FLESZ - Voucher turystyczny ważny przez dwa lata

Gmina Krzeszowice od dawna prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Rezolucje w sprawie zakazu palenia węglem próbowano przegłosować z początkiem ubiegłego roku, ale wówczas zgody radnych nie było. Pomysł poparło wtedy siedmiu z 21 radnych. Teraz zdecydowana większość uważa, że za kilka lat gmina będzie gotowa na taką zmianę.
Zakaz spalania paliw stałych niestanowiących biomasy miałby obowiązywać na terenie naszej gminy od 1 stycznia 2030 roku. Wraz z apelem do Sejmiku w tej sprawie radni przegłosowali cały pakiet uregulowań związanych z programami osłonowymi w naszej gminie, czyli wsparciem dla osób mniej zamożnych, które z wymianą pieców same sobie nie poradzą oraz wsparcia termomodernizacji domów dla nich. A ponadto chcemy też wprowadzić zasady wsparcia dla tych, którym zbyt mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie - mówi Wacław Gregorczyk, burmistrz Krzeszowic.
Przyjęty przez radnych krzeszowickich program pomagający najuboższym to „Lokalny Program Osłonowy dla mieszkańców Gminy Krzeszowice, którzy ponoszą koszty grzewcze związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania z paliw stałych na proekologiczne systemy grzewcze, na lata 2022 – 2025”.
Ponadto radni przyjęli regulamin realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych w ramach programu „Stop Smog” na terenie Gminy Krzeszowice. A do kompletu przegłosowali też uchwałę w sprawie określenia sposobu i warunków wnoszenia wkładu własnego przez mieszkańców, u których będą prowadzone inwestycje w ramach programu "Stop Smog" oraz wysokości tego wkładu. warto podkreślić, że rządowy program "Stop Smog" przewiduje nie tylko pomoc w wymianie źródła ogrzewania, ale także termomodernizacji, czyli docieplenia domów.
Do zakazów palenia węglem nie wszyscy są przekonani. Na argumenty, że nie wszystkich stać na wymianę pieców jest reakcja w formie wsparcia najuboższych przy wymianie źródeł ogrzewania. Ale jest też podnoszony argument, że zakaz palenia węglem przyniesie szkody polskim kopalniom. To w Krzeszowicach było także podnoszone już od ubiegłego roku. Jednak burmistrz próbuje rozwiać i ten argument.
To nieprawda, że polskie kopalnie stracą zbyt. Tyle ile węgla się u nas wydobywa, tyle jest zużywane w hutach, elektrowniach i elektrociepłowniach. Przecież one nadal będą działały. I trzeba zaznaczyć, że tam węgiel jest spalany pod kontrolą, z użyciem filtrów. Natomiast nie trzeba będzie sprowadzać węgla z zagranicy, który przecież wciąż jest importowany do naszego kraju. W domowych piecach spalany jest najczęściej węgiel sprowadzany - tłumaczy burmistrz Wacław Gregorczyk.
Rezolucje i apele o zakazie palenia węglem są sukcesywnie wprowadzane w małopolskich gminach. W części gmin powiatu krakowskiego już to zrobiono, pierwsze takie uchwały podjęły gminy Skawina i Zabierzów.
Gmina Krzeszowice. Do zamku Tenczyn w Rudnie i klasztoru w C...
Rondo z plastiku zakorkowało drogę krajową na granicy Krakow...
- Torty jak marzenie! Cudeńka spod Krakowa robią teściowa z synową
- Powiat krakowski. Dotacja z tarczy antykryzysowej na modernizację zabudowań dworskich
- W Krzeszowicach stanęły sztuczne płuca. Mieszkańcy obserwują, czym oddychają
- Rudno. Agaty w pełnym świetle. Poszukiwacz minerałów stworzył muzeum
- Budowa ostatniego odcinka obwodnicy Skawiny potrwa o kilka miesięcy dłużej
- Skawina. Tysiące nielegalnych papierosów. Policjanci ukrócili "lewy" biznes tytoniowy