rf

- Jak to się ma do cen i dostępności produktów ubezpieczeniowych, z których na co dzień korzysta branża budowlana?

- Można zaobserwować dwa czynniki, które determinują sytuację. Pierwszy, to kondycja samej branży, drugi, to inflacja. Im słabsza kondycja, tym trudniej pozyskać produkty ubezpieczeniowe, których dostępność jest uzależniona od oceny sytuacji finansowej firmy. Inflacja natomiast stawia nowe wyzwania przed branżą ubezpieczeniową, która musi zdecydowanie poprawić swoją rentowność. Należy pamiętać, że złożone projekty budowlane potrafią trwać cztery lata. Tym samym umowy ubezpieczenia, z których wypłacane są teraz szkody, mogły być zawierane w zupełnie innej rzeczywistości.

- W związku z tym jakiej reakcji towarzystw ubezpieczeniowych możemy się spodziewać?

- W przypadku gwarancji ubezpieczeniowych do kontraktów można spodziewać się zaostrzenia kryteriów akceptacji, ograniczenia dostępnych kwot oraz wyższych cen. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe będą próbowały poradzić sobie z wyższym ryzykiem. To będzie naturalna reakcja dostosowawcza do ceny pieniądza wyrażonego poziomem stóp procentowych. W zakresie produktów ubezpieczeniowych możemy spodziewać się wyższych cen ubezpieczeń oraz zawężenia ich zakresów, co powinno poprawić pozycję wyjściową towarzystw.

- A jak to wpłynie na firmy budowlane realizujące swoje inwestycje?

- Utrudniony dostęp do gwarancji kontraktowych może skutkować ograniczeniem możliwości startu w przetargach dla wielu przedsiębiorstw. Istnieje ryzyko pogorszenia płynności i pogłębienia się kryzysu, jeśli w miejsce kaucji przedsiębiorca nie będzie mógł przedłożyć gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej.

- Co przedsiębiorcy mogą zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób mają się do tego przygotować?

- Jest kilka rzeczy, które można zrobić. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że dostęp do instrumentów finansowych, jakimi są gwarancje ubezpieczeniowe lub bankowe, jest realizowany na podstawie oceny kondycji finansowej. W obecnej sytuacji o tę kondycję należy dbać szczególnie - przez odpowiedzialne zarządzanie projektami, portfelem zamówień oraz relacjami z kontrahentami. Instytucje ubezpieczeniowe mogą chcieć jeszcze dokładniej przyjrzeć się danemu przedsiębiorstwu. Warto zabezpieczyć możliwie jak największą liczbę źródeł gwarancji i zadbać o maksymalne podniesienie dostępnych limitów. Podczas kwotowania i ofertowania nowych kontraktów należy mieć na uwadze potencjalny wzrost cen ubezpieczenia oraz ograniczenia w jego zakresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryzys na rynku budowlanym? Czy firmy mogą się przed nim zabezpieczyć? Jaki jest dostęp do produktów ubezpieczeniowych? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska